کد خبر : 43652
تاریخ : 1400/5/2
گروه خبری : جامعه

بی‌نظمی قیمتی در طرح ملی مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی در اولین نشست خبری خود بعد از تکیه زدن بر صندلی معاونت مسکن و ساختمان با تشریح جزئیات ثبت‌نام طرح ملی مسکن اعلام کرد: قیمت ساخت به‌صورت قیمت تمام‌شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد. قیمت تمام‌شده واحد‌های مسکونی طرح ملی 6/1 تا 5/2 میلیون تومان و به‌طور متوسط دو میلیون تومان است.

این در حالی بود که معاون وزیر راه و شهرسازی اواسط آذر 98 تقریباً یک ماه بعد با اعلام میانگین قیمت 5/3 تا چهار میلیون تومانی یک مترمربع زمین در طرح ملی مسکن گفته بود: متقاضیان باید طی 12 سال 120 میلیون تومان برای زمین پرداخت کنند. چند روز بعد یعنی 22 آذر 98 نوبت به مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن رسید تا آب پاکی را روی دست متقاضیان طرح ملی مسکن بریزد. پروانه اصلانی با اشاره به اینکه قیمت ساخت واحد‌های طرح ملی مسکن بر اساس فهرست بهای سازمان بودجه است، گفته بود: براین اساس هرمترمربع دو میلیون و 770 هزار تومان است، ولی تعدیل‌هایی هم مطابق اعلام سازمان برنامه و بودجه در جهت افزایش قیمت به آن‌ها اصابت می‌کند. تا حدود 15 ماه بعد دیگر خبر خاصی از معاون وزیر راه و شهرسازی نبود تا اینکه وی در اقدامی دیرهنگام اظهارات سال 98 خود درباره قیمت تمام شده واحد‌های طرح ملی مسکن را به طور اساسی اصلاح کرد.

وی بهمن 99 در این باره گفت: از ابتدای شروع طرح ملی مسکن تمام تلاش این بوده که این طرح با بهای تمام شده پایین و کیفیت مناسب تکمیل شود بنابراین پس از بررسی‌های به‌عمل آمده و تجربیاتی که از طرح‌های پیشین وجود داشت، اقدام یکپارچه‌ای انجام شد و برای قیمت مسکن ملی به یک نظم خاص در کل استان‌ها رسیدیم.

اواخر بهمن سال 99 معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با استناد به نرخ تعدیل سه ماهه چهارم سال 99 سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: قیمت هر مترمربع واحد مسکونی این طرح از دو میلیون و 770 هزار تومان به چهار میلیون و 958 هزار تومان افزایش یافته است. یعنی اگر مساحت واحد‌های طرح ملی مسکن را 100 مترمربع در نظر بگیریم هزینه تمام شده آن حدود 500 میلیون تومان به قیمت اواسط زمستان سال گذشته خواهد بود.

واقعیت آن است که مسئولان وزارت راه و شهرسازی در دولت حسن روحانی تمایلی به اعلام قیمت تمام شده واحد‌های طرح ملی مسکن نداشتند. تا لحظه تنظیم این گزارش نیز معاون وزیر راه و شهرسازی به جز تکذیب سود 700 میلیون تومان وام 250 میلیون تومانی کار خاصی انجام نداده است.

قرار بود وام پروژه‌های طرح ملی مسکن 75 تا 100 میلیون باشد، اما افزایش قیمت هزینه‌های ساخت باعث شد تا طبق معمول همیشگی بار تورم بر دوش متقاضیان این طرح گذاشته شود. تا امروز هفت درصد واحد‌های طرح ملی مسکن به مرحله افتتاح رسیده و مشخص نیست چه تعداد از این واحد‌ها قابلیت سکونت را دارند. دولت حسن روحانی و وزارت راه و شهرسازی 93 درصد طرح مذکور را برای دولت سیزدهم باقی می‌گذارند.

  لینک
http://sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/43652