کد خبر : 79914
تاریخ : 1402/12/8
گروه خبری : گردشگری

صندوق توسعه اماکن تاریخی پیوند دهنده میراث و گردشگری است

شهاب طلایی درباره اقداماتی که در صندوق توسعه و احیای اماکن تاریخی انجام می‌شود، گفت: این صندوق به‌نوعی زمینه‌ساز مشارکت‌پذیری مردم برای احیا و مرمت بناهای تاریخی است. در سال 1396 موضوع حمایت از صنایع دستی و فرش دستباف هم به موضوع‌های این صندوق اضافه شده است. این صندوق با مأموریت‌هایی که دارد در حوزه حفظ بناها و میراث تاریخی کشور و در راستای حمایت از بخش صنایع دستی و فعالان این حوزه وظایف و اهداف خود را اجرا می‌کند.وی ادامه داد: این صندوق در موضوع بناهای تاریخی، بیش از 700 بنای تاریخی را در مرحله ابتدایی در اختیار دارد و اقدامات مردمی برای احیا و مرمت مختص به این تعداد نیست. یعنی کار ویژه صندوق، موضوع بناهای تاریخی بخش دولتی و خصوصی است. برآوردها و آمارها نشان می‌دهد دولت و دستگاه‌های دولتی نزدیک به چهار هزار بنای تاریخی در اختیار دارند که شامل نهادها نمی‌شود. مثلاً نهاد اوقاف بیش از دو هزار بنای تاریخی دارد.

مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی افزود: کاری که در دولت سیزدهم انجام دادیم، رایزنی و مذاکره با دستگاه‌های مختلف است که هر کدام چه تعداد بنا در گونه‌های مختلف آثار ثبت ملی دارند. در این حوزه مکاتباتی انجام شد و اطلاعات را درباره این که مجموعه دولت و دستگاه‌های دولتی چه تعداد بنا دارند، به نوعی استخراج کردیم و می‌توان گفت دو هزار و 700 بنا بدون کاربری مشخص در اختیار نهادهای دولتی است.

طلایی بیان کرد: در اسناد مزایده، هر بنایی می‌تواند ضوابط اختصاصی داشته باشد. با هماهنگی که با وزارت میراث فرهنگی شده بناهایی که امکان ایجاد غرفه صنایع دستی در آن‌ها وجود دارد، در مزایده می‌آوریم که بخشی از آن‌ها به موضوع صنایع دستتی اختصاص پیدا می‌کند. هر بنایی با توجه به شرایطی که در صندوق برای آن در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند ضوابط خاصی داشته باشد.

وی ادامه داد: در شهر تهران هم صندوق دو بنا را در سال آینده احیا خواهد کرد. همچنین در استان تهران هم یک کاروانسرا به مزایده گذاشته خواهد شد. صندوق توسعه اماکن تاریخی، پیونددهنده میراث و گردشگری و حلقه واسط بین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. زیرا فعالیت آن با یک بنا شروع می‌شود، در طی مرمت و احیا از هنرمندان و صنایع دستی کمک می‌گیرد و خروجی به‌عنوان تأسیسات گردشگری در اختیار مردم قرارمی‌گیرد.

  لینک
https://sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/79914