کد خبر : 66876
تاریخ : 1401/12/14
گروه خبری : حوادث

مرگ هر نفر در تصادفات 8.3 میلیارد تومان به کشور خسارت می‌زند

سردار سیدکمال هادیان‌فر اظهار کرد: سالانه 17 هزار نفر در کشور در تصادفات کشته و 369 هزار نفر مجروح می‌شوند که البته این آمار نسبت به 11 سال گذشته روند کاهشی داشته و از عدد 28 هزار نفر کشته به 17 هزار نفر رسیده که این آمار نیز شرایط بسیار بدی است.

وی ادامه داد: 17 هزار کشته در سال معادل جان باختن 2 نفر در هر ساعت بر اثر تصادفات بوده و به ازای هر یک نفر کشته 30 نفر مجروح شده که 10 تا 20 درصد آنان دچار معلولیت می‌شوند.‌

رئیس پلیس راهور فراجا با بیان اینکه سالانه 2500 نفر عامل مرگ 14 هزار و 500 نفر دیگر می‌شوند، خاطرنشان کرد: به ازای هر نفر که تصادفات شهری و جاده‌ای جانشان می‌گیرد 8.3 میلیارد تومان به کشور خسارت وارد می‌شود.‌

سردار هادیان‌فر ادامه داد: هر دولتی شاخصی برای تولید ناخالص ملی تعیین می‌کند اما باید گفت تصادفات هفت درصد خسارت مسلم در تولید ناخالص ملی دارد.

وی با بیان اینکه 9 تا 11 درصد بودجه کشور صرف خسارات ناشی از تصادفات می‌شود، افزود: این مسئله ناراحت کننده است در حالی که تفکری وجود ندارد که اگر در دولت‌ها بودجه‌ای برای توسعه و ایمن سازی حمل و نقل اختصاص یابد، اتلاف سرمایه نیست بلکه سرمایه گذاری و جلوگیری از خسارت است.

رئیس پلیس راهور فراجا با بیان اینکه بیمه‌ها سالانه 35 هزار میلیارد تومان خسارت می‌پردازند، خاطرنشان کرد: تنها 2 هزار میلیارد تومان هزینه به تصادفات ساختگی می‌پردازند و زمانیکه در جلسات به ایشان گفته می‌شود از این 35 هزار میلیارد مبلغی را برای کاهش تصادفات تخصیص دهید بیمه‌ها می‌گویند آن قانون دارد اما این که شما می‌گوئید قانون ندارد.

سردار هادیان‌فر گفت: کنترل این شرایط در توان شورای عالی ایمنی ترافیک است که پس از هشت سال در این دولت احیا شده و امید است تصمیمات در مسیر درست قرار گیرد.‌

وی با بیان اینکه به‌رغم محدودیت‌ها، گام‌های بسیار اثربخش و خوبی امسال صورت گرفت، گفت: موضوع ماده 23 حل و فصل شده و امسال پنج هزار و 500 میلیارد تومان به حساب خزانه واریز کردیم؛ یکی از مشکلات عدیده در بازگشت این پول‌ها به استان‌ها و شهرداری‌ها در بحث شهرها برطرف شد که بدون در نظر گرفتن ماده 23 برنامه و بودجه 30 درصد سهم شهرداری‌ها مستقیم به وزارت کشور واریز می‌شود.‌

رئیس پلیس راهوار فراجا با بیان اینکه یک هزار و 100 میلیارد تومان این پول در حساب وزارت کشور است، اضافه کرد: این از جزو موضوعاتی است که انجام شده است و درباره بند (و) ماده 23 نگرانی درباره آن وجود ندارد.

سردار هادیان‌فر تصریح کرد: طی نشستی که در سال‌های 1398 و 1399 داشتیم بررسی جامعی درمورد کشورهایی که در این حوزه موفق عمل کردند، صورت گرفت که آنان چگونه توانستند شمار جانباختگان ناشی از تصادفات را کاهش دهند.

وی ادامه داد: 138 کشور دنیا را بررسی کردیم و دستاوردهای خوبی کشف کردیم و روند دولت‌های گذشته بعد از انقلاب بویژه 20 سال اخیر را بررسی کردیم دولت‌هایی که در این بخش خوب عمل کردند یا بی تفاوت بودند اقداماتشان بررسی شد.‌

رئیس پلیس راهور فراجا افزود: یک نکته خیلی مهم در این 2 مطالعه موضوع مدیریت بود زیرا مدیریت نقش بسیار جدی و اثربخشی در توسعه حمل و نقل و اسیب‌های ناشی از این توسعه دارد.

سردار هادیان‌فر ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته آنچه که ملموس بود تمرکز و توجه دولت‌ها به حوزه حمل و نقل و ایمنی و کیفیت بود و امروز خودروسازان بزرگ دنیا به 2 ویژگی مهم یعنی کیفیت و ایمنی توجه دارند.

وی با بیان اینکه توجه مدیریت به ایمنی و آسیب‌های ناشی از فقدان آن مهم است، افزود: 94 درصد حمل و نقل کشورمان زمینی و 6 درصد دریایی، هوایی و ریلی است در حالی که این آمار در اروپا متفاوت است زیرا آنان هزینه داشتن خودروی شخصی را برای مردم سخت می‌کنند که از وسایل عمومی استفاده کنند موضوعی که ما برعکس عمل می‌کنیم.

رئیس پلیس راهور فراجا با بیان اینکه سالانه 2 میلیون وسیله نقلیه به خودروهای در حال تردد کشور اضافه می‌شود، ابراز کرد: در حال حاضر آمار خودروهای در تردد ما به 39 میلیون دستگاه رسیده است و به جای اینکه خودروساز خود را تولید کرده اسقاط کند، دولت شرایطی فراهم کرده که واردات خودرو انجام شود و این اضافه شدن وسایل نقلیه زحمت برای پلیس راهور است.

سردار هادیان‌فر ادامه داد: در حالی به تعداد خودروها اضافه شده که در خیابان‌های ما تغییراتی ایجاد نمی‌شود اما نظام به تولید و خرید خودرو اجازه داده است.

وی تصریح کرد: نگاه دولت باید به سمت ناوگان عمومی ایمن برود و از آن حمایت شود.

رئیس پلیس راهور فراجا تصریح کرد: نوروز امسال شرایط متفاوت است، زیرا سال 1401 روند تصادفات افزایشی بود سال جاری تا امروز شمار جانباختگان به 16 هزار 800 نفر رسیده و 280 هزار مجروح داشتیم.

سردار هادیان‌فر با بیان اینکه 34 درصد تصادفات و 70 درصد کشته‌ها در جاده‌ها اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: 23 اسفند امسال رزمایش آمادگی طرح‌های نوروزی را در استان‌ها داریم واز 24 اسفندماه طرح نوروزی ما آغاز می‌شود زیرا پیش بینی پیک سفر ما از 24 اسفند است.‌

وی اضافه کرد: نوروز 1402 پیش‌بینی این است که 38 درصد نسبت به 1401 افزایش سفر داشته باشیم که علت آن کاهش کرونا و افزایش خودروها است.

  لینک
https://sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/66876