1400/7/4 10:01:58
*
0
46390

لزوم توجه به دستاوردهای حوزه‌های علمیه

سپهرغرب، گروه اندیشه: رئیس هیئت امناء و رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به جایگاه حوزه علمیه قم در نظرگاه امام خمینی(ره) گفت: حضرت امام(ره) در جایی می­‌فرمایند: تشکیل حوزه علمیه قم به اندازه تشکیل جمهوری اسلامی اهمیت دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی اظهار کرد: تعبیرهایی که حضرت امام(ره) در رابطه با آیت­الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی(ره) دارند بی­‌نظیر است و می­‌توان گفت ایشان درباره هیچ شخصیت دیگری، از چنین تعابیری استفاده نکرده­اند. لذا از نظر امام خمینی(ره)، احیای مجدد حوزه و شخصیت موسس آن تا این اندازه اهمیت دارد. از این جهت باید پروژه بزرگداشت صدمین سالگرد تاسیس حوزه علمیه قم با جدیت پیش برود و از این جهت نیز اقدام ماندگاری صورت گیرد.

دکتر موسی حقانی دبیر علمی دبیرخانه بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس و احیای حوزه علمیه قم نیز درباره بازه زمانی این طرح گفت: آنچه مدنظر ماست، صد سال فعالیت حوزه علمیه قم است؛ البته نیم­‌نگاهی هم به مشروطیت خواهیم داشت چراکه هم حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی و هم آیت­‌الله العظمی بروجردی هر دو تحت تاثیر رخدادهای تاریخ مشروطه هستند.

حقانی سپس گزارشی از احصاء موضوعات مختلف در 15 محور و 5 دوره اعم از: دوره زعامت حاج شیخ عبدالکریم حائری، دوره زعامت مراجع ثلاث، دوره زعامت مرحوم آیت‌­الله العظمی بروجردی، دوره بعد از آیت‌­الله بروجردی تا پیروزی انقلاب اسلامی و از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ارائه داد.

 ضرورت توجه به مخاطب جوان و نوجوان

مهدی رمضانی دبیر اجرایی این همایش نیز ضمن ارائه گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته در حوزه اجرا، با تاکید بر لزوم توجه به مخاطب نوجوان و جوان گفت: باید بر روی مخاطب جوان و نوجوان که اطلاعات چندانی از تاریخچه و دستاوردهای حوزه علمیه ندارد توجه ویژه‌­ای داشته باشیم و محتوای مورد نیاز این قشر را در قالب‌های متنوع و با موضوعات جذاب تولید و منتشر کنیم.

 لزوم توجه به دستاوردهای حوزه علمیه

حجت‌الاسلام والمسلمین رجبی نیا در بخشی از صحبت‌های خود اظهار کرد: خروجی نهایی نباید صرفا یک گزارش تاریخی باشد؛ چرا که چنین آثاری فقط در کتابخانه‌ها خواهند ماند. لذا باید آثاری تولید شود که برای نسل فعلی و آینده اثرگذار باشد. انتقال این مفاهیم نیز مبحث مهمی است که باید به بهترین نحو صورت گیرد.

وی همچنین از راه‌اندازی 5 کمیته به منظور جمع‌آوری و تدوین محتوا پیرامون مجاهدت‌های آیت‌الله موسس خبر داد و گفت: هم اکنون 5 کمیته در این زمینه مشغول فعالیت هستند که عبارتند از: کمیته اسناد، کمیته فقه و اصول، کمیته سیاسی اجتماعی، کمیته تاریخ و سیره و کمیته آثار.

وی ادامه داد: در بخش تدوین دستاوردهای حوزه، بستر و ظرفیت خوبی وجود دارد و دست­کم 25 کارگروه در رشته‌های مختلف تشکیل شده و حدود 13 کمیته علمی  اجرایی نیز مشغول فعالیت است. البته در کنار این 38 کارگروه، پشتوانه‌های دیگری نیز در نظر گرفته شده‌اند. که از جمله 20 انجمن علمی که هم اکنون فعالیت دارند و از ظرفیت آنها هم استفاده خواهد شد.

در این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد خزائی دبیر همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم اظهار کرد: روند امور منظم پیگیری می‌شود و اعضاء ضمن ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته، مواردی ازجمله تدوین و انتشار آثار جدید درباره حوزه علمیه قم، تجدید چاپ آثار مرتبط، تولید آثار سمعی و بصری، توجه به دستاوردهای حوزه، مداقه در شیوه­‌های آموزشی حوزه علیمه در صد سال اخیر، همکاری با محققان و تاریخ پژوهان، توجه به مخاطب نوجوان و جوان، استفاده از تمام ظرفیت‌­های موجود، استخراج و انتشار اسناد حوزه علمیه قم و... را مدنظر قرار دهند و گزارش اقدامات به دبیرخانه ارائه شود.

یکی از محورهای جدی مطرح شده در این جلسه، ارائه پیشنهاد اجرایی جهت اضافه شدن تاریخ معاصر به دروس حوزوی بود که مقرر شد پیگیری شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"