کد خبر : 69496
تاریخ : 1402/3/4
گروه خبری : سلامت

وزیر بهداشت در ژنو:

تحریم‌ها سلامت مردم ایران را تهدید می‌کند

بهرام عین‌اللهی که برای شرکت در هفتادوششمین مجمع جهانی بهداشت به ژنو سفر کرده است، روز سه‌شنبه دوم خردادماه 1402 در حاشیه این اجلاس و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مجمع جهانی بهداشت فرصتی ارزنده برای ارتقای سلامت و بهداشت جهانی است، اظهار کرد: حضور کشورهای مختلف در این مجمع در آشنایی بهتر و بیشتر آن‌ها با نظرات یکدیگر مؤثر است.
وی در همین زمینه با اشاره به حضور هیئتی از وزارت بهداشت کشورمان در مجمع جهانی بهداشت در ژنو، خاطرنشان کرد: تلاش کردیم تا در این مجمع دیدگاه‌های خود را به اطلاع وزاری بهداشت دیگر کشورها برسانیم؛ چراکه برخی کشورها با توجه به تبلیغات منفی که استکبار علیه ما سازمان داده است، از نزدیک با رویکردهای نظام سلامت جمهوری اسلامی آشنا نیستند؛ بنابراین حضور در چنین مجامعی فرصتی مناسب برای بازگو کردن نظرات جمهوری اسلامی و به اشتراک گذاشتن آن با دیگر کشورهای جهان است.
عین‌اللهی با اشاره به مذاکرات دوجانبه و نظرات مطرح‌شده در هفتادوششمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو، گفت: ما در مجمع جهانی بهداشت در ژنو با توجه به ضیق وقت، فهرست‌وار تهدیدها و مخاطراتی را که متوجه بهداشت جهانی است، برشمردیم.
وزیر بهداشت با اشاره به سخنرانی خود در مجمع جهانی بهداشت و تأکید بر قدردانی از کادر سلامت در اقصی نقاط جهان در جریان مبارزه با کووید 19، تصریح کرد: کادر سلامت در مبارزه با کرونا در همه‌جای دنیا تلاشی درخور قدردانی از خود نشان دادند و برخی از آنان در این راه جان باختند که جمهوری اسلامی ایران مرهون زحمات همه آنان در ایران و دیگر نقاط جهان است.
وی با اشاره به آثار تحریم بر سلامت مردم ایران، گفت: حقوق سلب‌شده مردم در حوزه سلامت را در این مجمع یادآوری کردم و پس از آن گزارشگر ویژه سازمان ملل گزارشی درباره تحریم‌ها و آثار سوئی که بر سلامت مردم شریف ایران گذاشته است، قرائت کرد.
عین‌اللهی یادآور شد: تحریم‌های ناجوانمردانه، ظالمانه و غیر قانونی، مردم ایران را از دسترسی به برخی داروها و تجهیزات پزشکی محروم کرده است و سازمان جهانی بهداشت باید در این زمینه اقدامی مؤثر صورت دهد.
وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت بهداشت و سلامت برخی از مردم دنیا به‌ویژه مردم مظلوم فلسطین به‌دلیل جرایم و جنایت جنگی به‌خصوص از سوی رژیم غاصب صهیونیستی، گفت: وضعیت سلامت مردم مظلوم فلسطین بسیار بغرنج است و با این وصف باید پرسید که نقش سازمان جهانی بهداشت در ظلم به مردم بی‌گناه چیست.
وی همکاری بین کشورها در جهت ارتقای سلامت مردم را از دیگر محورهای مطرح‌شده در سخنرانی خود در هفتادوششمین مجمع جهانی بهداشت عنوان و به راه‌اندازی گروه پنج در ایران با حضور عراق، افغانستان، پاکستان و سازمان جهانی بهداشت و کشور تاجیکستان به‌عنوان عضو ناظر اشاره کرد.
عین‌اللهی گفت: به کشورهای حاضر در مجمع جهانی بهداشت (WHA76) پیشنهاد کردیم گروه‌هایی همچون گروه پنج را در مناطق خود تشکیل داده و مسائل بهداشت منطقه‌ای خویش را حل‌وفصل کنند.

  لینک
https://sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/69496