شناسه خبر:55332
1401/2/25 09:22:21

سپهرغرب، گروه خبر: این روزها اگر از چهارراه بسیج سنندج وارد بلوار توحید شوید و گوشه خیابان، شاخه درخت، لاستیک خودرو یا چند قطعه‌سنگ دور دریچه فاضلاب دیدید، تعجب نکنید؛ شبیه این صحنه‌ را چند جای شهر ممکن است ببینید.

مدتی می‌شود که دو دریچه فاضلاب بلوار توحید (شهید سلیمانی) سنندج سرقت شده و مردم و مغازه‌داران آن بلوار، به‌ناچار شاخه درخت و چند تخته سنگ اطراف دریچه باز منهول گذاشته‌اند تا خودروهای عبوری یا عابران اشتباهی داخل آن نیفتند و اتفاق بدی رخ ندهد.

روزها دارد می‌گذرد و دریچه‌ای روی منهول فاضلاب این بلوار گذاشته نمی‌شود، یکی از مشاوران املاک خودرو با نیشخند گفت شاید شرکت آب و فاضلاب با جلوبندی‌سازهای سنندج قرارداد بسته است.

یکی دیگر از مغازه‌داران این بلوار می‌گفت: دو ماه است دریچه منهول‌ فاضلاب این بلوار را سرقت کرده‌اند و هر روز مجبوریم سنگ و شاخه درخت دورش بگذاریم تا رانندگان متوجه این دریچه بدون درپوش شوند و دچار حادثه نشوند.

او ادامه داد: به شرکت آب و فاضلاب اطلاع داده‌ایم اما کسی پاسخگو نیست و تا حالا چند خودرو داخل این منهول‌ افتاده‌اند و حداقل هرکدام یک‌میلیون تومان خسارت دیده‌اند.

200 متر پایین‌تر همین صحنه را اما این بار در پیاده‌رو (البته اگر بتوان اسمش را پیاده‌رو گذاشت) می‌توانید ببینید. منهول بدون دریچه و روباز داخل پیاده‌رو وجود دارد که اگر هوا تاریک شود عابران به‌سختی می‌توانند آن را تشخیص دهند و در صورت سقوط در آن، ممکن است خسارت جبران‌ناپذیری به آنان وارد شود.

همان‌طور که اشاره شد، سرقت دریچه منهول فاضلاب فقط مختص به بلوار توحید سنندج نیست. این وضعیت را می‌توانید در چهارراه حاجی‌آباد هم ببینید. درست چند متر بالاتر از این چهارراه به سمت محله حاجی‌آباد پایین، لاستیک ماشین و چند قطعه‌سنگ، دور یک منهول فاضلاب گذاشته‌اند تا رانندگان از دور آن را ببیند.

از یک آپاراتی پرسیدم که چه مدت است دریچه فاضلاب سرقت شده که جواب داد یک ماه می‌شود و بارها به 110 و شرکت آب و فاضلاب اطلاع دادیم اما کو گوش شنوا؟

داستان به اینجا ختم نمی‌شود. به‌نظر می‌رسد سارقان خواسته‌اند عدالت را برقرار کنند و چهار طرف شهر از این وضعیت بی‌بهره نباشند. این صحنه را در بلوار پاسداران که یکی از خیابان‌های اصلی و مرکزی سنندج است و همین‌طور در شهرک بهاران پایین‌تر از میدان قانع و شهرک مولوی هم می‌توانید ببینید.

«جالب اینجاست که با وجود اینکه حداقل دو ماه از سرقت دریچه‌ها می‌گذرد اما شرکت آب و فاضلاب به‌عنوان متولی اصلی ساماندهی آن و نصب دریچه جدید، کاری انجام نداده است. آیا حتماً باید اتفاق ناگواری بیفتد تا دستگاه‌های متولی به فکر چاره باشند؟» این را یکی از مغازه‌داران در چهارراه حاجی‌آباد گفت و به این هم اشاره کرد که همه‌اش باید نگران باشند که نکند راننده‌ای ناآشنا به منطقه، شب دقت نداشته باشد و بزند به موانع اطراف دریچه و حسابی به دردسر بیفتد.

به‌هرحال مردم جدا از انتقاد از سرقت این دریچه‌ها توسط افراد سودجو، از شرکت آبفا هم به‌شدت شاکی هستند که چرا بعد از ماه‌ها نسبت به نصب دریچه‌های جدید اقدام نمی‌کند و بی‌تفاوت است.

برای پیگیری این وضعیت، قرار ملاقاتی با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان گذاشتم که با روی خوش و صبورانه به تمام سؤالاتم در چند بخش پاسخ داد.

از محمد فرهاد پرسیدم که چرا به این راحتی دریچه آب و فاضلاب در معابر عمومی به سرقت می‌رود و اصولاً چه کسانی پشت این قضیه هستند که گفت: سرقت دریچه‌ها منحصر به شرکت آب و فاضلاب نیست و شرکت‌های خدمات‌رسان دیگر هم با این مشکل مواجه هستند.

