شناسه خبر:60383
1401/6/30 09:27:33

سپهرغرب، گروه خبر: مدیر اداره کتابخانه‌های عمومی آبدانان گفت: یک خانم عشایرنشین در این شهرستان موفق به چاپ چهار جلد کتاب در حوزه شعر و ادبیات فارسی شد.

صادق سعیدی روز سه شنبه در آیین رونمایی از کتاب‌های این بانوی عشایرنشین اظهار کرد: ثریا سبزی از بانوان سخت‌کوش و مولد منطقه عشایری شلت آبدانان با تکیه بر ذوق و استعدادهای شخصی و علاقه شدید به مطالعه در رشته نویسندگی موفق به تألیف، تنظیم، چاپ و نشر چهار جلد کتاب در زمینه شعر و ادبیات فارسی در مدت چهار سال شده است.
وی با تجلیل از اراده راسخ و همت بلند این بانوی دامدار و محقق افزود: به منظور تقدیر از این خانم فرهیخته و ترویج و تبیین آثار ارزشمند ایشان در مراسمی با حضور جمعی از مدیران و شخصیت‌های فرهنگی شهرستان از چهار جلد کتاب این نویسنده خلاق با عناوین حریر مهتاب، در فراسوی خیال( با ترجمه انگلیسی) واژه‌های کال و بیکرانه‌های دور که با تلاش او و توسط انتشارات مهرآیش منتشر شده‌اند، رونمایی شد.
این بانوی‌ مستعد و کوچرو آبدانانی که متولد سال 56‌ و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی رشته حسابداری است در حاشیه مراسم رونمایی از آثار ادبی خود گفت: از دوران دبیرستان به شعر و شاعری علاقه‌مند شدم و این علاقه وافر ایام تحصیلات دانشگاه نیز ادامه یافت و با کمک اساتید و تشویق همکلاسی‌هایم تقویت شد و در عمل تجلی پیدا کرد.
ثریا سبزی که آثارش با الهام از اندیشه و ایده‌های سهراب سپهری شکل گرفته‌ است، تأکید کرد: بنده یک زن ایلیاتی و با سبک زندگی کوچ روی و عشایری هستم که در کنار انجام کارهای روزمره خود شامل، تهیه آب، پخت غذا، رسیدگی به تربیت فرزندان و کمک به همسرم در امور کشاورزی و تعلیف و تغذیه دام ها، به مطالعه کتب مورد علاقه در کتابخانه سیارم و نگارش و ثبت اشعار نیز می‌پردازم و امروز نیز از کنار گوسفندان و آلاجیق با صفایم در 15 کیلومتری جنوب غرب آبدانان مستقیم به این جلسه آمده و پس از آن نیز به نزد آنان برخواهم گشت.
وی که نویسندگی و چاپ کتاب را از مهم‌ترین آرزوهای دوران زندگی خود می‌داند، یادآور شد: با توجه به سختی زندگی عشایری، عدم دسترسی آسان به امکانات و تجهیزات فنی، استفاده از اینترنت و محرومیت از فضای مناسب و نور کافی مجبورم با کاهش اوقات استراحت و صرف نظر از خواب و تفریح شبانه‌روز 10 ساعت به تحقیق، مطالعه و نکته‌نگاری بپردازم تا از برنامه‌های مد نظرم عقب نمانم.
این بانوی عشایری اهل قلم که مطالعه را چراغ راه و حفظ منزلت انسانی می‌داند با تشکر از کمک‌های شوهرش اضافه کرد: هیچ اداره و ارگانی در چاپ و نشر این چهار جلد کتاب که در قالب شعر سپید و با مضامین اجتماعی، عارفانه و عاشقانه به رشته تحریر درآورده‌ام به بنده کمک مالی نکرده و فقط با تلاش مضاعف خویش و هزینه شخصی همسرم نگاشته و منتشر شده‌اند.
خانم سبزی تلاش برای تداوم مسیر و چاپ مجموعه‌های متنوع شعری را زیباترین اهداف آینده خود عنوان کرد و گفت: به‌جز توسعه، تعمیق معارف اسلامی و انسانی و ترویج و تکمیل صنایع شعر و ادب و معارف ایرانی قصد هیچ‌گونه انتفاع شخصی از تدوین و چاپ کتاب‌هایم را ندارم.

شناسه خبر 60383