شناسه خبر:73529
1402/6/20 13:36:13

سپهرغرب، گروه کاردانش: محققان برای نخستین بار کلیه‌های انسان را داخل بدن خوک‌ها پرورش دادند.

پرورش کلیه انسان در حیوانات می‌تواند سالانه جان هزاران نفر را که در صف پیوند عضو هستند، نجات دهد. از سوی دیگر ذخیره ای نامتناهی از اعضای پیوندی ایجاد کند تا دیگر نیازی به انتظار برای اهدا کننده انسانی نباشد.

در شرایط عادی محققان نمی‌توانند کلیه انسان را در بدن خوک قرار دهند زیرا سیستم ایمنی بدن حیوان آن را رد می‌کند اما اکنون محققان موفق شده‌اند یک خوک ماده باردار را وادار کنند تا جنینی در مراحل اولیه رشد با کلیه‌های تقریباً انسانی را پرورش دهد.

نطفه بچه خوک با روش آی‌وی‌اف در آزمایشگاه ایجاد و در مرحله بعد به‌طور ژنتیکی مهندسی شد تا سلول‌های انسانی را دریافت کند.

در مرحله بعد محققان سلول‌های بنیادی پرتوان را که می‌توانند به هر نوع سلولی در بدن تبدیل شوند در یک ترکیب شیمیایی مخصوص پرورش دادند تا به کلیه‌های مینیاتوری تبدیل شود.

جنین بچه خوک‌ها داخل بدن مادر قرار داده شد تا مرحله بارداری آغاز شود. جالب آنکه پس از حدود یک ماه از حضور جنین در رحم مادر، کلیه‌ها ساختاری نرمال داشتند. همچنین مجموعه ای از سلول‌ها در آنها به وجود آمد که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کند تا محصولات دور ریز بدن را دفع کند.

از همه مهم تر آنکه کلیه‌ها که در نطفه خوک رشد کرده بودند، دارای 60 درصد سلول انسانی و 40 درصد سلول خوک بودند.

این امر نشان می‌دهد در صورت توسعه تحقیقات می‌توان کلیه‌هایی ابداع کرد که برای پیوند در بدن انسان مناسب باشند.

با این وجود باید در نظر داشت هنوز راه زیادی تا پرورش اعضای بدن انسان در خوک باقی مانده است. دکتر لای لیانگشو محقق ارشد پژوهش از انستیتو مهندسی پزشکی و سلامت گوانگژو در این باره می‌گوید: اعضای بدن موش در بدن موش‌ها تولید شده اند. اما تلاش‌های پیشین برای پرورش اعضای بدن انسان در خوک‌ها موفقیت آمیز نبوده است. یک روش ارتقای یکپارچه سازی سلول‌های انسانی در بافت پذیرنده است که به ما اجازه می‌دهد اعضای بدن انسان را در خوک‌ها پرورش دهیم.

شناسه خبر 73529