کد خبر : 56803
تاریخ : 1401/3/30
گروه خبری : سلامت

یافته محققان استرالیایی؛

تشخیص اختلال بیش فعالی و اوتیسم از طریق چشم ها

به گزارش ساینس‌دیلی، طبق تحقیقات جدید دانشگاه فلیندرز استرالیا، چشم‌ها ممکن است قادر به نشان دادن اختلالات عصبی رشدی مانند اوتیسم و بیش فعالی باشند.

محققان با استفاده از "الکترورتینوگرام" (ERG)، آزمایش تشخیصی که فعالیت الکتریکی شبکیه را در پاسخ به یک محرک نوری اندازه گیری می‌کند، دریافتند که کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی، انرژی کلی ERG بالاتری نشان می‌دهند، در حالی که کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم انرژی ERG کمتری را نشان می‌دهند.

دکتر «پل کانستبل»، سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: «یافته‌های اولیه نشان دهنده نتایج امیدوارکننده ای برای بهبود تشخیص و درمان این بیماری‌ها در آینده است.»

وی می‌گوید: «اوتیسم و بیش فعالی شایع‌ترین اختلالات عصبی رشدی هستند که در دوران کودکی تشخیص داده می‌شوند. اما از آنجایی که آنها اغلب ویژگی‌های مشابهی دارند، تشخیص هر دو بیماری می‌تواند طولانی و پیچیده باشد.»

وی در ادامه افزود: «با بررسی نحوه واکنش سیگنال‌های شبکیه به محرک‌های نوری، امیدواریم بتوانیم تشخیص‌های دقیق‌تر و زودتر را برای شرایط مختلف عصبی توسعه دهیم.»

به گفته وی، «سیگنال‌های شبکیه دارای اعصاب خاصی هستند که آنها را تولید می‌کنند، بنابراین اگر بتوانیم این تفاوت‌ها را شناسایی کنیم، می‌توانیم تفاوت‌های مشخصی را برای کودکان مبتلا به اوتیسم و بیش فعالی و سایر مشکلات عصبی نشان دهیم.»

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، از هر 100 کودک، یک کودک مبتلا به اختلال اوتیسم است که 5 تا 8 درصدشان مبتلا به بیش فعالی تشخیص داده می‌شوند.

اختلال بیش فعالی یک وضعیت عصبی رشدی است که با فعالیت بیش از حد، تلاش برای توجه و مشکل در کنترل رفتارهای تکانشی مشخص می‌شود. اختلال اوتیسم هم یک وضعیت عصبی رشدی است که در آن کودکان به روش‌هایی متفاوت از سایر افراد رفتار کرده، ارتباط برقرار می‌کنند، تعامل می‌کنند و می‌آموزند.

  لینک
https://sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/56803