1400/7/24 10:42:25
*
0
47074

دقیق‌ترین اندازه‌گیری از طول عمر نوترون انجام شد

سپهرغرب، گروه کار و دانش: گروهی از فیزیکدانان بین‌المللی به رهبری محققان دانشگاه ایندیانا بلومینگتون ادعا می‌کنند دقیق‌ترین اندازه گیری از طول عمر نوترون را انجام داده‌اند.

نتایج تحقیق این تیم که شامل محققان بیش از 10 آزمایشگاه ملی و دانشگاه در آمریکا و سراسر جهان، نشان دهنده ارتقای 2 برابری دقت اندازه‌گیری نسبت به تلاش‌های پیشین است. در این اندازه‌گیری میزان خطا کمتر از یک دهم درصد بوده است.

تحقیق مذکور در ژورنال «فیزیکال ریویو لترز» منتشر شده است. دیوید بکستر مدیر دپارتمان کالج هنر و علوم UI بلومینگتون می‌گوید: این تحقیق استاندارد جدیدی برای یک اندازه گیری تعیین می‌کند که اهمیت زیادی برای پاسخ به سوالاتی مانند فراوانی نسبی عناصر ایجاد شده در جهان اولیه دارد.

هدف این آزمایش اندازه‌گیری مدت زمان متوسطی است که یک نوترون آزاد خارج از هسته اتم باقی می‌ماند. دانیل سالوات محقق ارشدی آزمایش در این باره می‌گوید: فرآیندی تبدی نوترون به پروتون با انتشار الکترون نوری و یک نوترینو تقریباً بدون جرم انجام می‌شود. این اندازه گیری از آن جهت اهمیت دارد که عمر دقیق نوترون به درک چگونگی تشکیل جهان کمک می‌کند.

نوترون‌های مورد استفاده در این تحقیق توسط منبع «اولت را کولد» در مرکز علمی Los Alamos Neutron Science در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس تولید شده است. آزمایش UCNtau این نوترون‌ها را که دمای آنها تقریباً به صفر مطلق کاهش می‌یابد، در داخل وانی که با حدود 4 هزار آهنربا پوشیده شده، به دام می‌اندازند.

محققان پس از 30 تا 90 دقیقه انتظار، نوترون‌های باقی مانده در وان را می‌شمارند. طراحی منحصر به فرد تله UCNtau سبب می‌شود نوترون‌ها بیش از 11 روز ذخیره شوند. این مدت زمان بسیار طولانی‌تر از طرح‌های قبلی است و نیاز یه اصلاحات سیستماتیکی را به حداقل می‌رساند که ممکن است نتایج اندازه گیری‌های طول عمر را دچار مختل کنند.

محققان این پژوهش طی 2 سال بیش از 40 میلیون نوترونی که با این روش به دام افتاده بودند را شمارش کردند. این تلاش‌ها پایان نامه گونزالس بود که به عنوان دانشجو داده‌ها را در Los Alamos IU را از 2017 تا 2019 جمع آوری کرد و رهبری تحلیل منتشر شده را برعهده داشت.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"