1400/7/22 11:35:11
*
0
47024

اولویت ارائه خدمات به کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌های عمومی

سپهرغرب، گروه کافه کتاب: مهدی رمضانی بیان کرد: اجازه ندهیم که برخی محدودیت مانند ایجاد سکوت باعث حذف کودکان و نوجوانان از کتابخانه‌ها شود. چراکه به اعتقاد من ارائه خدمت به کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌ها دارای اولویت است.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی گفت: ما در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تلاش کردیم در عمل نشان دهیم که موضوع کودک و نوجوان برای ما اهمیت فراوان و ویژه‌ای دارد و تجهیز کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور به بخش کودک اقدام اولیه‌ای بود که در این راستا صورت گرفت.

وی افزود: در این رویکرد با پرهیز از تمرکزگرایی نگاه ویژه‌ای به کتابخانه‌های روستایی داشتیم و بازطراحی و شاداب‌سازی و مواردی از این دست سایر اقداماتی بود که در بخش کودک کتابخانه‌ها صورت گرفت که در این زمینه بازخوردهای خوبی از کتابداران کتابخانه‌های روستایی، مناطق حاشیه‌ای و دورافتاده دریافت کردیم. ما در کتابخانه‌ها با متراژ و ابعاد وسیع مانند کتابخانه‌های مرکزی امکان ویژه‌ای برای ایجاد بخش کودک بزرگ و مجهز داریم و این دغدغه را داریم تا این نمونه‌ها در سراسر کشور تکثیر شود.

 توجه ویژه به حوزه کودک برای توسعه کتابخوانی

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی تأکید کرد: ما در مجموعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به این جمع‌بندی و تصمیم رسیده‌ایم که برای توسعه موضوع کتاب و کتابخوانی هیچ راهی جز توسعه بخش خدمات کودک و نوجوان نداریم و اگر ما در کشور دغدغه کتابخوانی و مطالعه داریم حتماً باید سرمایه‌گذاری اولیه و جدی ما در بخش کودک و نوجوان باشد که در سال‌های اخیر در این مسیر هم حرکت کرده‌ایم.

رمضانی با اشاره به محدودیت‌های فعالیت‌های فرهنگی در دوران کرونا گفت: فعالیت‌های صورت گرفته در فضای مجازی طی 2 سال اخیر، ظرفیت بسیار خوب و گسترده‌ای بود که توانستیم از آن بهره‌برداری کنیم و به فعالیت‌های خود ادامه دهیم. اما یکی از دغدغه‌های اصلی و اساسی ما در آینده و چشم‌انداز نهاد در بخش مخاطب و اعضای کتابخانه‌ها است. کلیه کتابداران ما به‌خصوص کتابدارانی که امروز در این جلسه حاضر هستند و سایر عزیزان غایب در این جلسه، به‌عنوان پیشران و پیش برنده این حرکت باید عمل کنند. به‌عبارت دیگر عزیزانی که مرتبط با موضوع کودک و نوجوان هستند، افرادی هستند که نقش اصلی و اساسی را در توسعه کتابخانه‌ای و کتابخوانی و همچنین افزایش مخاطب در کتابخانه‌های عمومی ایفا می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین محورها و موضوعات ما در تأمین منابع برای کتابخانه‌ها خرید کتاب کودک بوده است. متأسفانه در حوزه کتاب‌های منتشر شده از سوی ناشران با محدودیت تولید برای نوجوانان موجه هستیم البته که در حال انجام کارهای زیربنایی در این حوزه هستیم، اما در بحث خرید کتاب، یکی از اصلی‌ترین محل‌های هزینه ما مخصوصاً در سال 99 بحث خرید کتاب کودک بوده است که ان‌شاء‌الله با برطرف شدن موضوع کرونا بهره‌برداری و استفاده از این کتاب‌ها را در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و بخش‌های کودک داشته باشیم.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی در ادامه سخنان خود با اشاره به تلاش کتابداران برای فراهم کردن فضایی آرام و ساکت در سالن‌های مطالعه برای استفاده مراجعه‌کنندگان جوان و بزرگسال، بر ضرورت در نظر گرفتن حق و سهم کودکان و نوجوانان از کتابخانه‌های عمومی تأکید کرد و گفت: نباید اجازه دهیم که با استدلال ایجاد سکوت و آرامش در کتابخانه توفیق خدمت‌رسانی به کودکان و نوجوانان را از دست بدهیم. اگرچه حتماً سکوت در کتابخانه باید رعایت شود، اما حتماً عضو کودک و نوجوان ما باید در کتابخانه حاضر شود و ما باید برای اقتضائات سنی و شرایط استفاده آن‌ها از کتابخانه برنامه داشته باشیم و آن را مدیریت کنیم و اجازه ندهیم که برخی محدودیت باعث حذف کودکان و نوجوانان از کتابخانه‌ها شود. چراکه به اعتقاد من ارائه خدمت به کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌ها دارای اولویت است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"