1400/4/29 10:30:19
*
0
43622

رکورد سالمندشدن به نام ایران ثبت خواهد شد! لزوم اجرای سند سالمندی کشور

صالح قاسمی در خصوص رشد نرخ سالمندی کشور اظهار کرد: در زمان حاضر 10.2 درصد از جمعیت ما بالای 60 سال و سالمند است، اتفاق در حال رخ دادن این است که ما طی 25 تا 30 سال آینده شاهد رشد بسیار زیاد سالمندی خواهیم بود، به‌طوری که تا سه دهه آینده جمعیت آن از 10.2 درصد به بیش از 32 درصد می‌رسد.

وی به سرعت سالمند شدن در کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: در واقع الآن از هر 10 ایرانی یک نفر بالای 60 سال است که تا سه دهه آینده به یک نفر از هر سه ایرانی می‌رسد؛ با این حساب سرعت سالمند شدن ما بسیار بسیار زیاد است؛ بسیاری از کشورها این مسیر سالمند شدن، یعنی رسیدن از 10 درصد به 30 درصد سالمندی را قریب به یک قرن و بیش از یک قرن طی کردند اما ما این مسیر را در حدود 30 سال طی می‌کنیم و این به آن معناست که رکورد سالمند شدن به نام ایران ثبت خواهد شد.

قاسمی افزود: این در حالی است که سالمندی آسیب‌ها و پیامدهای بسیاری خواهد داشت؛ پیامدهایی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، روابط خانوادگی، اجتماعی و فردی.

این پژوهشگر حوزه جمعیت با مقایسه نرخ رشد جمعیت کل کشور و رشد جمعیت سالمند خاطرنشان کرد: امروز نرخ رشد جمعیت کشور ما حدود 0.6 تا 0.7 درصد است در حالی که نرخ رشد جمعیت سالمندی یعنی افراد بالای 60 سال، قریب به 4 درصد است؛ به‌عبارت دیگر می‌توان گفت امروز نرخ رشد جمعیت سالمند ما حدود 5 برابر نرخ رشد جمعیت کل کشور است و این نشان‌دهنده سرعت سالمند شدن ما و یک هشدار جدی است که باید زیرساخت سالمندی داشته باشیم.

قاسمی تصریح کرد: اغلب کشورهای دنیا در این مقطع، غیر از این که تلاش می‌کنند با سیاست‌های جمعیتی، فرزندآوری را افزایش دهند و جمعیت جایگزین برای تأمین این سالمندها تولید کنند، یک کار دیگر هم می‌کنند و آن این که اسنادی را تحت عنوان سند سالمندی فعال طراحی می‌کنند.

وی افزود: این سند، راهکارهایی را برای فعال بودن سالمندان در این دوره از زندگی پیشنهاد می‌دهد و اجازه نمی‌دهد که سالمندان زمین‌گیر شوند، آن‌ها را در فعالیت‌های اجتماعی دخیل می‌کند، سعی می‌کند آن‌ها حس مفید و مؤثر بودن را همچنان داشته باشند و برای مسائل پزشکی و بهداشتی آن‌ها نیز برنامه دارد.

نویسنده مجموعه کتاب "جنگ جهانی جمعیت" با اشاره به سند ملی سالمندی کشور متذکر شد: ما در کشورمان سند سالمندی را از اواخر سال 98 داریم اما واقعیت این است علی‌رغم ناقص بودن آن، حتی همین سند ناقص هم اجرایی نشده است! لذا اهمیت خیلی زیادی دارد که ما برای این موضوع فکری کنیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"