شناسه خبر:55422
1401/2/27 09:31:12

سپهرغرب، گروه خبر: مدیر باغات سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: تعداد گونه‌های گیاهی استان بالغ بر 1000 گونه است که مجموعاً در تیره‌های متعدد قرار می‌گیرند.

همایون مظاهری گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی و از طرفی اقلیم متنوع استان که مناسب کاشت انواع گیاهان دارویی است، در صورت رعایت نکات فنی و حمایت همه‌جانبه می‌توان بسیاری از اراضی مستعد استان را به کاشت گیاهان دارویی اختصاص داد.

وی افزود: تعداد گونه‌های گیاهی استان بالغ بر هزار گونه است که مجموعاً در تیره‌های متعدد قرار می‌گیرند.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی گفت: از این تعداد گونه‌های گیاهی تخمین زده می‌شود که بالغ بر 350 گونه آن دارویی بوده و به‌صورت سنتی از آن‌ها برای درمان دردها و بیماری‌ها استفاده می‌شود.

مظاهری افزود: در عرصه طبیعی اعم از جنگل و مرتع استان ایلام رویش گاه‌های مختلف از گیاهان دارویی ازجمله آویشن، ختمی، ریواس، شیرین بیان، مریم گلی، زوفا، گل گاو زبان، کاکوتی، بومادرانه، بابونه و... می‌توان اشاره کرد که به‌عنوان ذخایر ژنتیکی و طبیعی و نیز پتانسیل‌های بالقوه محسوب می‌شود که در اثر بهره‌برداری‌های بی‌رویه و غیر متعارف طی سال‌های متمادی مشکلاتی برای بقا آن‌ها به وجود آمده به طوری که رویش گاه‌های این گونه‌ها تخریب و نسل آن‌ها در معرض انقراض قرار گرفته است.

وی گفت: از مهم‌ترین گونه‌های اقتصادی و بازارپسند که امروز در سطح استان به‌صورت آبی کشت می‌شود می‌توان به گونه‌های به‌لیمو، مریم گلی، آویشن باغی، نعنا، بادرنجبویه، زعفران و اسطوخودوس اشاره کرد؛ از سایر گونه‌های قابل کشت به‌صورت دیم می‌توان به بومادران، بابونه، کاسنی، پنیرک، نسترن، خار مریم، رازیانه و شیرین بیان اشاره کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: با وجود این که تا سال 1390 سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان تقریبا صفر بوده اما آمارها امروزه حکایت از کشت بیش از 138 هکتار گیاهان دارویی گل محمدی و زعفران در سطح استان دارد؛ اما ظرفیت‌های استان برای این امر مهم خیلی بیشتر از این مقدار بوده و با توجه به اقتصادی بودن این کار نسبت به بسیاری از محصولات دیگر می‌تواند جایگزین خوبی برای سایر محصولات باشد.

شناسه خبر 55422