شناسه خبر:57096
1401/4/6 09:09:00

سپهرغرب، گروه سلامت: این روزها که نقشه کرونایی کشور که از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده و تعداد شهرهای زرد نیز رو به کاهش است، وضعیت رعایت پروتکل‌ها و ازجمله ماسک زدن نیز دستخوش تغییراتی شده است.

تعداد شهرهای زرد کرونایی در کشور از 106 به 91 شهر کاهش و تعداد شهرهای آبی رنگ نیز از 343 به 357 شهر افزایش یافته است.

در چنین شرایطی، ستاد ملی مقابله با کرونا، تغییراتی را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ازجمله استفاده از ماسک، صورت داده است. به طوری که زدن ماسک در شهرهای زرد و آبی، دستخوش تغییراتی شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تأکید بر استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در اماکن مسقف شلوغ، پرتردد و پرازدحام، وسایل نقلیه عمومی و بیمارستان‌ها، گفت: تزریق یک نوبت واکسن یادآور سال 1401 در تمامی گروه‌های سنی بالاتر از 12 سال که 6 ماه از آخرین نوبت تزریق واکسن آن‌ها گذشته، مورد تأکید ستاد ملی کرونا است.

عباس شیراوژن افزود: در شهرهای زرد و آبی و فضاهای باز الزامی به استفاده از ماسک وجود ندارد.

وی تأکید کرد: بهتر است تزریق دوز یادآور واکسن کرونا تا اواسط تابستان جاری انجام شود.

سخنگوی ستاد ملی کرونا افزود: دوز یادآور واکسن کرونا برای گروه‌های سنی بالای 12 سال که 6 ماه از تزریق دوز سوم آن‌ها گذشته است، باعث خواهد شد تا ایمنی جامعه در سال تحصیلی جدید، سفر اربعین و فصل پاییز به سطح مطلوبی برسد.

این در حالی است که تا کنون، 64 میلیون و 627 هزار و 21 نفر در کشور موفق شده‌اند که دوز اول واکسن کرونا را تزریق کنند، 57 میلیون و 973 هزار نفر نیز دوز دوم و 27 میلیون و 705 هزار و 409 نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به 150 میلیون و 305 هزار دوز رسیده است.

اما، نکته حائز اهمیت برای افزایش سطح ایمنی جامعه، تزریق دوز یادآور یا همان نوبت چهارم واکسن کرونا است که وزارت بهداشت هنوز آمار دقیقی از کسانی که موفق به تزریق دوز یادآور شده‌اند، ارائه نداده است.

حالا که قرار شده ماسک‌ها را برداریم، باید نیم نگاهی نیز به وضعیت واکسیناسیون و ایمنی جامعه داشته باشیم. زیرا، آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد که هنوز کمتر از 28 میلیون نفر در کشور موفق شده‌اند سه دوز واکسن کرونا تزریق کنند. در واقع، هنوز با نقطه مطلوب ایمنی جامعه فاصله زیادی داریم. ضمن اینکه 15 میلیون نفر نیز حتی یک دوز واکسن نزده‌اند.

این در حالی است که با آغاز سال تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها در فصل پاییز، تجمعات در اماکن عمومی و وسایل نقلیه عمومی افزایش می‌یابد و اگر قرار باشد که شرایط دستخوش تغییر نشود، وزارت بهداشت می‌بایست نسبت به تکمیل روند واکسیناسیون در جامعه، سختگیری بیشتری انجام دهد. زیرا، اکثریت افرادی که سه دوز واکسن زده اند، به نقطه پایانی ایمنی در مقابل ویروس کرونا رسیده اند و از سوی دیگر، 15 میلیون نفر نیز واکسن نزده‌اند.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19، با تأکید بر اهمیت تزریق دوز سوم و چهارم واکسن کرونا، گفت: تکمیل واکسیناسیون کودکان به‌ویژه در گروه سنی 5 تا 11 سال، مورد تأکید کمیته علمی است چراکه ممکن است با توجه به شرایط ماه‌های آینده، بازهم با موجی از بیماری کرونا با جهش‌های جدید روبه‌رو باشیم بنابراین باید از این فرصت طلایی برای تکمیل واکسیناسیون استفاده کنیم.

حمیدرضا جماعتی افزود: با عبور از مرحله حاد پاندمی کرونا، واکسیناسیون روند کاهشی داشته و توصیه تمامی صاحب‌نظران حوزه سلامت در دنیا این است که مردم حتماً واکسیناسیون خود را به‌ویژه تزریق نوبت سوم و چهارم انجام دهند تا بتوانیم در آینده از ایجاد موج‌های جدید با سویه‌ها و زیرسویه‌های جدید، پیشگیری کنیم.

بنابراین، اگر روند تکمیل واکسیناسیون در کشور تا قبل از آغاز فصل پاییز و زمستان سرعت نگیرد، می‌تواند منجر به چرخش ویروس در جامعه شود. از سوی دیگر، پاندمی کرونا در دنیا هنوز به پایان نرسیده و شرایط در برخی از کشورها، همچنان نگران‌کننده است.

شناسه خبر 57096