1400/7/29 10:37:20
*
0
47357

چرا محــــله مفهوم گذشته را ندارد؟


سپهرغرب، گروه شهر: یک دکترای طراحی شهری گفت: توجه به رویکرد محله محوری در کنار توزیع خدمات اجتماعی و هوشمندسازی شهر از اهمیت زیادی برخوردار است؛ تا محلاتی همگن و هم تراز داشته باشیم که برای شهروندان از همه جهت قابل درک و پاسخگوی نیاز آنان باشد.

حسن سجادزاده اظهار کرد: در بسیاری از شهرهای توسعه یافته و پیشرفته دنیا مفهوم محله کاملاً برای ساکنان و شهروندان تبیین شده است. در کهن شهرهای ما نیز مرز محلات به آسانی قابل تشخیص بود و ساکنان به سکونت در محل اجدادی خود افتخار می‌کردند.

وی با اشاره به تغییرات گسترده کالبدی، اجتماعی و اقتصادی شهرها افزود: امروزه متأسفانه به دلیل نبود رویکرد محله محوری، هوشمند نشدن فضاهای شهری و توزیع نامناسب خدمات اجتماعی و محلی، مفهوم محله در میان ساکنان شهر بسیار کمرنگ شده است و محلات چه از نظر کالبدی و چه از نظر اجتماعی دیگر آن کارکرد سابق را ندارد.

این دکترای طراحی شهری خاطرنشان کرد: در بسیاری از شهرهای توسعه یافته دنیا خدمات اجتماعی و محلی به درستی تعریف شده است و نیازی نیست یک شهروند برای برطرف کردن نیازهایش فرسنگ‌ها و کیلومترها از محل سکونت خود دور شود.

وی به ضرورت هوشمندسازی شهر در جهت ارتقای هویت محلی اشاره و خاطرنشان کرد: چنانچه هوشمندسازی فضاهای شهری با استفاده از اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها و در نظر داشتن رویکرد آی سی تی محقق شود، زمینه‌ای فراهم خواهد شود تا بسیاری از شهروندان بتوانند نیازهای خود را از طریق فضای مجازی تأمین کنند.

سجادزاده اضافه کرد: توجه به رویکرد محله محوری در کنار توزیع خدمات اجتماعی و هوشمندسازی شهر، از آن جهت حائز اهمیت است تا محلاتی همگن و هم تراز داشته باشیم، اما متأسفانه امروزه چند قطبی شدن شهرها موجب شده تا توسعه محلی و ارتقای هویت شهری تحت‌الشعاع قرار بگیرد.

وی تأکید کرد: چنانچه مدیریت شهر برنامه‌ریزی دقیقی در این سه حوزه انجام ندهد، نه تنها در زمینه مسائل مربوط به محله بلکه در همه زمینه‌ها و حوزه‌های شهری از جمله حوزه پدافند غیر عامل، مقابله با بحران‌ها و مسائل اجتماعی نیز با مشکل جدی مواجه می‌شود.

این دکترای طراحی شهری گفت: تا زمانی که هوشمندسازی، محله محوری و توزیع متناسب خدمات شهری به طور جدی در نظام برنامه‌ریزی شهری لحاظ نشود، نمی‌توان در بسیاری از حوزه‌ها از جمله مقابله با بحران‌ها کنترل مشخص و برنامه‌ریزی شده‌ای داشت؛ در حالی که این مهم در نحوه برنامه‌ریزی و مدیریت شهری ما چندان مورد توجه نیست و به همین دلیل ارتقای هویت و توسعه محله‌ای با چالش مواجه شده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"