شناسه خبر:73532
1402/6/20 13:42:10

سپهرغرب، گروه کاردانش: دو محقق یک تست کوچک خانگی مشابه کووید19 برای شناسایی التهاب لثه و پیشگیری از ورود باکتری به جریان خون ابداع کرده اند.

التهاب لثه ممکن از به از دست دادن دندان منجر شود اما ممکن است باکتری عامل ایجاد آن پس از ورود به جریان خون، به بیماری قلبی یا موارد دیگر منجر شود.

در همین راستا ردیابی زودهنگام این بیماری اهمیتی زیادی دارد و به همین دلیل یک تست خانگی برای رصد التهاب لثه ابداع شده است.

آندرو استکل و داووهان محققان دانشگاه سینسیناتی همراه سانسای شی محقق شرکت پروکتور و گمبل این تست تحلیل نمونه بزاق دهان را ابداع کرده اند.

این تست از یک شناساگر شیمیایی استفاده می‌کند و نسبت به اندوتوکسین‌های موجود در دیوار سلول باکتری پورفیروموناس ژنژیوالیس(Porphyromonas gingivalis) واکنش نشان می‌دهد.

وادار کردن شناساگر برای واکنش نشان دادن به باکتری، کار چالش برانگیزی بود، زیرا بزاق دهان حاوی موادی است که ردیابی نشانگرهای زیستی را سخت تر می‌کند. یک پروتئین به نام آمیلاز که توسط بزاق تولید می‌شود در این زمینه بسیار مشکل ساز است اما محققان متوجه شدند، تاثیر آن را می‌توان با پیش درمان نمونه بزاق با نشاسته سیب زمینی خنثی کرد.

کیت تست مشابه نمونه ای است که برای آزمایش کووید19 به کار می‌رود و شامل یک سوراخ برای قرار گرفتن نمونه بزاق همراه یک نوار کاغذی تست است که روی یک یا دوخط ظاهر می‌شود و نتیجه رانشان می‌دهد. در حال حاضر مشخص نیست این تست برای مصرف عمومی عرضه خواهد شد یا خیر.

تحقیقی درباره این تحقیق در ژورنال انجمن رویال شیمی به نام «Sensors and Diagnostics» منتشر شده است.

شناسه خبر 73532