کد خبر : 45907
تاریخ : 1400/6/24
گروه خبری : جامعه

چرا مشاغل خانگی زودتر به پول می‌رسند؟

مشاغل خانگی از جمله شیوه‌های نوین کسب و کار و ایجاد اشتغال است که به دلیل نیاز به حجم پایین سرمایه‌گذاری و سودآوری مطلوب مورد توجه و استقبال بسیار قرار دارد.

کارشناسان از مشاغل خانگی، به عنوان یکی از بهترین شیوه‌های کسب و کار برای اشتغال افراد جویای کار به‌ویژه زنان و جوانان در قالب خوداشتغالی در منازل نام می‌برند که ضمن ایجاد فرصت‌های شغلی جدید زمینه رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی و کاهش بیکاری در کشور را فراهم می‌کند.

به زعم آنها، دولت‌ها می‌توانند برنامه اشتغال میلیونی را در قالب کسب‌و‌کارهای خرد و خانگی دنبال کنند و از این ظرفیت برای توسعه اشتغال بهره برداری کنند.

برابر اعلام دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار، از آغاز شیوع ویروس کرونا تا پایان سال گذشته 22 هزار نفر از فعالان مشاغل خانگی تسهیلات کرونایی دریافت کردند.

پیش ازاین بانک مرکزی در دولت قبل، پرداخت 2000 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه سالانه به مشاغل خانگی را به تصویب رسانده بود که در صورت تخصیص، کمک بزرگی به توسعه کسب و کارهای خانگی خواهد بود.

رضا محمودی، کارشناس حوزه اشتغال می‌گوید: با توجه به آنکه ایجاد اشتغال و حفظ اشتغال موجود یکی از دغدغه‌های اساسی کشور به شمار می‌رود، توسعه کسب و کارهای خانگی می‌تواند یکی از بهترین راهکارها در دوران کرونا باشد.

او سرمایه‌گذاری و هزینه کم، اشتغالزایی و درآمدزایی بالا را مهم‌ترین مزایای کسب و کارهای خانگی عنوان کرده و می‌گوید: بحث اشتغال خانگی در قالب بنگاه‌های کوچک می‌تواند راه حل ایجاد شغل در کوتاه مدت باشد ولی راه مستمر و نهایی نیست و ما باید در بلندمدت به سمت اشتغال‌های پایدار دیگر برویم.

این کارشناس حوزه اشتغال با بیان اینکه صاحبان مشاغل خانگی به دلیل نبود بروکراسی‌های پیچیده اداری، سودآوری و تنوع رشته‌های مختلف در این قبیل کسب و کارها زودتر به پول و درآمد می‌رسند، از بستر تعاون به عنوان یکی از راههایی نام می‌برد که می‌تواند به تحقق اهداف اشتغالزایی کمک کند.

به گفته محمودی، تعاونی‌های مشاغل خانگی می‌توانند تا 20 درصد برنامه اشتغال را محقق کنند و در یک اقدام ضربتی و جهادی، تقاضای اشتغال را پاسخ دهند ولی هدف ایجاد شغل خیلی بزرگتر از این میزان است و در سال‌های بعد باید روی برنامه‌ریزی‌های بلندمدت متمرکز شد.

وی با تاکید بر لزوم حرکت دولت به سمت کسب و کارهای کوچک در قالب تعاونی‌ها، محدودیت‌های منابع، کاهش توان مالی مردم و اقشار متوسط و ضعیف جامعه، کاهش قدرت خرید و کوچک‌شدن سبد معیشت خانوارها، مسائل ارزی کشور، تحریم‌ها و عدم تمایل به سرمایه گذاری در شرایط اقتصادی حاضر را از جمله دلایل توجه و تمرکز بر کسب و کارهای خرد و خانگی و تعاون محور عنوان می‌کند.

بر اساس آمارها درفاصله سال‌های 1390 تا 1399 نزدیک به سه میلیون نفر، متقاضی ثبت نام مشاغل خانگی بودند که از این تعداد یک میلیون و 650 هزار نفر موفق به دریافت مجوز شدند؛ همچنین از میان افرادی که مجوز فعالیت در حوزه مشاغل خانگی داشتند 772 هزار نفر تسهیلات دریافت کردند که برای 852 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.

  لینک
https://sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/45907