شناسه خبر:83932
1403/4/3 10:48:15

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اجرای طرح «سنگ رو سنگ» در سطح دانش‌آموزی، گفت: این رویداد با هدف ارتقاء کنشگری اجتماعی دانش‌آموزان و بر مبنای سه آسیب رایج در سنین نوجوانی، ناامیدی، انفعال و خودباختگی، طراحی و اجرا می‌شود.

رسول محمدقلی با اشاره به اجرای طرح «سنگ رو سنگ» در سطح دانش‌آموزی اظهار کرد: این رویداد با هدف ارتقای کنشگری اجتماعی دانش‌آموزان و بر مبنای سه آسیب رایج در سنین نوجوانی، ناامیدی، انفعال و خودباختگی، طراحی و اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه رویداد سنگ رو سنگ در برنامه‌های هدایت عمومی دسته‌بندی می‌شود، افزود: شرکت‌کنندگان در این رویداد پس از مشاهده ویدیوهای آموزشی و راهنمایی‌های بارگذاری شده در سامانه شاد، با مراجعه به قرآن سه آسیب ذکرشده را از نگاه قرآن علت‌‎یابی می‌کنند و نحوه مواجهه، آسیب‌شناسی و پیشگیری قرآنی و همچنین راهکارهای قرآن برای مقابله با این سه آسیب را بررسی می‌کنند. در واقع رویداد سنگ رو سنگ نوعی مفهوم‌کاوی قرآنی در سطح دانش‌آموزی و در سنین نوجوانی است.

معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: شرکت‌کنندگان بر اساس اطلاعات کسب‌شده، طرح خود را نوشته و پیاده‌سازی می‌کنند و با بارگذاری هر مرحله از فعالیت‌های خود در سامانه شاد، از راهنمایی راهبران برخوردار می‌شوند تا در نهایت نمونه کار نهایی حاصل شود.

محمدقلی با بیان اینکه سنگ رو سنگ نوعی طراحی الگوی کنشگری اجتماعی مبتنی بر تدبر قرآنی است، تصریح کرد: پس از داوری اولیه توسط هیئت انتخاب، آثار راه‌یافته به‌صورت جمع‌سپاری توسط خود دانش‌آموزان مورد قضاوت قرار می‌گیرد و در نهایت برگزیدگان نهایی از بین این آثار توسط هیئت داوران انتخاب می‌شوند.

وی اضافه کرد: در طول برگزاری رویداد، جوایزی به‌صورت هفتگی به شرکت‌کنندگان برگزیده تعلق می‌گیرد و در پایان نیز در اواخر تابستان، برگزیدگان نهایی به اردو خواهند رفت تا ضمن تشویق، در دوره‌های آموزشی تکمیلی شرکت کنند. شبکه‌سازی از برگزیدگان تشکیل هسته‌های مربی‌محور با محوریت برگزیدگان در محل سکونت و در نهایت حمایت از این هسته‌ها، از دیگر برنامه‌هایی است که در این رویداد دنبال می‌شود.

معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان، رویداد سنگ رو سنگ را گامی به سمت شناسایی فعال استعدادهای برتر حوزه دانش‌آموزی دانست و تأکید کرد: هسته‌های مربی‌محور زمانی تشکیل می‌شوند که افراد واجد شرایط برای محوریت این هسته‌ها، از طریق رویدادهای معتبر مانند سنگ رو سنگ انتخاب و شناسایی شده باشد.

محمدقلی با اشاره به شاخص‌های انتخاب چالش در این رویداد، تناسب بین چالش و توان و دسترسی دانش‌آموزان را شرط اولیه طراحی چالش‌ها دانست و خاطرنشان کرد: گرچه در این چالش برگزیدگان به‌صورت فعال شناسایی می‌شوند، اما در حین برگزاری رویداد نیز شرکت‌کنندگان به نوعی در دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی ارزشمند شرکت خواهند کرد که این خود یک دستاورد محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه ورود به رویداد سنگ رو سنگ برای عموم آزاد است، خاطرنشان کرد: برگزیدگان نهایی این رویداد در اولویت برنامه‌های توانمندسازی بنیاد ملی نخبگان مانند شرکت در هسته‌های مربی‌محور قرار دارند.


منبع: خبرگزاری تسنیم

شناسه خبر 83932