1400/5/4 10:23:45
*
0
43753

بیش از90 درصد موقوفات در کردستان وقف بر مسجد است

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان از ثبت 5 موقوفه جدید در سال‌جاری خبر داد و گفت: بیش از90 درصد موقوفات ثبت‌شده در کردستان به نیت ساخت مسجد است.

حجت‌الاسلام محمد کاروند اظهار کرد: دو هزار و 355 موقوفه در استان کردستان وجود دارد که از این تعداد هزار و 552 مورد مسجد و 680 مورد نیز شامل موقوفات دیگر از جمله منزل مسکونی و مغازه و... است.

وی افزود: 15 مورد تکیه، 70 آرامستان، 3 زینبیه، یک مورد حسینیه و یک دارالقران نیز در استان کردستان وجود دارد.

کاروند به وجود 16 هزار و 263 رقبه موقوفات متصرفی در استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دو هزار و 954 رقبه غیرمتصرفی نیز در مالکیت متولیان قرار دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان همچنین از ثبت 5 موقوفه جدید در سال‌جاری خبر داد و افزود: از این تعداد 2 وقف در شهرستان بیجار، 2 مورد در سقز و یک وقف دیگر مربوط به شهرستان مریوان است.

وی بیان کرد: در چهارماهه نخست سال گذشته نیز 5 مورد وقف در استان به ثبت رسید که 3 مورد آن مربوط به شهرستان سقز و بیجار و سنندج نیز هر کدام یک مورد وقف داشتند.

کاروند گفت: بیش از 90 درصد وقف‌های ثبت شده در استان کردستان به نیت ساخت مسجد صورت می‌گیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان با تأکید براینکه کار اخذ سند مالکیت برای این موقوفات از چند سال پیش در کردستان آغاز شده، گفت: اخذ سند مالکیت در راستای حفظ موقوفات و رقبات، حفاظت و صیانت از حقوق واقفان و کمک به اجرای امینانه نیات آنان است که به عنوان یکی از اولویت‌های مهم فعالیت‌های اداره اوقاف و امور خیریه استان کردستان مورد توجه قرار گرفته است.

کاروند گفت: در سال 99 تعداد 40 وقف جدید در کردستان ثبت شد که با توجه به شرایط اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و اپیدمی کرونا این تعداد وقف نشان‌دهنده وجود خیرین ارزشمندی است که در این دیار زندگی می‌کنند و در راستای رفع نیاز‌های جامعه از هر اقدام خیری فروگذار نخواهند کرد.

وی با بیان اینکه نیات وقف‌های جدید این استان امورخیریه، نیات مذهبی و مساجد بوده است، افزود: در حال حاضر در استان نیاز ضروری به ثبت وقف‌هایی با نیات درمانی، امور خیریه، علمی و کمک هزینه ازدواج جوانان و اشتغال احساس می‌شود.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"