شناسه خبر:73465
1402/6/19 13:00:41

مردم عراق اربعین امسال همانند سال‌های اخیر با آغوش گرم و باز میزبان میلیون‌ها زائر از اقصی نقاط جهان بودند؛ این میزبانی بی‌نظیر در تاریخ، مورد توجه و تقدیر جهانیان به ویژه ایرانیان قرارگرفت.

هر ساله عراق پذیرای میلیون‌ها عاشق با نژاد، رنگ و زبان مختلف است که در ایام اربعین، سواره یا با پای پیاده عازم کربلا می‌شوند؛ مراسمی که سال به سال با شکوه‌تر برگزار می‌شود.

در سال گذشته حدود 21 میلیون زائر در این مراسم شرکت کرده‌بودند که با نگاهی به آمار امسال، افزایش قابل توجه شمار زائران مشهود است و دولت عراق از حضور 25 میلیون نفر در مراسم زیارت اربعین امسال در کربلا خبر داده‌است.

در این میان، امسال نیز ایرانی‌ها در بین زائران خارجی اکثریت را تشکیل دادند و حدود چهار میلیون ایرانی در این مراسم شرکت کردند.

امسال شمار زائران اربعین در حالی افزایش چشمگیر داشت که عراق گرم‌ترین روزهای خود را تجربه می‌کرد و دمای بیشتر نقاط آن به بیش از 40 درجه سانتیگراد می‌رسید اما با وجود این، زائران اربعین مسیرهای طولانی را برای رسیدن به حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) طی کردند.

در چنین شرایطی حضور زائرانی از کشورهای افغانستان، پاکستان، هندوستان، روسیه، گرجستان، ترکیه، سوئد، کره جنوبی، چین همراه با زائرانی از کشورهای کویت، بحرین، قطر، عربستان، فلسطین، سوریه، سودان و نیجریه توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده بود.

***شکوه میزبانی

حال این پرسش به ذهن می‌رسد که «عراقی‌ها چگونه از میلیون‌ها زائر میزبانی کردند؟» و برای پاسخ به این پرسش، گوشه‌ای از مهمان‌نوازی آنها را به تصویر می‌کشیم.

امسال نیز همانند رسم هر ساله، موکب‌های عراقی چند هفته قبل از اربعین فعالیت خود را آغاز کردند تا در امر خدمت‌رسانی به زائران موفق‌تر از سال‌های گذشته عمل کنند. البته اگرچه موکب‌های ایرانی نیز در مسیر برپا شده‌بود اما این موکب‌ها برای کمک به میزبانی عراقی‌ها برپا شده‌بودند.

میزبانی از سیل میلیونی زائران آن هم از سوی مردم کشور جنگ‌زده کار دشواری است که اعتقاد و پشتکار جدی می‌طلبد. بسیاری از مردم عراق عاشق اباعبدالله الحسین (ع) هستند. وقتی با آنها تعامل می‌کنید، متوجه می‌شوید که برخی کارگرند و یکسال تمام کار کرده‌اند تا با پس‌انداز خود، رسم مهمان‌نوازی را بجا آورند.

ارادت خالصانه عراقی‌ها به امام سوم شیعیان در تمام مسیر آشکارا به چشم می‌خورد. اکثر آنها در این مسیر خیمه و چادر برپا کرده و با تمامی دارایی خود حتی به اندازه قرص نان یا با شستن پای زائران به مردم خدمت می‌کنند و این خدمت را برای خود افتخاری بزرگ می‌دانند.

پذیرایی عراقی‌ها از بدو ورود زائران به این کشور آغاز می‌شود. آنها با لبخند از زائران استقبال می‌کنند و راه کربلا را نشان می‌دهند. اگر تشنه باشی، به جرعه‌ای آب مهمانت می‌کنند و در جواب محبتشان، تنها از تو یک «یاحسین» می‌خواهند زیرا نیک می‌دانند که اجر پذیرایی از زائر را خود امام حسین (ع) می‌دهد؛ حسینی که آرام جان است و روح و روان.

عراقی‌ها با هر سطح زندگی و معیشتی، زائران را مهمان خانه‌های خود می‌کنند تا بعد از خستگی مسیر طولانی، چند روزی در این منازل استراحت کنند و مورد پذیرایی قرار گیرند.

و اما موکب‌ها در مسیرهای مختلف رسیدن به کربلا، عمق این مهمان‌نوازی را به تصویر می‌کشند؛ موکب‌هایی که شبانه‌روز فعال‌اند و از غذا و نوشیدنی‌های سرد و گرم گرفته تا خدماتی همچون ماساژ و خیاطی را ارائه می‌دهند.

بنابراین، در این مسیر هیچ کمبودی دیده نمی‌شود و مردم عراق به عنوان میزبان این حماسه عظیم هر چه دارند، خالصانه در اختیار زائران قرار می‌دهند و از آن‌ها پذیرایی می‌کنند.

«علی یمانی» یکی از موکب‌داران عراقی می‌گوید: «ما حدود 2 هفته قبل از اربعین فعالیت خود را شروع کردیم و از صبح به طبخ و توزیع شیرینی و کیک می‌پردازیم و حوالی ظهر طبخ فلافل شروع می‌شود. عصرها هم سیب زمینی سرخ کرده می‌پزیم و شب پیتزا داریم.»

