شناسه خبر:57490
1401/4/16 08:38:41

سپهرغرب، گروه خبر: استاندار کرمانشاه با تأکید بر رفع موانع پروژه‌های نهضت ملی مسکن در استان، گفت: احداث مسکن باید جزء اولویت‌های اصلی تمام مدیران استان باشد و این دغدغه توسط همه فرمانداران به‌‌صورت جدی پیگیری شود.

«بهمن امیری‌مقدم» سه‌شنبه‌شب در جلسه شورای مسکن استان کرمانشاه در سرسرای اداره کل راه و شهرسازی استان اظهار کرد: تعاونی‌های مسکن استان با مشکلاتی در مسیر خود مواجه هستند که سبب دغدغه‌ای جدی برای بسیاری از شهروندان و اعضا شده‌اند، متأسفانه بسیاری از مردم به‌صورت مکرر و روزانه به استانداری مراجعه و از وضعیت تعاونی‌ها ابراز نارضایتی می‌کنند.

وی با بیان اینکه وضعیت مذکور خوشایند و قابل پذیرش نیست، گفت: باید وضعیت تعاونی‌های مسکن استان روشن شود و آن‌دسته از تعاونی‌هایی که توان تکمیل پروژه را ندارند، تعیین تکلیف و یا حتی منحل شوند و تعاونی‌های قدرتمند نیز روند اجرایی پروژه را تسریع کنند.

امیری‌مقدم با بیان اینکه باید مرجع تمام آمارهای مربوط به طرح نهضت ملی مسکن در استان اداره‌ کل راه و شهرسازی باشد، بیان کرد: آمارها و ارائه گزارش‌های مستند و شفاف از سوی فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی یک اصل ضروری است.

به گفته‌ استاندار کرمانشاه یکی دیگر از مشکلات پیش روی طرح تولید مسکن در استان، وضعیت نامطلوب طرح‌های خودمالکی است و درحالی‌ که باید از این طرح‌ها استقبال و حمایت شود، اما متأسفانه استقبال خوبی از طرح‌های خودمالکی صورت نمی‌گیرد که این‌ موضوع قابل‌ قبول نیست.

امیری‌مقدم از اداره‌ کل راه و شهرسازی و فرمانداران خواست که به‌صورت علنی و رسانه‌ای آمادگی خود را برای استقبال از خودمالکی‌ها اعلام و این کار را از طریق در اختیار قرار دادن بافت‌های فرسوده برای اجرای طرح خودمالکی آغاز کنند.

استاندار کرمانشاه همچنین تأکید کرد: مدیران استان از سرمایه‌گذاران بزرگ برای استفاده از تسهیلات ساخت‌وساز مسکن دعوت کنند و این استقبال از طرف همه مدیران و فرمانداران استان پیگیری شود تا منجر به ورود سرمایه و سرمایه‌گذاران جدید برای رونق ساخت‌وساز مسکن در کرمانشاه شود.

وی همچنین به فرآیند صدور کوتاه‌مدت مجوز در برخی کشورهای منطقه اشاره و اظهار کرد: متأسفانه در مواقعی سرمایه‌گذاران ما در راهروهای ادارات سرگردان می‌شوند که لازم است برای این‌ موضوع تدبیر شود و مسیر صدور مجوز برای سرمایه‌گذاران به کوتاه‌ترین حالت ممکن برسد.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه مصوبات جلسات شورای مسکن استان باید در کمتر از 24 ساعت ابلاغ شود، گفت: پس‌از ابلاغ مصوبات نیز بلافاصله باید اجرای آن‌ها توسط فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی مختلف آغاز شود و خود را به‌صورت عملیاتی نشان دهد.

بیش از یک‌سوم جمعیت یک میلیون نفری شهر کرمانشاه در حاشیه شهرها و بافت فرسوده زندگی می‌کنند.

براساس سهمیه‌ای که وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن برای استان کرمانشاه درنظر گرفته، قرار است طی چهار سال 116 هزار واحد مسکونی در استان ساخته شود که از این تعداد واحد مسکونی عملیات اجرایی 18 هزار و 477 واحد آن بهمن‌ماه سال گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی در استان آغاز شد و قرار است عملیات اجرایی 23 هزار واحد مسکونی دیگر نیز به‌زودی در استان شروع شود.

برای احداث واحدهای مسکونی این طرح در شهر کرمانشاه 400 میلیون تومان و در سایر شهرستان‌های استان 300 میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان پرداخت می‌شود.

استان کرمانشاه دو میلیون نفر جمعیت ساکن در 14 شهرستان دارد.

شناسه خبر 57490