1400/4/29 09:24:21
*
0
43596

لرستان پایلوت تولید گل‌های زینتی شود

تولید سالانه 23 میلیون شاخه گل در لرستان

جواد صالحیان با اشاره به سطح زیر کشت گل‌های زینتی در استان، اظهار کرد: در فضای باز 66 هکتار گل زیر کشت داریم که سالانه حدود 13 میلیون شاخه تولید می‌شود، همین‌طور در فضای بسته 21 هکتار گلخانه داریم که حدود 10 میلیون شاخه گل تولید می‌کنند.

وی افزود: لرستان به‌ویژه در فضای باز شرایط بسیار خوبی را در راستای توسعه کشت گل‌های زینتی دارد، حدود 20 گونه گل‌های مختلف در استان تولید می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: درآمد ناشی از کشت گل‌های زینتی در استان در یک هکتار سالانه سه میلیارد و 500 میلیون تومان بوده که رقم مناسبی است.

جوادی افزود: لرستان مستعد کشت گل محمدی و انواع گل زینتی ازجمله گل نرگس است، کشت گل نرگس در مناطق گرم و اراضی کم‌بازده و شیب‌دار با توجه به نیاز آبی کم و پاییزه بودن آن مناسب است، درصورت حمایت‌های لازم می‌توانیم پایلوت تولید گل‌های زینتی و محمدی در کشور باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت کشت‌های گلخانه‌ای، گفت: با توجه به وضعیت خشک‌سالی و کم‌آبی که حدود یک دهه است با آن مواجه هستیم، یکی از راه‌های توسعه بخش کشاورزی کشت گلخانه‌ای است، حداکثر بهره‌وری و راندمان بالا از آب، اشتغال‌زایی و مهم‌تر از همه عملکرد 6 تا هفت برابری نسبت به کشت در فضای باز، از مزیت‌های کشت گلخانه‌ای ست.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: با توجه به اقلیم مناسب استان، شرایط برای تولید انواع گل‌های زینتی و شاخه‌بریده به‌ویژه در فضای بسته فراهم است.

صالحیان گفت: توسعه کشت گل‌های زینتی نیازمند حمایت است، هرچند تسهیلات 12 و نیم درصدی با بازپرداخت هفت‌ساله به متقاضیان کشت گل‌های زینتی پرداخت می‌شود، اما به‌دلیل کرونا و تعطیلی مراسمات، گلخانه‌داران نتوانستند تولیدات خود را عرضه کنند، انتظار داشتیم دولت حمایت‌هایی را درخصوص استمهال تسهیلات داشته باشد، اما تاکنون کاری انجام نشده است.

وی بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات گلخانه‌داران صادرات است، آن‌ها مجبور هستند تولیدات خود را در بازار گل تهران عرضه کنند و از آنجا به کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای عربی صادر می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان سهمیه گلخانه استان را 30 هکتار عنوان کرد و افزود: این 30 هکتار شامل گل، سبزی و صیفی‌جات است، اما درصورتی که همه متقاضیان در حوزه تولید گل‌های زینتی باشند هم محدودیتی نداریم، توسعه گلخانه‌ها به‌دلیل تولید و درآمد بالا همچنین مدیریت آب بسیار مهم است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"