شناسه خبر:75980
1402/8/27 09:44:22
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان:

بخش کشاورزی پیشران توسعه کردستان باشد

سپهرغرب-گروه خبر: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان گفت: با توجه به ظرفیت‌های استان در حوزه کشاورزی این بخش می‌تواند پیشران توسعه کردستان باشد.

اکبر محمدی صبح پنجشنبه در دیدار با مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره صندوق توسعه بخش کشاورزی این استان با تاکید بر اهمیت بخش کشاورزی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های استان در تقسیم کار ملی گفت: تلاش در راستای ایجاد زنجیره‌های ارزش و تولید و اجرای کشت قراردادی می‌تواند علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و ثروت، زمینه ساز توسعه استان و ایجاد اشتغال مولد و پایدار باشد.
وی با اشاره به مشکلات استان کردستان در حوزه اشتغال، تورم و سرانه درآمد پایین بیان کرد: کشاورزی به‌عنوان یکی از بزرگترین ظرفیت‌های استان با توجه به وجود منابع مناسب آبی و خاکی خدادادی می‌تواند کردستان را به یکی از بزرگترین قطب‌های تولیدات کشاورزی کشور تبدیل نماید که در این میان ایجاد زنجیره‌های ارزش و تولید علاوه بر جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده، زمینه‌ساز توسعه کردستان در تمامی ابعاد خواهد شد.
 
وی توجه به روستاها و تولیدات روستایی در قالب مشاغل خرد و خانگی را یکی از اولویت‌های اصلی این سازمان در جهت کمک به ایجاد اشتغال، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و کاهش آمار افراد ساکن در سکونتگاه‌های غیررسمی برشمرد و گفت: صندوق توسعه بخش کشاورزی استان می‌تواند با سرمایه‌گذاری در این بخش در کنار افزایش تولیدات بخش کشاورزی مسیر را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و رونق اشتغال هموار نماید که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان نیز حمایت‌های لازم را انجام خواهد داد.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان تأکید کرد: بهره‌برداری از منابع آب و خاک باید به گونه‌ای باشد که ضمن تأمین نیازمندی‌های غذایی، پایداری محیط نیز حفظ شود و متناسب با ظرفیت‌های برد اکولوژیکی مناطق نسبت، به بارگذاری فعالیت‌های کشاورزی اقدام شود.
 
محمدی با اشاره به اهمیت تأمین امنیت غذایی پایدار، خواستار برنامه‌ریزی مدون در راستای توجه به این مقوله مهم شد و افزود: توجه ویژه به ظرفیت عظیم بانوان و نقش این قشر از جامعه در تولیدات بخش کشاورزی می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، تأمین کننده محصولات کشاورزی، لبنی، دامی و پروتئینی باشد.
 
در پایان وی ابراز امیدواری کرد که با همراهی صندوق توسعه بخش کشاورزی استان شاهد اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های دولت در جهت استفاده بهینه از منابع طبیعی موجود و کمک به توسعه استان کردستان باشیم.
 

شناسه خبر 75980