برخی هم از زائران می‌خواهند حتی یک لقمه از موکب آن‌ها بردارند. البته در برخی موکب‌ها هم صف‌های طولانی تشکیل می‌شود اما هیچ کسی از کنار موکب‌ها دسته خالی برنمی‌گردد و اینجا جمله «غذا تمام شده است» معنایی ندارد. همچنین با وجود گرمای هوا در کربلا، وفور نعمت به ویژه توزیع آب آنقدر زیاد است که کسی تشنه یا گرسنه نمی‌ماند.

***تقدیر از میزبانان سخاوتمند و تاریخ‌ساز

تشکر و قدردانی از مردمی سخاوتمند و با اخلاص، قطره‌ای ناچیز در دریای بیکران است. با این وجود، ایرانی‌ها از مسئولان عالی رتبه جمهوری اسلامی گرفته تا شهروندان همواره به ستایش و تشکر از زحمات بی‌دریغ مردم عراق و دولتمردان این کشور دوست و همسایه می‌پردازند.

اخیراً آیت‌الله «سیدابراهیم رئیسی» در جمع نخبگان استان خراسان جنوبی ضمن تشکر از دولت و ملت عراق بابت میزبانی از زائران اربعین، گفت: «دولت عراق در تسهیل ورود زائران به سرزمین عراق بسیار همکاری کرد. از مردم عراق هم بابت پذیرایی سخاوتمندانه از زائران اربعین قدردانی می‌کنم.»

همچنین رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از مردم، موکب داران، عتبه‌های مقدسه، دولتمردان، شخصیت‌های دینی و نهادهای دولتی و نظامی عراق به خاطر میزبانی شایسته از زائران پیاده روی اربعین اباعبدالله الحسین (ع) تقدیر و تشکر کرد.

«غلامرضا اباذری» رایزن فرهنگی کشورمان در عراق با صدور پیامی در صفحه شخصی خود در توئیتر خطاب به قشرهای مختلف مردم عراق، دولتمردان و نیروهای امنیتی این کشور نوشت: «خداوند متعال را شاکرم و در برابر موکب‌داران، اهالی، عشایر، عتبه‌های مقدسه، نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی، دولتمردان در شهرداری‌ها و شوراهای شهر، استانداران، روحانیون، مقاومت، مرزبانان و اقلیم کردستان بخاطر ارائه خدمت بزرگی که به زائران ابا عبدالله الحسین (ع) کردند، به نشانه تقدیر و قدردانی سر فرود می‌آورم.»

***مردم ایران درباره عراقی‌ها چه دیدگاهی دارند؟

همان طور که پیشتر به برخی مواضع مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی ایران در قدردانی از زحمات دولت و مردم عراق اشاره شد، این میزبانی شایسته از نگاه مردم ایران نیز دور نمانده‌است.

به عنوان نمونه در یک کلیپ از مردم ایرانی که به سفر پیاده‌روی اربعین رفته‌اند، پرسیده می‌شود که نظرتان درباره میزبانان عراقی چیست؟ همه از مردم عراق تشکر کردند و گفتند هیچ میزبانی در دنیا مثل عراقی‌ها نمی‌شود.

همچنین در مستندی به روایت‌ها از راهپیمایی اربعین 1402 پرداخته شده‌ و در این مستند، مهمان نوازی مردم عراق از زائران امام حسین (ع) برجسته است.

حتی با نگاهی اجمالی به فضای مجازی و رصد دیدگاه‌های کاربران ایرانی، قدردانی و ستایش از مهمان‌نوازی عراقی‌ها آشکارا مشاهده می‌شود که حتی برخی کمپین برای سپاسگزاری به راه انداخته‌اند.

کاربری دیگر با کنار هم قرار دادن چند تصویر از مهمان‌نوازی بی‌نظیر عراقی‌ها به این کمپین پیوسته است.

کاربر دیگری در توئیتر، با درج تصویر طفل خردسال عراقی که با بطری کوچ آب به استقبال زائران آمده‌، نوشته‌است: «مهربانی شما را در پذیرایی از زوار با هر آنچه داشتید، از نزدیک دیدم و باید بگویم در پناه امام حسین علیه‌السلام بمانید انشاالله»

در پایان باید اقرار کرد که مهمان‌نوازی و میزبانی عراقی‌ها در تاریخ بی‌بدیل است، آنها از کودکی برای میزبانی زائران اباعبدالله آموزش دیده‌اند تا آغوششان را باز کنند و زائران را فارغ از ملیت، رنگ و زبان در آغوش بگیرند.

با وجود اینکه رسانه‌های معاند تمام تلاش خود را برای اختلاف‌افکنی میان ایرانی‌ها وعراقی‌ها به کار بستند اما این تیر به سنگ خورد. حتی تقلا و جوسازی رسانه‌ای آنها برای کمرنگ جلوه دادن بزرگترین مراسم سوگواری شیعیان، راه به جایی نبرد و این مراسم با شکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار شد.


منبع: خبرگزاری مهر

شناسه خبر 73465