کد خبر : 62842
تاریخ : 1401/8/30
گروه خبری : استان‌ها

هشدار دامپزشکی کردستان درباره شیوع آنفلوانزای پرندگان

مجتبی ورمقانی روز دوشنبه اظهار کرد: گزارش‌های ارسالی از سازمان جهانی بهداشت دام حاکی از بروز و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بسیاری از کشورها ازجمله کشورهای همسایه است و با توجه به تجربه سال‌های گذشته، احتمال درگیری کشور ما به‌واسطه استقرار در مسیر مهاجرت پرندگان وحشی و امکان در معرض قرار گرفتن با این ویروس از طریق تماس این پرندگان با طیور اهلی و پرندگان وحشی مقیم وجود دارد.

وی از مرغداران و روستاییان خواست با انجام واکسیناسیون آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در مزارع پرورشی مادر گوشتی و گله‌های تخمگذار، مانع از شیوع این بیماری در بین طیور خود شوند.

مدیرکل دامپزشکی کردستان ادامه داد: گزارش سریع هرگونه تلفات و یا افت مصرف آب و دان و یا تولید به‌ویژه در مزارع مادر، تخمگذار و بوقلمون به شبکه‌های دامپزشکی، انجام عقیم‌سازی کود مرغی مزارع پرورشی و ممانعت از دسترسی پرندگان آزاد پرواز به آن، تشدید اقدامات قرنطینه‌ای و امنیت زیستی در مزارع پرورشی طیور و به حداقل رساندن تردد افراد و خوردروها، بویژه تانکر آب و سوخت و خودروهای حمل نهاده‌ها و تخم مرغ از دیگر اقداماتی است که خطر شیوع بیماری را کاهش می‌دهد.

ورمقانی با تأکید بر عدم انتقال و جابه جایی کارتن، شانه و نهاده‌ها بین واحدهای پرورشی، افزود: خودداری از جوجه‌ریزی و یا پولت‌ریزی در واحدهای مادر، تخمگذار و پولت بدون تأییدیه کمیته ممیزی امنیت زیستی، انجام اقدامات لازم جهت جلوگیری از هرگونه تماس پرندگان آزاد پرواز با نهاده‌های موجود در انبار و محصور کردن پرندگان در مناطق روستایی با قفس و نصب توری، ضروری است تا از تماس آن‌ها با سایر پرندگان به‌ویژه در کنار تالاب‌ها و زیستگاه‌های پرندگان مهاجر جلوگیری شود.

تهیه مرغ کشتاری بهداشتی و تخم مرغ بهداشتی از مراکز مجاز عرضه و تحت نظارت سازمان دامپزشکی از دیگر مواردی بود که وی بر آن تأکید کرد و گفت: در بازارهای محلی از خرید هرگونه پرنده صید شده، چه زنده و چه ذبح شده، خودداری شود چراکه کشتار، پرکنی، تمیز کردن و مصرف گوشت آن‌ها می‌تواند سبب بیماری و انتشار ویروس آنفلوانزا شود.

مدیرکل دامپزشکی کردستان توصیه کرد: شهروندان در صورت مشاهده تلفات در پرندگان خود یا همسایگان، موضوع را بی‌درنگ به اداره دامپزشکی یا خانه بهداشت روستا اطلاع داده و تا قبل از ورود گروه دامپزشکی به روستا برای بررسی تلفات پرندگان، از دست زدن به پرندگان تلف شده، دفن و یا رها کردن آن‌ها در کوچه، جاده، نهر و رودخانه، خودداری کنند.

ورمقانی از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه تلفات ناگهانی در پرندگان، در کوتاهترین زمان با سامانه پیغام گیر شبانه روزی 1512 این اداره کل تماس بگیرند.

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیماری ویروسی و مشترک بین انسان و طیور است که این عفونت در پرندگان اهلی به سرعت سبب همه‌گیری در میان آن‌ها می‌شود.

پرندگان وحشی آبزی به‌عنوان مهم‌ترین ذخایر طبیعی ویروس آنفلوآنزا محسوب می‌شوند و به‌وسیله آن‌ها ویروس از یک نقطه به نقطه دیگری حمل و از طریق بزاق و فضله، بیماری به پرندگان اهلی و کسانی که با پرندگان تماس دارند، منتقل می‌شود.

در نوع خفیف آنفلوآنزای مرغی، ابتلا به بیماری با ریزش پرهای پرندگان و کاهش تولید تخم مشخص می‌شود و در نوع دوم، بیماری به سرعت در میان پرندگان شایع و باعث اتلاف شمار زیادی از آن‌ها می‌شود. این بیماری از طریق تجارت پرندگان زنده و پرندگان مهاجر مانند اردک‌ها و سایر پرندگان دریایی از کشوری به کشور دیگر منتقل می‌شود.

سرفه، گلودرد، تنگی نفس و سابقه تماس در یک هفته قبل از مرگ پرندگان آلوده یا در مرحله واگیری و سطوح آلوده به ویروس و تب بالای ‌ 38درجه از علایم بیماری آنفلوآنزای مرغی در انسان محسوب می‌شود.

پرندگان آبزی، وحشی و مهاجر بدون ابتلا بـه ایـن بیماری می‌توانند ویروس را تا مسافت‌های طولانی انتقال دهند و لازم است اقدامات پایش بیماری به‌صورت مستمر تشدید شود.

انسان در ارتباط مستقیم با پرندگان بیمار یا لاشه‌های پرندگان کشته شده نیز می‌تواند به این بیماری مبتلا شود.

در ایران منشأ این بیماری، پرندگان مهاجری عنوان می‌شود که در فصل سرد سال از مناطق سردسیر شمالی وارد مناطق گرم یا معتدل می‌شوند.

  لینک
https://sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/62842