شناسه خبر:58594
1401/5/18 10:20:25

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از افتتاح فاز نخست مجموعه دستکند سامن همزمان با هفته دولت خبر داد و مطرح کرد: تاکنون افزون بر دو میلیارد تومان برای کاوش، مرمت، حفاظت، آزادسازی ملک و اقدامات باستان‌شناسی مجموعه هزینه شده است و برای تکمیل مجموعه و ادامه کاوش‌ها، نیازمند اعتبار هستیم.

علی خاکسار با بیان اینکه قرار بود فاز نخست مجموعه دستکند سامن همزمان با سفر ریاست جمهوری به استان همدان افتتاح شود، گفت: با توجه به اینکه افتتاح یا کلنگ‌زنی هر پروژه‌ای از برنامه‌های این سفر حذف شد، افتتاح فاز نخست مجموعه دستکند سامن به هفته دولت موکول شد.

وی از راه‌اندازی آزمایشی این مجموعه پس از دهه اول محرم خبر داد و افزود: این مجموعه به‌صورت آزمایشی با هدف رفع نواقص و ایرادات پس از دهه اول ماه محرم راه اندازی خواهد شد تا برای افتتاح در هفته دولت آماده شود.

وی به کشف مجموعه دستکند سامن در سال 1384 اشاره و اظهار کرد: مطالعات باستان شناسی و کاوش‌های این مجموعه از سال 86 آغاز شد و تا سال 1394، 6 فصل از این دستکند کاوش شده است.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان ادامه داد: اشیا و اسکلت‌های انسانی کشف شده از این مجموعه نیز به اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری ملایر منتقل شده است تا پس از تکمیل و افتتاح مجموعه در سایت موزه دستکند سامن در معرض دید گردشگران قرار گیرد.

خاکسار از تکمیل نورپردازی فاز نخست مجموعه خبر داد و تصریح کرد: ورودی مجموعه دستکند سامن یک ساختمان 170 متری است که سه سال پیش از شرکت مخابرات خریداری و به‌عنوان محل استقرار کارکنان و نگهبانان مجموعه، مرمت و بازسازی شد.

وی با بیان اینکه خروجی مجموعه نیز که به مِلک یکی از شهروندان شهر سامن ختم می‌شد، در اختیار ما قرار گرفت، افزود: نصب دوربین‌های مداربسته، مرمت، مطالعات باستان‌شناسی و خریداری و آزادسازی املاک بخش‌های دیگر که دستکند در زیر آن‌ها واقع شده، در حال انجام است و طی سال‌های آینده بصورت مستمر انجام خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: اشیا کشف‌شده از مجموعه نشان می‌دهد هسته اولیه سکونتگاه، متعلق به دوره اشکانیان است اما در دوره ساسانی نیز از این مجموعه استفاده شده است البته بعنوان یک کارشناس معتقدم که این مجموعه قبل از دوره اشکانیان ایجاد شده و در دوره اشکانیان از بستر آن استفاده شده است اما تاکنون شواهد و آثاری مبنی بر قدمت مجموعه به قبل از دوره اشکانیان در دست نیست.

این مسئول خاطرنشان کرد: تاکنون افزون بر دو میلیارد تومان برای کاوش، مرمت، حفاظت، آزادسازی ملک و اقدامات باستان‌شناسی مجموعه هزینه شده است و برای تکمیل مجموعه و ادامه کاوش‌ها، نیازمند اعتبار هستیم.

خاکسار ضمن قدردانی از شهروندان شهر سامن و مجموعه مدیریت شهری و شهرداری این شهر گفت: از صبر و تحمل شهروندان که انتظار داشتند از همان سال‌های نخست این مجموعه راه اندازی شود تا از مزایای گردشگری آن استفاده کنند اما به دلایل مختلف تکمیل و افتتاح مجموعه بیش از 15 سال طول کشید، تشکر می‌کنم.

شناسه خبر 58594