کد خبر : 79756
تاریخ : 1402/12/2
گروه خبری : اقتصادی

سقوط 20درصدی اقتصاد رژیم صهیونیستی در پی ادامه جنگ

بر اساس گزارش اداره مرکزی آمار رژیم صهیونیستی، اقتصاد این رژیم در سه‌ماهه چهارم سال گذشته میلادی به‌دلیل ادامه جنگ با حماس با یکی از بزرگترین انقباضات خود روبه‌رو شد.

 

تولید ناخالص داخلی اسرائیل در سه ماه پایانی سال 2023 به‌میزان 19.4 درصد کاهش یافت که اولین کاهش سه‌ماهه اقتصاد اسرائیل در دو سال گذشته محسوب می‌شود.

 

این انقباض به‌طور قابل‌توجهی بدتر از پیش‌بینی اجماع بلومبرگ و رویترز مبنی بر کاهش 10درصدی بود.

 

به‌گفته اقتصاددانان، جنگ اسرائیل و حماس باعث تعطیلی مشاغل، تخلیه بسیاری از مناطق و فراخوان بی‌سابقه نیروهای ذخیره این رژیم شد که تقریباً 8 درصد از نیروی کار اسرائیل را حذف کرد.

 

بلومبرگ در گزارشی نوشت که این جنگ باعث اختلال شدید در اقتصاد 520 میلیارد دلاری اسرائیل شد که "محدودیت‌هایی مشابه با تعطیلی‌های اعمال‌شده در طول همه‌گیری کووید‌ـ‌19" و سقوط ناگهانی تولید، تخلیه موقت مدارس، ادارات و تعطیلی پروژه‌های عمرانی را در پی داشته است.

 

بر اساس این گزارش، سرمایه‌گذاری در اسرائیل بیشترین ضربه را متحمل شد و 70 درصد کاهش یافت، در حالی که مصرف بخش خصوصی، محرک اصلی رشد اقتصادی، 27 درصد در سه‌ماهه چهارم کاهش یافت.

 

این داده‌ها همچنین نشان می‌دهد که مصرف بخش دولتی تقریباً 90 درصد کاهش یافته است.

 

در همین حال، طبق آمار، هزینه‌های رژیم صهیونیستی 88.1 درصد افزایش یافته است که هزینه‌های نظامی نقش بزرگی در این جهش داشته است.

 

برای کل سال، تولید ناخالص داخلی اسرائیل 2 درصد افزایش یافته است که نسبت به رشد 6.5درصدی در سال 2022 کاهش شدیدی را نشان می‌دهد.

 

بانک مرکزی اسرائیل برآورد رشد خود را برای سال 2024 در سطح 2 درصد حفظ کرده است، در حالی که وزارت دارایی این رژیم 1.6 درصد را پیش‌بینی کرده است.

  لینک
https://sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/79756