شناسه خبر:55317
1401/2/24 13:18:13
آخرین وضعیت اجرای برنامه جبران و تثبیت یادگیری

کسب 1.6 میلیون نتیجه ضعیف در 3 درس

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش از شناسایی و شرکت یک میلیون و 639 هزار و 280 دانش‌آموز- درس در برنامه «جبران و تثبیت یادگیری» خبر داد و گفت: مشمولان، دانش‌آموزانی بودند که در سه درس فارسی، علوم و ریاضی، توصیفِ "نیازمند تلاش بیشتر" و "قابل قبول" را در دوره اول و دوره دوم ابتدایی کسب کرده بودند. دوره‌های آموزشی جبرانی در تابستانِ پیش رو نیز اجرا خواهد شد.

رضوان حکیم‌زاده درباره روند برگزاری و ارزیابی فاز دوم برنامه «جبران و تثبیت یادگیری» که از بهمن 1400 آغاز شده و تا پایان اردیبهشت ماه 1401 ادامه دارد و که به منظور جبران افت یادگیری در دانش‌آموزان دوره ابتدایی درنظر گرفته شده اظهار کرد: این طرح همچنان ادامه دارد و طبق گزارشی که از استان‌ها دریافت کردیم مراحل به خوبی طی شده، دانش‌آموزان مشمول شناسایی شده و برای آنها برنامه‌های جبرانی درنظر گرفته شده و در حال اجراست.

وی افزود: دوره‌های آموزشی جبرانی با جذب منابع اعتباری بیشتر در تابستان نیز اجرا خواهد شد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه طرح جبرانی اخیر با استفاده از ظرفیت نیروهای داوطلب و ایثار معلمان پیش رفته است؛ که امید است با توجه به مصوبات مربوط برای جذب اعتبارات، دوره تابستانی جدید به نحو بهتری برگزار شود.

حکیم‌زاده درباره مشمولان طرح جبران افت یادگیری اظهار کرد: همه دانش‌آموزانی که در سه درس فارسی، علوم و ریاضی توصیف "نیازمند تلاش بیشتر" و "قابل قبول" را در دوره اول و دوره دوم ابتدایی کسب کرده بودند را شناسایی کردیم که از سال گذشته در دوره‌های آموزشی درنظر گرفته شده در استان‌ها شرکت کرده و طبق آمار که گرفتیم دوره تابستانی سال گذشته بسیار موفق بود و 90 درصد دانش‌آموزان مشمول، توانستند با گذراندن 14 جلسه آموزشی، موفق شوند و امیدواریم در دوره امسال هم این اتفاق بیفتد.

وی آمارهایی از دانش‌آموزان مشمول این طرح نیز اعلام کرد و گفت: در درس فارسی از پایه اول تا ششم 359 هزار دانش‌آموز، در درس ریاضی در شش پایه 544 هزار دانش‌آموز و در درس علوم تجربی در شش پایه 271 هزار نفر مشمول این طرح شدند. البته با توجه به اینکه یک دانش‌آموز ممکن است در یک درس مشکل داشته باشد و دانش‌آموز دیگر در هر دو درس؛ در واقع این آمار منحصرا تعداد دانش‌آموز نیست بلکه دانش‌آموز - درس است. بنابراین در مجموع یک میلیون و 639 هزار و 280 دانش‌آموز - درس داریم که ممکن است برخی در یک یا چند درس تکرار شده باشند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش ادامه داد: برنامه‌های جبرانی برای این دانش‌آموزان در استان‌ها در حال برگزاری است و در مرحله اولِ ارزیابی مشخص شد که اکثر دانش‌آموزان جذب شده‌اند.


منبع: خبرگزاری ایسنا

شناسه خبر 55317