1400/7/28 10:08:07
*
0
47286
انتشارات سروش منتشر کرد:

کتاب «انتظار از دیدگاه شیعه» دریچه‌ای به سوی مهدویت

سپهرغرب، گروه کافه کتاب: انتشارات سروش کتاب «المهدی المنتظر عند الشیعة الاثنی‌عشریة» به قلم پژوهش‌گر و تاریخ‌نویس عراقى«جواد علی» و با ترجمه «محمد حسن تقیه» با نام «انتظار از دیدگاه شیعه» را به بازار نشر ارایه داد.

اثر حاضر رساله دکتراى‌ جواد علی به زبان آلمانى است؛ که در سال‌هاى اخیر به زبان عربى ترجمه و منتشرشده است.

مهم‌ترین ویژگی این کتاب (برخلاف بیشتر آثار روایی یا مطالب درباره مهدى و مهدویت) نظریه‌پردازى مؤلف است. علت چاپ‌نشدن این اثر در زمان حیات مؤلف، دیدگاه شیعی حاکم بر رساله بوده که مؤلف تمایل نداشت که آن دیدگاه در حکومت حزب بعث عراق آشکار گردد.

کتاب در 10 فصل نوشته شده است، فصل نخست به دیدگاه امامت از نظر شیعه می‌پردازد، فصل دوم به موضوع جانشینی پیامبر (ص) و فصل سوم به غیبت و رجعت اشاره دارد، در فصل چهارم تا هفتم مشتمل بر معرفی نواب اربعه است و پس از آن در فصل‌های هشتم تا دهم به مباحث تکمیلی پیرامون مهدویت و انتظار در مکتب تشیع ادامه می‌یابد.

در بخشی از کتاب آمده: «واژه «شیعه» در زبان عربی به معنای «حزب» بوده و تنها به خاندان علی‌بن ابی‌طالب اطلاق می‌شود. نام امامیه نیز به‌خاطر پذیرفتن امامت به معنای رهبری دینی برمی‌گردد که ساختار عقیده ‌شیعیان را تشکیل می‌دهد. امامت از دیدگاه شیعه به معنای پذیرفتن اصول پنج‌گانه دین اسلام بوده که عبارت است از «توحید، عدل، نبوت، امامت و قیامت‏»؛ پس از حضرت محمد شمار پیشوایان شیعه به 12 امام می‌رسد. از این‌رو آن‌ها ‌«شیعه دوازده‌امامی» شناخته می‌شوند. نخستین پیشوای شیعیان، حضرت امام علی و آخرین آن‌ها حضرت مهدی است. باور شیعیان بر این است که هرکس بمیرد و این دوازده امام را نپذیرد کافر شمرده می‌شود.

اما چه وقت این دولت آرزو آغاز می‌گردد؟ هرگز سخن و نظری شفاف در این باره مطرح نشده‌است. زمان پاسخ‌گویی بدین پرسش را فقط خدا می‌داند. البته اشاره‌هایی بدین موضوع برای مردم شده که می‌توانند زمان آن را بدانند. این نشانه‌ها همیشه به شیعه و دشمنانشان ارتباط دارد. ازجمله این نشانه‌ها فروپاشی گسترده اخلاقی و سنگ‌دلی همگانی و جور و ستم خواهد بود. بنا بر گفته‌ها امام (عج) در کوفه ظهور خواهد کرد. فریادزنی در آن روز چنین می‌گوید هرکس سر شیعیان را برایش ببَرد در برابر هر سری هزار درهم پاداش خواهد داد.‏»

کتاب حاضر در 250 صفحه با قیمت 80 هزار تومان وارد بازار نشر شد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"