شناسه خبر:73471
1402/6/19 14:06:04

استاندار همدان گفت: لازم است از اقدامات جزیره‌ای فعالان اقتصادی در صنعت گردشگری جلوگیری شود و با تعریف یک مجموعه واحد، هریک از فعالان حوزه گردشگری وظیفه‌ای مشخص را عهده‌دار شوند.

علیرضا قاسمی‌فرزاد در بازدید از مجموعه تفریحی توریستی تله‌کابین گنجنامه همدان ابراز کرد: پیشنهاد تشکیل کمیته یا مجموعه‌ای متشکل از فعالان صنعت گردشگری در استان به‌منظور انجام هماهنگ‌تر امور حوزه گردشگری از سوی دهکده گردشگری تله‌کابین گنجنامه پسندیده است که می‌تواند از جزیره‌ای عمل کردن جلوگیری کند.

وی افزود: لازم است فعالان صنعت گردشگری در مجموعه‌ای تعریف‌شده با حدود وظایف مشخص دور هم جمع شوند و با هماهنگی بیشتری حرکت کنند تا به هدف تعریف‌شده استان در بخش گردشگری که ارتقا و پویا شدن این صنعت است، دست پیدا کنیم.

* ماندگاری مسافران در همدان به یک روز هم نمی‌رسد

استاندار همدان با بیان اینکه متأسفانه درحال حاضر مسافری که به همدان سفر می‌کند کمتر از یک روز در این استان اقامت دارد، گفت: استان همدان با جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و تاریخی چون هگمتانه، گنجنامه، بوعلی‌سینا و شهرهای جهانی صنایع دستی مثل لالجین ‌ و ملایر، نیازمند ایجاد شرایطی برای افزایش انگیزه شب‌ماندگاری مسافران است.

قاسمی‌فرزاد تأکید کرد: در نقشه راه جدیدی که مبتنی بر راهنمایی و هم‌افزایی بخش خصوصی و دولتی حوزه گردشگری بوده، هدف‌گذاری ماندگاری مسافر در همدان از نیم‌روز به یک یا دو روز تعریف شده است.

وی ادامه داد: متأسفانه مسافران همدان در بیشتر مواقع در کمتر از یک روز، بعد از بازدید از غار علیصدر یا نهایتاً گنجنامه همدان، از استان خارج می‌شوند و این باعث شده نرخ ماندگاری مسافر در همدان پایین باشد. برای اینکه صنعت گردشگری همدان فعال شود، علاوه‌بر زیرساخت‌ها و جاذبه‌هایی که این استان دارد، باید فضایی فراهم شود که مسافر در همدان بماند.

* استفاده از ظرفیت بالای حوزه گردشگری در توسعه اقتصادی استان همدان

استاندار همدان گفت: همدان با هگمتانه در آستانه جهانی شدن است و با دارا بودن بیش از یک‌هزار و 800 اثر تاریخی، ظرفیت‌های بالایی در حوزه گردشگری دارد که باید در توسعه اقتصادی استان به آن توجه شود. گردشگری در همدان درحال پیشرفت بوده، بنابراین لازم است برای تقویت زیرساخت‌ها در این صنعت هم دولت و هم بخش خصوصی پای کار باشند.

قاسمی‌فرزاد ادامه داد: هم در دستگاه‌های دولتی تخصصی و هم عمومی عزم و اراده جدی برای توسعه گردشگری استان وجود دارد که خوشبختانه این روحیه در بین فعالان بخش خصوصی نیز مشهود است. حوزه کشاورزی و صنعت همدان با محدودیت‌هایی ازجمله محدودیت آبی همراه هستند که در آینده نزدیک با بحرانی که گریبان‌گیر دنیا است، تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. به همین منظور اقتصاد مبتنی بر گردشگری هدف اصلی استان از محور تعریف کردن این صنعت به‌عنوان دومین مؤلفه توسعه همدان است.

وی اذعان کرد: برای تقویت زیرساخت‌ها و جاذبه‌های گردشگری استان تله‌کابین گنجنامه اقدامات خوبی انجام داده که ارزشمند است و باید تکمیل شوند و توسعه یابند. از فعالان و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری حمایت ویژه خواهیم کرد تا بتوانیم با کمک هم صنعت گردشگری استان را متحول کنیم.

این مقام مسئول گفت: با هم‌فکری تمام فعالان حوزه گردشگری باید راه‌ حلی برای معرفی بهتر همدان درنظر گرفته شود. حلقه مفقوده صنعت گردشگری همدان عدم معرفی درست آن به هم‌میهمان و علاقه‌مندان به سفر در سایر نقاط دنیا است که باید برایش چاره‌اندیشی شود.

