شناسه خبر:57248
1401/4/9 09:28:06
نگاهی به رفتار نوجوانان شیرازی؛

لجاجت هویتی یا سونامی فرهنگی؟

سپهرغرب، گروه اندیشه: بسترهای تلگرام و خبر ضمن نشر خبر و تصاویر این اتفاق، بر داشتن ابعاد پنهان اجتماعی و امنیتی این موضوع تاکید کرده‌ و آن را به مثابه اعلام مخالفت و لجاجت فرهنگی دانسته‌اند.

چند روزی است رفتار برخی نوجوانان شیرازی که گفته می‌شود تجمع اسکیت بازان بوده اما پررنگ بودن کشف حجاب و رفتارهای در تضاد با عرف و قانون جامعه سلطه معنایی ویژه‌تری داشته، بازخوردهای مختلفی در شبکه‌های اجتماعی و میان افکار عمومی ایجاد کرده است.

البته این نخستین بار نیست دهه 80 و 90 در سطح جامعه و در امتداد آن در شبکه‌های اجتماعی هویت‌هایی را به رخ می‌کشند که هم تعجب برانگیز می‌شود و هم پرده از لایه‌های پنهانی برمی‌دارد که گوشزد می‌کند آقایان مسئول! پدران و مادران! نهادهای آموزشی و پرورشی! و آقای صدا و سیما! بهتر است سر خود را از زیر برف دربیاورید. 

جهت سیاستگذاری فرهنگی شما با جهت زیست فرهنگی این نسل همخوانی ندارد. باید نقطه تلاقی و اشتراکات را دریافت و الا باید منتظر سونامی‌های فرهنگی جدی‌تر بود.

رصد دیتاک از بستر توئیتر و بررسی میزان درگیری مخاظبان با این موضوع نشان از کنشگری 10566 کاربر در قالب نشر توییت دارد که 10123 کاربر دیگر نیز با ریتوییت و 90740 کاربر هم با لایک درباره این موضوع کنشگری داشته‌اند.

کاربران بسترهای توییتر و اینستاگرام غالباً موضوع را در قالب کلیدواژه حجاب اجباری مورد توجه قرار داده‌اند و بر مبنای کنشگری آنها، #حجاباجباری، #کشفحجاب، #شیراز، #حجاب و #شیرازی پرکاربردترین هشتگ‌های کاربران حول این موضوع بوده است.

پرلایک‌ترین توییت محتوای «امروز بلوار چمران بخاطر مخالفت با حجاب اجباری همه بی روسری و شیک و تر و تمیز اومدن بیرون. یعنی عاشق دهه 80 و 90 هام» بوده که نشان از عدم مواجهه انتقادی مخاطبان فضای توییتر با این رفتار بوده است.

فضای اینستاگرام به عنوان موضع بررسی افکار عمومی نسبت به این موضوع رویکردی متفاوت داشته و ضمن بازنشر ویدئوهای مرتبط با این رخداد، معتقد به شکست سیاست‌های فرهنگی در زمینه حجاب و ترویج آن هستند. این رصد نشان می‌دهد برعکس فضای توییتر که غلبه کابران حول رفتار این نوجوانان با رویکرد غیرسرزنشی بوده است، نقد در اینستاگرام به متولیان امر فرهنگ بازمی‌گردد.

فضای بسترهای تلگرام و خبر ضمن نشر خبر و تصاویر این اتفاق، بر داشتن ابعاد پنهان اجتماعی و امنیتی این موضوع تاکید داشته‌اند و آن را به مثابه اعلام مخالفت و لجاجت فرهنگی دانسته‌اند که حالا موضوع حجاب را نشانه رفته است و ممکن است در آینده مبنایی دیگر پیدا کند؛ البته این دو بستر نسبت به بازنشر اخبار تکذیبه‌های بازداشت برخی افراد حاضر در این تجمع نیز متمرکز بوده‌اند.

این رخداد در شیراز و رخدادی دیگر در قالب «بغل رایگان» در تهران توسط چند نوجوان و بررسی و رصد سایر روش‌های بروز و ظهور نوجوانان و جوانان کشور، نشان از آن دارد که در سایه غفلت و عدم درک نظام مسائل و اولویت بندی آنها توسط نهادهای مسئول، فرهنگ سازی برای این قشر توسط دیگرانی در حال انجام است و مسئولان تا بیایند از اتاق‌های جلسات خود خارج شوند، جوان و نوجوان کشور در حال برون داد فرهنگی هستند که سازنده آن شما نبودید.

سهم این جوان و نوجوان در سبد تولیدات فرهنگی کجاست؟ در صدا و سیما کجاست؟ امروز زمان نقطه زنی در امور فرهنگی است نه تدوین سیاست‌های کلی که اکثراً نظام مسائلشان با نظام مسائل جامعه در تضاد است. 

آقایان مسئول! همین الان هم دیر است. سونامی فرهنگی موضوعی جدی است. دیر اقدام کنید آب همه را خواهد برد.

شناسه خبر 57248