کد خبر : 58681
تاریخ : 1401/5/20
گروه خبری : فرهنگی

رییس حوزه هنری کردستان:

طرح توانمندسازی فرهنگی محلات در هشت محله سنندج آغاز شد

 

امین مرادی روز چهارشنبه در نشست خبری در سنندج اظهار کرد: از سال گذشته اجرای طرح توانمندسازی فرهنگی در محلات هدف در دستور کار حوزه هنری کردستان قرار گرفته و در گام نخست این طرح در دو محله ننله و نایسر انجام شد.

وی با اشاره به عملکرد موفق حوزه هنری کردستان در راستای انجام فعالیت‌های هنری در این دو محله در شهر سنندج، یادآور شد: در سال جاری تعداد محلات هدف در سنندج به هشت محله افزایش پیدا کرده و به همین دلیل قرار است همزمان با ادامه فعالیت‌های ما در ننله و نایسر، در محلات فرجه، عباس آباد، گلشن، تقتقان، شهدا و گردی گرول سنندج فعالیت‌های هنری انجام شود.

رئیس حوزه هنری کردستان اضافه کرد: در قالب اجرایی کردن این طرح، ابتدا مهم‌ترین ظرفیت‌های هر محله با استفاده از نظرات کارشناسان و افراد صاحب نظر و همچنین تحقیق میدانی شناسایی شده و سپس متناسب با وضعیت موجود فعالیت‌های فرهنگی و هنری دنبال می‌شود.

مرادی با اشاره به همکاری نزدیک حوزه هنری با سایر ادارات و سازمان‌های دولتی مسئول در این بخش، افزود: نگاه حوزه هنری به فعالیت‌های فرهنگی و هنری در محلات، بر پایه بازشناسی از هویت هر محله و ساکنان آن است.

وی با بیان اینکه حضور حوزه هنری در محلات هدف کوتاه‌مدت و موقت نیست، یادآور شد: ما تلاش می‌کنیم با برنامه‌ریزی مناسب خود اهالی محل درگیر فعالیت شده و در ادامه نیز با استفاده از ظرفیت‌های مردمی این فعالیت‌های فرهنگی و هنری ادامه داشته باشد.

وی به فعالیت‌های پیش‌بینی شده برای اجرا در محلات اشاره کرد و افزود: ما در گام نخست برای هر محله هدف، یک گزارش تصویری بر پایه عکس تهیه کرده و تمام ظرفیت‌ها و استعدادهای محله و همچنین مشکلات و کاستی‌های آن در این گزارش به نمایش درمی‌آید.

رئیس حوزه هنری کردستان ادامه داد: در گام بعدی و همزمان با این مهم، زمینه شناسایی و ثبت‌نام از علاقه‌مندان به تئاتر و سرود فراهم شده و ضمن برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان با استفاده از ظرفیت اساتید برجسته هنر نمایش و سرود فراهم شده و این دوره آموزشی در نهایت منجر به تولید اثر و اجرای آن می‌شود.

مرادی اظهار کرد: در گام بعدی ضمن شناسایی استعدادهای محله، مستند و کتاب هر محله نیز تولید و عرضه می‌شود که در قالب این دو اثر بیشتر ظرفیت‌ها و استعدادهای محله و الگوهای موفق آن مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به همکاری و مشارکت خوب دفاتر تسهیلگری در راستای انجام فعالیت‌های هنری در محلات هدف سنندج، بیان کرد: هدف اصلی ما تلاش در راستای توزیع عادلانه ظرفیت‌ها و استعدادهای هنری در تمام محلات سطح شهر بوده و به همین دلیل از ظرفیت‌های در اختیار در این راستا بهره‌مند خواهیم شد.

وی با اشاره به روند فعلی فعالیت‌های هنری در محلات هدف شهر سنندج، افزود: در حال حاضر ضمن تعیین اساتید، کار ثبت‌نام از علاقه‌مندان برای گروه‌های تئاتر و سرود در دفاتر تسهیلگری آغاز شده و همزمان با این مهم نیز کار عقد قرارداد با هنرمندان فیلمساز و نویسنده برای تولید اثر در این دو بخش نیز آغاز شده است.

 

 

  لینک
https://sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/58681