* گردشگری می‌تواند زمینه‌ساز تحول اقتصادی همدان باشد

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری استاندار همدان نیز در ادامه این بازدید گفت: صنعت گردشگری زمینه‌ساز تحول اقتصادی همدان است که می‌تواند مسیرهای تازه توسعه را ایجاد کند. ظرفیت موجود در مجموعه تله‌کابین گنجنامه این قابلیت را دارد که تبدیل به برندی در مقصد گردشگری در همدان شود؛ اما این مهم نیازمند برخی زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است. با توجه به موقعیت استان همدان در غرب کشور این استان قابلیت‌هایی دارد که باید بیشتر شناخته شود تا همدان به‌عنوان مقصد سفر به غرب کشور تعریف شود.

سیدمجتبی حسینی با اشاره به تدوین برنامه و نقشه راه گردشگری در همدان، تأکید کرد: درآمدزایی و فعالیت اقتصادی در بخش گردشگری نیازمند بهره‌گیری از دانش به‌روز روش‌های بازاریابی و سرمایه‌گذاری است که به همین منظور نقشه راه گردشگری استان در دست تدوین است. حرکت‌های موازی و جزیره‌ای جز پایین آوردن عملکردهای اثرگذار و منجر به درآمد نتیجه‌ای برای استان ندارد که به همین منظور لازم است فعالان و سرمایه‌گذاران گردشگری همدان برای اهداف تعریف‌شده ارتقای این صنعت در همدان، بیشتر با یکدیگر هماهنگ و همسو شوند.

* بیش از 90 درصد انرژی سرمایه‌گذاران گردشگری صرف مدیریت حواشی شده است‌

در ادامه رئیس هیئت‌مدیره دهکده تفریحی توریستی تله‌کابین گنجنامه گفت: بیش از 90 درصد انرژی سرمایه‌گذاران گردشگری صرف مدیریت حواشی ایجادشده است‌، درحالی که اگر این حاشیه‌ها 20 درصد بود، سرمایه‌گذاران وقت بیشتری برای توسعه و افزایش کیفیت خدمات خود در اختیار داشتند.

سعید ترابیان ادامه داد: سرمایه‌گذاران و فعالان حاضر در صنعت گردشگری همدان بحران‌های زیادی را از سر گذرانده‌اند تا بتوانند ایجاد شغل کنند و در این میان چنان که باید، به آن‌ها توجه نشده است. درحال حاضر 10 درصد مسافران و بازدیدکنندگان غار علیصدر به استان می‌آیند و 90 درصد بقیه بعد از بازدید از استان خارج می‌شوند که اگر بتوانیم درصد بیشتری را جذب کنیم، قطع به یقین رشد گردشگری را شاهد خواهیم بود.

ترابیان گفت: تله‌کابین گنجنامه همدان یکی از مقاصد مهم استان است که دلیل اصلی آن هم‌جواری با کتیبه و آبشار گنجنامه است. این ظرفیت باعث شد در نوروز یکی از سال‌های گذشته و نه‌چندان دور، آمار بازدید از این دهکده به 28 هزار نفر برسد که همین آمار در بازه زمانی مشابه در تخت جمشید به‌عنوان یک مجموعه گردشگری پُربازدید، 21 هزار نفر گزارش شده بود. برای رسیدن به روزهای خوش که تجربه آن را داشتیم، نیاز است مشکلات دسترسی به دهکده گنجنامه ازجمله تعریض و دومسیره شدن جاده اتفاق بیفتد.

رئیس هیئت‌مدیره تله‌کابین گنجنامه همدان بیان کرد: ترافیک در جاده گنجنامه معضل بزرگی برای دسترسی مسافران به دهکده گنجنامه در روزهای تعطیل شده و بار ورود مسافر به این محوطه را کم کرده است.

ترابیان ادامه داد: بیش از 21 سال از عمر فعالیت این دهکده گذشته و نتوانسته به اهداف عالی خود دست یابد، اگرچه موفقیت‌هایی داشته، اما دلیل اصلی این کامیابی نصف‌و‌نیمه 210 پرونده حقوقی است که 12 پرونده آن دولتی و هشت پرونده شکایت خود میراث فرهنگی از این مجموعه بوده است. این شرایط درحالی بوده که همدان ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای صنعت گردشگری و ورود سرمایه‌گذار دارد و باید موانع آن برطرف شود.

 

 

شناسه خبر 73471