شناسه خبر:77885
1402/10/13 10:52:43

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی از معرفی 92 درصد از متقاضیان دریافت تسهیلات مقاوم سازی روستایی به بانک‌های عامل خبر داد.

عسگری با اشاره به اینکه عمده فعالیت بنیاد مسکن در 3 حوزه عمران روستایی،حوزه مسکن و عمران شهری است، اظهار کرد: در حوزه مسکن روستایی بنیاد مسکن استان احداث مسکن در روستاها و بازسازی و بازافرینی مناطق زیر 25 هزار نفر مناطق را در دستور کار دارد.وی افزود: در خصوص مسکن شهری ساخت مسکن در شهرهای زیر 100 نفر با راه و شهرسازی است و در استان مرکزی به جز شهرهای اراک و ساوه و شهر امیرکبیر و مهاجران بقیه شهرها با بنیاد مسکن است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی با اشاره به بازسازی و بهسازی روستایی بیان کرد: بعد از زلزله بم بازسازی مناطق روستایی با جدیت در کشور پیگیری شده است، تاکنون 1800 هزار واحد در کشور مقاوم سازی شده است، در استان مرکزی بر اساس سرشماری از تعداد 102 هزار واحد تعداد 59 هزار واحد مقاوم سازی صورت گرفته است.

وی افزود: امروز 92درصد واحدها به بانک‌های عامل معرفی و انعقاد قرارداد شده است، از تسهیلات مقاوم سازی 1401 که در سال جاری هم فعال بوده 92 درصد معرفی شدند.

عسگری سهمیه کل استان را 8 هزار واحد اعلام کرد و افزود: 4 هزار و 500 واحد در بحث مقاوم سازی و 3 هزار و 500 واحد در بحث نهضت ملی است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی در خصوص سقف تسهیلات اظهار کرد: سقف تسهیلات 350 میلیون تومان و دوران مشارکت 20 ساله است، متقاضیانی که تسهیلات 100 یا 200 میلیونی دریافت کردند و 36 ماه به اتمام نرسیده باشد و فروش اقساطی انجام نداده باشند تسهیلات متمم شامل حالشان نمی‌شود، افرادی که تا مرحله دیوار چینی پیش رفته باشند تسهیلات مجدد دریافت می‌کنند.

وی گفت: در شهرهای زیر 25 هزار نفر این تسهیلات فعال و آماده ارائه خدمت به مردم است.

وی از ارائه خدمات در بافت‌های ناکارآمد خبر داد و بیان کرد:‌ بنیاد مسکن در ابنیه‌ها وارد شده است، ارائه تسهیلات در بافت‌هایی که مشکل ندارند بلا مانع است، سهمیه امسال 300 واحد پیش بینی کردیم و درون استانی محدودیتی را قرار ندادیم.

مدیرکل بنیاد مسکن بیان کرد: از 55 واحدی که در آهنگران آسیب دیده بود کل واحدها ترمیم و احداث شد به جز چند واحد که خواست خود متقاضی را می‌طلبد.

عسگری در خصوص طرح نهضت ملی مسکن افزود: به منظور تامین کسری زمین به متقاضیان که ثبت نام کردند به جای اینکه آپارتمان بگیرند از یک قطعه زمین ویلایی استفاده کنند شناسایی آنها الزاماتی داشته است، در 4 روستا تصویبات نهایی انجام و مصوبات را اخذ کرده است، الان شروع کار آماده سازی است و برای شروع کار شهرستان را انتخاب و کلنگ را می‌زنیم.

شناسه خبر 77885