1400/6/24 10:56:44
*
0
45904

حرمت نفس چگونه شکل می‌گیرد؛ درک درست افراد از زندگی

سپهرغرب، گروه ریحانه‌آفرینش: یک استاد دانشگاه گفت: ریشه حرمت نفس و احساس ارزشمندی حاصل نوع شناخت فرد در دوران کودکی است.

محمدپارسا عزیزی، افزود: احساس ارزشمندی یا ارزش قائل شدن در واقع همان حرمت نفس است و شامل شیوه نگرش ما و باور ما نسبت به خودمان و دیگران می‌شود.

وی تصریح کرد: انسان وقتی دارای حرمت نفس خواهد بود و خود را فردی ارزشمند تلقی می‌کند که خود را آنگونه که هست بپذیرید نه آنگونه که فکر می‌کند باید باشد، حرمت نفس ارتباط مستقیمی با واقع بینی و کسب درک درست از پدیده‌های مختلف زندگی دارد.

عزیزی با اشاره به اهمیت حرمت نفس در دختران و زنان، اضافه کرد: یک دختر، وقتی می‌تواند به حرمت نفس معقولی دست یابد که بپذیرد تحمیل‌ها، فشارها و رفتارهای ناشایست دیگران حاصل ذهنیت‌های غلط خود آنهاست نه بی ارزشی یا بی لیاقتی او، همچنین باید درک کند که مثل هر انسانی با هر جنسیتی، در کنار مزایا، توانمندی‌ها و استعدادها، از ضعف‌ها و کمبودهای خاصی نیز رنج می‌برد و هیچیک از این موارد منفی، دلیلی بر این نیست که شایستگی و ارزش خود را نادیده بگیرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه احساس ارزشمندی ارتباطی با شرایط خانواده پدری، شرایط زندگی مشترک‌، موفقیت‌ها، پیشرفت‌ها و تحولاتی که در زندگی فرد رخ می‌دهد، ندارد، اظهار کرد: فرد باید خود را همانگونه که هست، فارغ از موفقیت‌ها و دستاوردهای اعتباری، موجودی ارزشمند بداند، اگر فرد نگرش نادرستی نسبت به خود داشته باشد و مثلاً به واسطه زنانگی، خود را سرزنش کند، حتی موفقیت‌های اعتباری نیز نمی‌تواند حس ارزشمندی را در او به وجود آورد.

این روانشناس بالینی اضافه کرد: بنیان و ریشه عزت نفس و احساس ارزشمندی در دوران کودکی شکل می‌گیرد و حاصل نوع شناختی است که کودک از خود به دست می‌آورد، اگر به واسطه شیوه صحیح تربیتی و برخوردی والدین، کودک، خود را موجودی ارزشمند، مهم و شایسته بشناسد، بنیان عزت نفس در او تقویت می‌شود.

عزیزی ادامه داد: دختران و زنان باید یک بار هم که شده برای بازشناسی خود و کسب احساس ارزشمندی با نگاهی واقع‌بینانه و منصفانه نسبت به خود و شرایط موجود اقدام کنند، احساس ارزشمندی وقتی در یک فرد ایجاد می‌شود که از درون دریابد به واسطه نعمت حیات و به واسطه اینکه یک انسان (فارغ از جنسیت‌) است، موجودی دارای ارزش و شایستگی است و هر آنچه در زندگی کسب می‌کند صرفاً می‌تواند بر شایستگی‌ها و ارزشمندی‌های او بیفزاید.

وی یادآور شد: زنان نقش مهمی در تکامل بشر و شکل‌گیری جوامع داشته‌اند، در طول تاریخ زنان بسیار بزرگی وجود داشته‌اند که توانسته‌اند حتی مسیر تحولات اجتماعی را به کلی تغییر دهند، توجه به این حقایق در افزایش عزت نفس و احساس ارزشمندی در بانوان تأثیر خواهد داشت.

این روانشناس بالینی با بیان اینکه، برخی زنان به دلیل فقدان حرمت نفس و احساس ارزشمندی، نگرش بدی به خود دارند و به دنبال آن، نگرشی به شدت بدبینانه نسبت به جهان هستی، زندگی و دیگر انسان‌ها در پیش می‌گیرند، گفت: بانوان با این نوع نگرش همواره خود را در معرض انواع خطرات و مشکلات می‌بینند و با زیر سوال بردن شایستگی‌ها و لیاقت‌های خویش، نمی‌توانند به شکل مؤثری با سختی‌های زندگی دست و پنجه نرم کنند.

عزیزی اضافه کرد: افراد فاقد حرمت نفس منتقد همیشگی خودشان، شرایط زندگی و عملکرد دیگران هستند و تلاش می‌کنند دیگران را در شکست‌ها و مشکلات‌شان مقصر جلوه دهند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"