1400/7/21 09:31:54
*
0
46938

فصل چهارم کاوش مجموعه غار و پناهگاه «باوه‌یوان» کرمانشاه آغاز شد

سپهرغرب، گروه خبر: فصل چهارم کاوش در مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای «باوه‌یوان» استان کرمانشاه به‌منظور تعیین عرصه و حریم این مکان در راستای پروژه ردیابی‌ گذار از پارینه‌سنگی میانی به نوین در غرب زاگرس میانی آغاز شد.

این فصل از کاوش در مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای باوه‌یوان با سرپرستی مشترک «سامان حیدری گوران» و «احمد آزادی»، زیر نظر پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه و اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان کرمانشاه درحال انجام است.

«سامان حیدری گوران» روز سه‌شنبه در این ارتباط گفت: مجموعه غار و پناهگاه صخره‌ای یوان در فاصله 35 کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه و در دره ناودرون واقع است.

وی افزود: در فصول پیشین علاوه‌بر کشف یک دندان شیری انسان نئاندرتال با قدمت 42 هزار سال، لایه‌های باستانی همراه با داده‌های فرهنگی از سه دوران پارینه‌‌سنگی میانی، نوین و فراپارینه‌سنگی شناسایی شده است.

این باستان‌شناس تصریح کرد: این مکان ازلحاظ توالی استقرار قابل‌ مقایسه با محوطه کلیدی و مهم پناهگاه صخره‌ای ورواسی بوده که آن نیز در منطقه کرمانشاه واقع است.

وی با بیان اینکه این پروژه تا پایان مهرماه سال جاری ادامه دارد، ابراز امیدواری کرد: علاوه‌بر تعیین عرصه و حریم و مستندنگاری این مکان، با استفاده از سیستم فتوگرامتری کوه باوه یوان، شرایط نگهداری و حفظ آن به نحو مطلوب‌تری انجام شود.

وجود چهار هزار و 200 اثر ثبت‌شده ملی، یک اثر ثبت‌شده جهانی و ده‌ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده‌اند، حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.

بیستون و تاق‌بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق‌وند، تکایای بیگلربیگی و معاون‌الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب‌های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری‌قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه‌عباسی و ماهیدشت و آبشار پیران، از مهم‌ترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.

استان کرمانشاه دو میلیون نفر جمعیت ساکن در دو هزار و 595 روستا و 35 شهر دارد.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"