1400/7/6 10:00:17
*
0
46421
یک جامعه‌شناس بیان کرد؛

افزایش معضل اعتیاد در مناطق حاشیه‌نشین

سپهرغرب، گروه اجتماعی: یک جامعه‌ شناس با اشاره به اینکه بیکاری و فقر ازجمله عوامل بسیار مهم در افزایش معضل اعتیاد هستند، گفت: متأسفانه حاشیه‌نشینی در شهرک‌های اقماری و عدم تجانس فرهنگی از عوامل افزایش این معضل هستند.

امان‌الله قرایی‌مقدم در خصوص مشکلات و معضلات اعتیاد در خانواده گفت: اعتیاد بنیان خانواده را از هم می‌پاشد و علاوه بر اینکه خانواده را به اصطلاح منفجر می‌کند، فرزندان ناصالحی را نیز به و جود می‌آورد که امکان اینکه این فرزندان به اعتیاد روی آورند چندین برابر خواهد شد.

وی افزود: معضلات اعتیاد تنها به خود فرد محدود نمی شود و فردی که به اعتیاد روی می‌آورد اقتصاد جامعه را متزلزل می‌کند و انواع آسیب‌های اجتماعی دیگر ازجمله فحشا، روابط نامشروع و غیره را به وجود می‌آورد به بیان دیگر اعتیاد زیربنای انواع آسیب‌های اجتماعی است.

جامعه شناس و استاد دانشگاه در خصوص عوامل روی آوردن افراد به معضل اعتیاد بیان کرد: بیکاری، فقر ازجمله اصلی‌ترین عواملی است که سبب بروز اعتیاد می‌شود اما در کنار آن محیط زندگی، دوستان ناباب نیز از دیگر عوامل هستند اما توجه به این نکته ضروری است یکی از مسائل مهمی که در بروز اعتیاد نقش دارد حاشیه‌نشینی است.

قرایی‌مقدم عنوان کرد: مناطق حاشیه‌نشین هم به دلیل ضعف کنترل و عدم وجود ترس از شناخته شدن در این مناطق به دلیل بالا بودن تراکم جمعیتی یکی از عللی است که سبب افزایش اعتیاد می‌شود اما مشکل اصلی همان مسئله بیکاری و فقر است که همچنان درصد بسیار بالایی را برخوردار است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا مواد مخدر از قیمت بسیار پایینی برخوردار است و چرا به راحتی در دسترس است اظهار کرد: باید گفت یکی از دلایل این پدیده شیوه کار دلالان، خریداران و فروشندگان مواد مخدر است که افراد را به دام این بلای خانمان‌سوز بیاندازند چراکه خود این افراد به‌عنوان یک پل ارتباطی نقش دارند و به‌نوعی بذر می‌پاشند تا در آینده درو کنند.

این جامعه‌شناس تصریح کرد: فضای زندگی مردم ایران؛ حاشیه‌نشینی شهرک‌های اقماری، عدم تجانس فرهنگی، عدم ترس از شناخته شدن و مهاجرت‌پذیری همگی از عوامل بروز انواع جرایم ازجمله اعتیاد است و متأسفانه بر عوامل بازدارنده برتری دارد به همین دلیل نمی‌توان با وضعیت موجود و فضای زندگی که افراد در آن قرار دارند مبارزه کرد در نتیجه مشکلاتی مثل اعتیاد رو به افزایش است.

قرایی‌مقدم تأکید کرد: در حال حاضر نگرانی بزرگ جامعه‌شناسان جوانان و نوجوانان هستند؛ فرزندانی که در خانواده‌هایی که با معضل اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنند تربیت می‌شوند و اعتیادشان افزایش پیدا می‌کند؛ در حال حاضر در شهرهای بزرگ مثل تهران محیط زندگی با افراد رابطه مستقیمی دارد به بیان دیگر محیط زندگی در حال حاضر مناسب افراد است اما به محض تغییر درآمد با تغییر محیط زندگی مواجهه خواهید شد و در این زمان است که مشکلات بزرگ‌تر و بیشتر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه مناطق حاشیه‌نشین در تهران، شهرک‌های اقماری و مناطقی که از امکانات رفاهی و اجتماعی کمتری برخوردار اند همچنین در شهرهای بزرگ معضل اعتیاد بسیار زیاد است و تبدیل به مشکلی حل نشدنی شده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"