شناسه خبر:57112
1401/4/6 09:33:29

سپهرغرب، گروه متن زندگی: زندگی لاکچری آفتی جدی برای جامعه ما به حساب می‌آید که برای کاهش آن باید به دنبال فرهنگ سازی هدفمند و خروج از پدیده‌ی "چشم و هم چشمی" بود.

دین اسلام در مبانی اصلی خود همواره به روش‌های مصرف صحیح مایحتاج روزانه اشاره دارد و به اصلاح الگوی مصرفی از تجملگرایی به ساده زیستی و کمک به هم نوع تأکید دارد. بی شک جامعه ما نیز به عنوان یک اجتماع مسلمان باید در مسیر این الگو قرار بگیرد چرا که امام (ره) از ابتدای انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری در حال حاضر همواره با تأکید بر الگوی مصرف ایرانی و اسلامی در تلاش بودند تا ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی را در مسیر درست خود قرار دهند و تا جایی که امکان دارد مسیر ورود مدل مصرف غربی و تجملگرایی به ارکان نظام و جامعه را مسدود سازند. اما با همه این تلاش‌ها متأسفانه برخی سودجو با بهره گیری از امکانات و فرهنگ سازی نادرست به دنبال ترویج فرهنگ مصرفی غرب و واردات بی‌رویه کالاهای مختلف به کشور هستند که می‌طلبد برخورد جدی با آنها در دستور کار نهادهای مربوطه برای حفظ هویت ایرانی، کمک به بازار داخلی و بسیاری از موارد پیرامونی آن صورت پذیرد.

ما در نظام اسلامی به دنبال تجمل گرایی و ایجاد شکاف طبقاتی نیستیم و زمانی که خبرهای مختلف از جمله واردات میوه‌های گرانقیمت به گوشمان می‌رسد یعنی پروژه تجمل‌گرایی و شکاف طبقاتی را خواسته و نا‌خواسته با دستان خود کلید زده‌ایم و سبک زندگی اشرافی را به رخ دهک‌های پایین جامعه می‌کشیم که این امر قطعأ نه در چهارچوب دین اسلام جای دارد و نه زیبنده نظام ما خواهد بود. تغییر الگوی مصرف غربی و ترویج آن در کشور سوژه اصلی ما در مطلب امروز است که امیدواریم با نظرات سازنده شما عزیزان این نوشته جنبه کاربردی تری به خود بگیرد، در نتیجه ما را همراهی کنید.برخی آنقدر پول دارند که نمی دانند با آن چه کاری باید انجام دهند و رو به تجمل گرایی، عمل‌های زیبایی با هزینه‌های گزاف همانند پیکر تراشی، پای سیندرلایی و... می‌آورند.

 پشت پرده مدل غربی الگوی مصرف

ایجاد اعتدال در جامعه و از بین بردن شکاف طبقاتی به عنوان یکی از معضلات پیرامون حوزه اجتماعی دغدغه ای بزرگ برای همه نظام‌های سیاسی در دنیا خواهد بود اما رسیدن به جامعه آرمانی یا به تعبیری مدینه فاضله کار چندان راحتی نیست.

مدل غربی الگوی مصرف معتقد است که پول حرف نخست را می‌زد و هرآنکس که دارای ثروت است، بهره‌مندی بیشتری از امکانات و حتی خدمات عمومی را دارد که جامعه و شهر را به بالا و پائین تقسیم می‌کند که عده ای در رفاه کامل قرار دارند بدون آنکه از لحاظ مالی مقداری مشکل برایشان وجود داشته باشد و عده‌ای هم در فقر کامل بوده و با مشکلات و معضلات اجتماعی زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند که این امر درواقع ماهیت اصلی مدل غربی الگوی مصرف را نشان می‌دهد.

 وقتی مدل غربی جنبه ایرانی و اسلامی به خود می‌گیرد

دنیای صنعتی امروز برای گذر از جامعه سنتی علیرغم از بین بردن هویت اصلی و سنت‌ها، با بهره‌گیری از توان گروه‌های ضعیف و سنتی جامعه خود در راستای اهداف تولید ثروت و اشرافی‌گرایی بیشتر گام‌های فراوانی را برداشته اما آن چیزی که همواره دغدغه اصلی اجتماع اسلامی بوده از بین بردن همین تجمل‌گرایی و توزیع عادلانه ثروت در جامعه است ولی شاید همانطور که اشاره شد عده ای سودجو، منفعت خود را در وادرات بی رویه کالا و خدمات خارجی به کشور می‌دانند که هرچه دولت و مسئولین برای ترویج مدل اسلامی و صحیح الگوی مصرف تلاش می‌کنند نتیجه مناسبی را نمی گیرند.

به هر حال با نگاهی ساده به وضعیت زندگی شهری در بالا و پائین آن به وفور خواهیم دید که برندهای خارجی با سرمایه‌های کلان جولان گاهی مناسب برای خود در بالای کلان شهرها پیدا نموده و هرچه به سمت نقاط متوسط حرکت می‌کنیم ظاهر و کیفیت ساخت خیابان‌ها و محله‌ها هم با افت روبرو می‌شود و ایجاست که وجود فقر رو احساس می‌کنیم.

 اگر الگوی مصرف اسلامی شود

قطعأ همه می‌دانیم که دین مبین اسلام برای ایجاد برابری و ترویج فرهنگ کمک رسانی به یکدیگر پا به عرصه گذاشته و برای رسیدن به این امر سختی‌های فراوانی را به جان خریده است. اشرافی‌گرایی جایگاهی در این نظام ندارد چرا که اگر ثروت در جامعه به درستی توزیع نشود شاهد وضعیت نابسمان اقتصادی خواهیم بود. برخی اقشار آنقدر پول دارند که نمی دانند با آن چه کاری باید انجام دهند و رو به تجمل گرایی، عمل‌های زیبایی با هزینه‌های گزاف همانند پیکر تراشی، پای سیندرلایی و... می‌آورند در صورتی که اگر همین ثروت در اختیار تولید و اشتغال قرار بگیرد قطعأ عده ای کثیری را از فقر و تنگدستی نجات خواهد داد و مسیر را برای رسیدن به آرمان مردم سالاری دینی هموار می‌سازد.

اشرافی گرایی آفتی برای جامعه اسلامی است و برای کاهش آن باید به دنبال فرهنگ سازی و خروج از پدیده ناپسند "چشم و هم چشمی" بود همانطور که تولید کالای لوکس از نگاه غربی راهی برای ورود به ناخود آگاه افراد است، ترویج اصولی اصلاح الگوی مصرف با تأکید بر این مسئله که باور زندگی به اصطلاح لاکچری نادرست خواهد بود، می‌تواند راهگاشا باشد.

شناسه خبر 57112