وی با اشاره به اینکه در سطح استان حدود 37 هزار دریچه آب و فاضلاب وجود دارد که بیشتر آن‌ها از جنس چدن است، ادامه داد: سال گذشته ود هزار و 457 فقره دریچه آب و فاضلاب به ارزش 30 میلیارد ریال در استان توسط افراد سودجو به سرقت رفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان سال گذشته دو هزار و 457 فقره دریچه آب و فاضلاب به ارزش 30 میلیارد ریال در کردستان توسط افراد سودجو به سرقت رفت مدیرعامل شرکت آبفای کردستان بخش عمده‌ای از سرقت‌ها را با انگیزه مالی و توسط معتادان و متکدیان اعلام کرد و افزود: قیمت دریچه‌ها با توجه به‌اندازه و وزن آن متفاوت است اما ارزش هر دریچه حداقل 10 میلیون ریال است.

فرهاد به این هم اشاره کرد که از سرقت دریچه‌ها و در خطر بودن جان و مال مردم، به‌شدت نگران است و حتی موردی پیش آمده که یک زن به خاطر افتادن خودرو داخل این تأسیسات بدون دریچه، دچار سقط جنین شده و حالا باید شرکت آب و فاضلاب دیه آن را پرداخت کند.

وی در ادامه بحث گفت که هر دریچه‌ای از هر جنسی نصب کنیم، افراد سودجو به‌راحتی آن را سرقت می‌کنند و این موضوع باعث نگرانی ما و مشکل برای شهروندان شده است.

وی به برگزاری جلسات با نیروی انتظامی و دادستانی برای همکاری بیشتر در جهت پیشگیری این سرقت‌ها اشاره کرد و افزود: با شرکت‌های دانش‌بنیان هم صحبت کردیم که دریچه‌هایی طراحی کنند تا افراد سودجو انگیزه‌ای برای سرقت این دریچه‌ها نداشته باشند و بتوان مانع از این کار شد.

به گفته مدیرعامل شرکت آبفا کردستان تا تولید دریچه‌های مطمئن و تعویض همه دریچه‌ها زمان لازم است، بنابراین یک همت جمعی و همکاری فراسازمانی بین مردم و دستگاه‌ها و رسانه‌ها برای ممانعت از سرقت دریچه‌های آب و فاضلاب لازم است، بطوریکه حساسیت ویژه‌ای در جامعه ایجاد شود که فردی اجازه تعرض به اموال و تأسیسات عمومی به خود ندهد و ارتباط بین مالخر و سارق نیز قطع شود.

فرهاد بر ضرورت ورود رسانه‌ها در این قضیه تأکید کرد و ادامه داد: مردم در صورت مشاهده سرقت دریچه، سریع آن را از طریق سامانه 122 اطلاع دهند تا اقدام به نصب دریچه جدید شود، البته ممکن است از جنس و اندازه دریچه سرقت شده، در انبار نداشته باشیم، بنابراین باید آن را سفارش دهیم که کمی زمان‌بر است.

وی به این هم اشاره کرد که در صورت اطلاع‌رسانی دیرهنگام، نصب یا تهیه دریچه آب یا فاضلاب، طولانی‌تر خواهد شد، پس شهروندان حتماً سریع آن را به شرکت آبفا اطلاع دهند.

موضوع را با رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان هم در میان گذاشتم که اظهار کرد: با توجه به فراوانی دریچه‌های منهول آبفا در سطح شهرها، امکان ممانعت از سرقت آن توسط پلیس وجود ندارد.

سرهنگ عبدالله فاتحی ادامه داد: طبق مصوبه قرارگاه مبارزه با سرقت استانداری، ادارات موظفند نسبت به تقویت حفاظت فیزیکی یگان خود اقدام کنند، بنابراین شرکت آبفا هم باید درب دریچه‌های آب و فاضلاب را مواد غیرقابل بازیافت و ترجیحاً بتونی تبدیل کند تا قابل سرقت نباشد.

وی به شهروندان هم توصیه کرد، در صورت مشاهده سرقت درب این دریچه‌ها، آن به پلیس اطلاع دهند و اگر شرکت آبفا هم یقین پیدا کرد که دریچه‌ای سرقت شده است، نمایندگی حقوقی آن به کلانتری مربوطه اعلام سرقت کند تا موضوع پیگیری شود.

حرف‌های مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان را دیدیم و خواندیم. درست است که آبفا محدودیت‌ها و مشکلات خاص خود را دارد اما مردم هم انتظار دارند که حداقل دستگاه‌ها با جدیت در راستای انجام وظایف خود قدم بردارند که باری بر مشکلات و دغدغه‌های شهروندان اضافه نشود.

اما در مورد سرقت دریچه‌های آب و فاضلاب، ذکر این نکته ضروری است که نیروی انتظامی و دستگاه قضا، در زمینه پیشگیری از این سرقت‌ها همکاری جدی با شرکت آب و فاضلاب داشته باشند، ضمن اینکه شرکت آبفا هم با کمک جوانان خوش‌فکر و شرکت‌های دانش‌بنیان، با تولید دریچه‌های ضد سرقت، برای یک‌بار و همیشه این مشکل را برطرف کند.

در حال حاضر 545 هزار مشترک در کردستان از خدمات شرکت آب و فاضلاب بهره‌مند هستند که 410 هزار مشترک آن شهری و 135 هزار مشترک نیز روستایی است.

شناسه خبر 55332