شناسه خبر:63200
1401/9/9 13:25:18

در پی دستور ویژه رئیس قوه قضاییه مبنی بر مساعدت زندانیانی که شرایط بهره‌مندی از ارفاقات قانونی را دارند، 1156 زندانی از زندان‎های مختلف در کشور آزاد شدند.

قوه قضاییه اعلام کرد: جمعه چهارم آذرماه بود که تیم ملی فوتبال در چارچوب رقابت‌های جام جهانی 2022 قطر، مقابل تیم ملی فوتبال ولز قرار گرفت و با نتیجه 2 بر صفر پیروز شد.

پس از پیروزی ملی پوشان فوتبال، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه ضمن تبریک این پیروزی به ملت ایران دستور ویژه‎‌ای را صادر کرد.

رئیس قوه قضاییه به مراجع و مراکز ذی‌ربط قضایی دستور داد "به شکرانه عنایت پروردگار و مسرت و سرور ملی حاصل از ظفرمندی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران" نسبت به آن دسته از زندانیان که شرایط بهره‌مندی از ارفاقات قانونی را دارا هستند، نهایت مساعدت و معاضدت انجام گیرد و مقدمات آزادی و بازگشت آن‌‎ها به آغوش گرم خانواده‌های‌شان در اولین فرصت ممکن فراهم شود.

پس از این دستور ویژه مقامات قضایی استان‌های کشور اقدامات لازم جهت اجرایی شدن دستور رئیس قوه قضاییه را در دستور کار قرار دادند و تعدادی از زندانیان که در زندان‌های کشور که واجد شرایط بودند، یا آزاد شدند و یا اینکه از تسهیلات و ارفاقات قانونی برخودار شدند.

در میان افرادی که براساس دستور رئیس قوه قضاییه، از ارفاقات قانونی برخوردار شدند، بازداشت‌شدگان وقایع اخیر کشور که واجد شرایط قانونی بودند، نیز حضور دارند.

در این راستا، روز گذشته در استان تهران 195 نفر، 14 نفر در استان هرمزگان، 20 نفر در استان آذربایجان غربی،، 57 نفر در استان البرز، 40نفر در استان کرمان، 18 نفر در استان کردستان، 204 نفر در استان فارس، 78 نفر در استان مازندران، 80 نفر در استان مرکزی، 30 نفر در استان بوشهر و 6 نفر در استان خراسان جنوبی آزاد شدند. همچنین در استان سمنان 7 نفر آزاد و 23 نفر از متهمان اتفاقات اخیر که تأثیر عمل آنان در ارتکاب بزه خفیف بوده از ارفاقات قانونی بهره‌مند شدند.

همچنین در پی این دستور 14 نفر در استان ایلام، 9 نفر در استان خراسان شمالی، 236 نفر در استان خوزستان،17 نفر در استان چهار محال بختیاری،21 نفر در استان گلستان،36 نفر در استان کرمانشاه، 24 نفر در استان زنجان و 50 نفر در استان گیلان آزاد شدند. که بر این اساس مجموعا یک هزارو 156 نفر از زندان‌های 20 استان کشور آزاد شدند.

البته در دستور رئیس دستگاه قضا تصریح شده که بدیهی است کسانی که در قضایای اخیر مرتکب جنایت شده و مدافعان امنیت مردم را شهید و مجروح کردند و اموال مردم را به آتش کشیدند و قرآن را سوزاندند، قابل اغماض و بخشش نیستند و تاکید بر این است که برای عناصر و مسببان اصلی حوادث اخیر، هیچ جای ارفاق وجود ندارد.

اجرای دستور رئیس قوه در سایر استان‌های کشور نیز در دستور کار قرار دارد و تعداد دیگری از متهمان واجد شرایط، از ارفاقات قانونی بهره‌مند خواهند شد.


منبع: خبرگزاری ایسنا

شناسه خبر 63200