کد خبر : 58655
تاریخ : 1401/5/20
گروه خبری : شهر

تمیزترین کشورهای دنیا در سال 2022

در کشورهایی با کیفیت هوای مناسب، مردم کمتر در معرض تنفس ذرات معلق قرار می‌گیرند و همین امر، سلامت را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. در چنین شرایطی، ساکنان کمتر به بیماری‌های وابسته به آلودگی هوا نظیر امراض قلبی- عروقی و تنفسی مبتلا می‌شوند، ضمن این‌که از نظر روانی نیز وضعیت قابل قبولی را تجربه می‌کنند. در ادامه به معرفی تمیزترین کشورهای دنیا پرداخته می‌شود که در آن‌ها مؤلفه پاکیزگی، نرخ رضایتمندی شهروندی را به طور قابل‌توجهی افزایش داده است.

  سوئیس

سوئیس با شاخص عملکرد محیطی 87.42، در سال 2022 به‌عنوان پاک‌ترین کشور دنیا شناخته شده است که محققان علت این امر را به وجود جنگل‌های سبز بسیار، حیات وحش و آب‌وهوای عاری از آلودگی آن نسبت داده‌اند. سوئیس در دنیا به‌عنوان کشوری با زیبایی طبیعی شناخته شده که محصور در زمین‌هایی از غرب، مرکز و جنوب اروپا است. این کشور یک جمهوری فدرال به‌شمار می‌رود که 26 ایالت را در بر گرفته است و مدیران آن همگی در شهر برن به‌عنوان پایتخت غیررسمی سوئیس مستقر هستند. تمیزترین کشور دنیا در جنوب خود با ایتالیا، در غرب با فرانسه، در شمال با آلمان و در شرق با اتریش و لیختن‌اشتاین هم‌مرز است. سوئیس فضایی به مساحت 15 هزار و 950 مایل مربع و زمین‌هایی در مجموع به مساحت 15 هزار و 443 مایل مربع را در بر گرفته است. علاوه بر این، اگرچه رشته‌کوه آلپ بخش اعظم کشور را در خود محصور کرده است، بیش از هشت میلیون و 500 هزار نفر در سوئیس سکونت دارند که بسیاری از آن‌ها در زوریخ، ژنو و بازل به سر می‌برند. تمیزترین کشور دنیا به خاطر چشم‌اندازهای بسیار گران‌قیمت خود نیز در سراسر جهان شهرت دارد و در ضمن، این کشور از هزار و 500 دریاچه برخوردار است که هر یک از آن‌ها کمتر از 10 مایل از دیگری فاصله دارد.

  فرانسه

فرانسه با شاخص عملکرد محیطی 83.95 به‌عنوان دومین کشور تمیز دنیا در سال 2022 شناخته شده و این جایگاه خود را مدیون کیفیت بالای هوا، بهداشت آب و شیلات است. فرانسه سومین کشور بزرگ و ثروتمند اروپا به‌شمار می‌رود، ضمن این‌که عنوان جذاب‌ترین منطقه گردشگری سراسر قاره را از آن خود کرده است. علاوه بر این، دومین کشور تمیز دنیا یک منطقه میان‌قاره‌ای به حساب می‌آید که بخش‌هایی از غرب اروپا، آمریکای جنوبی و مناطقی از اقیانوس‌های هند، آرام و اطلس را فرا گرفته است.

فرانسه به مدت چند قرن جایگاه خود را در اروپا به‌عنوان مرکز هنر، علوم و فلسفه حفظ کرده و میزبان پنجمین میراث بزرگ یونسکو است. همه‌ساله سیل عظیمی از گردشگران راهی این کشور زیبا می‌شوند و به همین دلیل، فرانسه به‌عنوان توریست‌پذیرترین نقطه دنیا شناخته شده است.

  دانمارک

شاخص عملکرد محیطی در دانمارک، 81.60 است و به همین دلیل این کشور به‌عنوان سومین منطقه پاک دنیا در سال 2022 شناخته شد. دانمارک در اروپای شمالی یک کشور نوردیک به حساب می‌آید و جالب این‌که به‌عنوان جنوبی‌ترین کشور اسکاندیناوی شناخته شده است. دانمارک با کشورهای فنلاند، نروژ، سوئد و آلمان هم‌مرز است و جمعیتی حدود پنج میلیون و 810 هزار نفر را دربرگرفته است که بیش از 800 هزار نفر از آن‌ها در کپنهاگ پایتخت سکونت دارند. نکته جالب توجه این‌که در سال 2022، دانمارک به‌عنوان دومین کشور شاد دنیا مشخص شد که ساکنان آن در رفاه جسمی و روانی بسیار رضایت‌بخشی به سر می‌برند.

  مالت

مالت واقع در جنوب اروپا، کشوری جزیره‌ای است که با شاخص عملکرد محیطی 80.90 توانست جایگاه چهارمین کشور تمیز دنیا را از آن خود کند. طی سال‌های اخیر، دولت تلاش بسیاری برای حفظ محیط زیست پیاده کرده و توانسته است با نظارت‌های بی‌وقفه خود، محیطی بسیار تمیز برای ساکنان سراسر کشور به ارمغان بیاورد. این کشور کوچک فضایی به مساحت 122 مایل مربع را در بر گرفته و میزبان حدود 515 هزار نفر جمعیت است. والتا، پایتخت مالت، کوچک‌ترین پایتخت اتحادیه اروپا به‌شمار می‌رود، زیرا فضایی تنها حدود 80 هکتار را در بر گرفته است.

  سوئد

سوئد با شاخص عملکرد محیطی 80.51 توانست جایگاه پنجم کشورهای تمیز دنیا را در سال 2022 از آن خود کند و جالب این‌که سال‌ها در فهرست 10 کشور تمیز دنیا قرار گرفته است. سوئد از کشورهای شمالی اروپا به‌شمار می‌رود که در غرب خود با فنلاند و در شمال با نروژی همسایه است. پنجمین کشور تمیز دنیا، بزرگ‌ترین کشور اروپای شمالی به حساب می‌آید زیرا فضایی به مساحت 450 هزار و 295 کیلومتر مربع را در بر گرفته است.

  لینک
https://sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/58655