شناسه خبر:73522
1402/6/20 13:15:25

سپهرغرب، گروه کاردانش: فناوران ایرانی موفق به ساخت پرنده نقشه برداری و دیدبان هوایی هوشمند شدند.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان هما صنعت اکباتان به تولید پرنده نقشه‌برداری و دیدبان اشاره کرد و گفت: این تولیدات که تحت عنوان کهنز E1 و X1 طراحی و تجاری سازی شده از مزیت‌های خاصی همچون دقت در عکس‌برداری هوایی و قیمت مناسب برخوردار هستند.محمدحسن هجرت با یادآوری نیاز روزافزون بازار به پهپادها و روند رو به رشد استفاده از وسایل پرنده در سطح بین‌المللی، اظهار کرد: تمرکز اصلی ما بر حوزه غیر نظامی و به صورت خاص نقشه برداری و دیدبانی هوایی است. پایش خطوط انرژی و نفت، محیط زیست، کشاورزی و جنگلبانی از جمله موارد مورد کاربرد است. شرکت‌های نقشه بردار و سایر حوزه‌هایی که نباز به دیدبانی هوایی دارند از مشتریان این محصول به شمار می‌روند.

وی با بیان اینکه محصول تولیدی نمونه داخلی ندارد، اظهار کرد: در حوزه پهپادهای بال ثابت در سطح دنیا شرکت‌های سوئدی و سوئیسی فعالیت گسترده‌ای دارند اما محصول این شرکت دانش‌بنیان، کاملاً هوشمند و خودکار بوده و دارای برخاست با لانچر برای مناطق صعب العبور و نشست با چتر است که امنیت پهپاد را به صورت قابل توجهی افزایش می‌دهد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان ادامه داد: تولید و بهره‌برداری از نمونه ساخت ایران، هزینه‌های واردات و خروج ارز را کاهش داده است، واردات نمونه مشابه این محصولات نیز بیشتر از مبادی غیر رسمی و قاچاق انجام می‌شود و سه میلیون دلار ارز را از کشور خارج می‌کند.

وی درمورد مزایای پشتیبانی و هزینه تمام شده نمونه داخلی تصریح کرد: قیمت نمونه ساخت داخل، تقریباً یک سوم محصولات مشابه خارجی بوده، ضمن اینکه یک سال گارانتی و پنج سال خدمات پس از فروش دارد.

این فناور به اشتغال ایجاد شده در شرکت دانش‌بنیان هما صنعت اکباتان اشاره کرد و افزود: در این شرکت به طور مستقیم بیش از 100 نفر فعالیت دارند و اگر کسانی را که در حوزه نقشه‌برداری، دیده‌بانی و استفاده از این وسیله ذینفع هستند، در نظر بگیریم برای بیش از 10هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.

شناسه خبر 73522