شناسه خبر:79569
1402/11/28 14:17:42

سپهرغرب، گروه اندیشه: حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی می‌گوید: امام سجاد(ع) در مقابل کسی که به ایشان بدی می‌کرد می‌گفت «خدایا توفیق بده آن کسی که به من بدی کرده است من به او خوبی کنم». یعنی امام مقابله به مثل نه؛ مقابله به ضد در صفات زشت اخلاقی که هرکسی دارد داشتند و سعی می‌کردند ضد آن رفتار را دنبال کنند تا کم‌کم آن صفت رذیل ریشه کن بشود.

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در مورد اهمیت صحیفه سجادیه اظهار کرد: امام سجاد(ع) در فرصت 34ساله‌ امامت اجازه انبوه‌سازی و حضور در اجتماعات و برگزاری برنامه‌های عمومی را نداشت.
وی ادامه داد: به همین جهت یکی‌ از رویکردهای امام این بود که در قالب دعا حرف‌هایش را بزند. به همین جهت دعاهای ایشان پر از معارف و توصیه‌های سیاسی، اخلاقی و اجتماعی است.
این خطیب برجسته خاطرنشان کرد: صحیفه سجادیه به عنوان زیور آل محمد(ص) بعد از قرآن و نهج‌البلاغه سومین اثری است که مورد افتخار شیعیان و مسلمانان است. چقدر عبارات بلند و پرمعنایی در صحیفه وجود دارد.
رفیعی تاکید کرد: یکی از شیوه‌های که امام سجاد(ع) در این دعاها به ما می‌آموزد مخصوصا تو دعاهای مکارم الاخلاق شیوه مقابله به ضد است نه مقابله به مثل.
وی افزود: تصور کنید یکی غیبت شما را کرده است، امام سجاد(ع) در مواجه با این شرایط می‌گوید «خدایا به من توفیق بده کسی که از من غیبت کرده تعریفش را بکنم». این جمله درست نقطه مقابل تفکری که می‌گوییم جواب سنگ کلوخ.
این استاد حوزه علمیه یادآور شد: امام سجاد(ع) در این شرایط می‌گوید «خدایا توفیق بده آن کسی که به من بدی کرده است من به او خوبی کنم».
این از معارف صحیفه سجادیه است، یعنی مقابله به مثل نه؛ مقابله به ضد در صفات زشت اخلاقی که هرکسی دارد داشته باشیم و سعی کنیم ضدش را دنبال کنیم تا کم‌کم آن صفت رذیل ریشه کن بشود.

شناسه خبر 79569