شناسه خبر:55283
1401/2/24 09:09:23

سپهرغرب، گروه خبر: احداث دو پارک جنگلی بین ایران و عراق و در مسیر زائران اربعین حسینی می‌تواند سبب کنترل ریزگردها و کاهش گرد و غبار در سطح استان شود اما کماکان این طرح اجرایی نشده و نیازمند همت جدی مسئولان برای تعیین و تکلیف آن است.

مهمان عجیب و غریبی هر از چندگاهی به نوار مرزی کشور وارد و بدون اطلاع بر سر و روی استان‌ها فرود می‌آید، این مهمان ناخوانده همچون درنده‌ای نای نفس کشیدن را از مردم می‌گیرد و همه دچار سرگردانی و زندگی‌ها را مختل می‌کند.

آری گرد و غبار کلمه‌ای آشنا و عجین شده با زندگی مردم استان ایلام که در بیشتر ایام سال چون صاعقه می‌تازد و انگار کسی به فکر بیرون انداختن این مهمان مزاحم نیست و باید هر روز دست به دعا برداریم تا خدا به داد مردم ایلام برسد.

به همین خاطر مسئولان کشور راهکارها و برنامه‌های مختلفی را اعلام می‌کنند تا از ورود ریزگردها به کشور جلوگیری شود که اخیراً رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از ایجاد دو پارک جنگلی بزرگ در مسیر اربعین بین ایران و عراق خبر می‌دهد.

طرحی که بخشی در ایران و بخشی در عراق انجام می‌گیرد آیا تاکنون عملیاتی شده؟ چرا مسئولان نسبت به سرانجام رسیدن این طرح اقداماتی انجام نمی‌دهند؟ پس باید تا کی مردم منتظر باشند پایان آن و نابودی ریزگردها را ببینند.

  سیر افراد سالخوره به سمت مراکز درمانی صعودی شده است

یکی از شهروندان مهرانی گفت: گرد و خاک بر مناطق جنوبی استان آنچنان حاکم شده که جرأت حرکت کردن را از مردم گرفته و زندگی و کسب و کار مردم را به ویرانی مبدل کرده و سیر افراد سالخورده به سمت مراکز درمانی صعودی و یک خطر جدی به وجود آورده است.

کریمی افزود: هر روز مسئولان وعده‌هایی برای کنترل ریزگردها در محافل و مجالس اعلام می‌کنند ولی اگر تاکنون اتفاقی افتاده باشد باید در زندگی روزمره مردم استان دیده می‌شد نه فقط با تعطیل کردن روزها بخواهند این وعده را این چنین به سرانجام برسانند باید مسئولان یک فکر اساسی برای این مشکل کنند.

  آیا تلاشی برای کنترل وقوع گرد و غبار در درون استان شده است؟

قاسمی یکی دیگر از شهروندان ایلامی گفت: در گذشته آنقدر گرد و غبار به این صورت نبود از زمانی که درختان و جنگل‌ها تخریب و خشک‌سالی‌های شدید به وقوع پیوست همراه آن این مسئله هم رخ داد به طوری که خیلی از مناطق جنوبی کشور با این معضل دیگر زندگی می‌کنند و خود می‌دانند راهی برای از بین رفتن آن وجود ندارد.

وی ادامه داد: حال نگاهی بر استان ایلام بیفکنیم وضعیت بیابان‌های اطراف مناطق جنوبی استان که می‌تواند مستعد وقوع ریزگردها باشد آیا واقعاً تلاشی برای کنترل وقوع گرد و غبار در درون استان شده؟ مسئولان کشور در چند سال گذشته وعده ایجاد دو پارک جنگلی بین ایران و عراق دادند آیا این می‌تواند مؤثر باشد یا تسکین موقتی است پس چرا هرچه زودتر این طرح را اجرایی نمی‌کنند تا شاهد کاهش گریز گردها باشیم.

  30 هزار هکتار جنگل‌کاری در ایران و عراق انجام می‌شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: بخشی از این طرح در عراق و در مسیر زوار اربعین و بخشی دیگر از آن در ایران قرار دارد و طبق پیش‌بینی‌های انجام شده 15 هزار هکتار جنگل‌کاری داخل ایران و 15 هزار هکتار جنگل‌کاری در عراق انجام می‌شود که 82 کیلومتر از طول آن در داخل عراق طراحی شده است و در دو طرف جاده و در 2 ستون 5 ردیف نهال‌کاری انجام خواهد شد.

احمدی افزود: قبل از شیوع کرونا 15 کیلومتر از این طرح اجرا شد اما در دو سال اخیر به‌خاطر شرایط کرونایی کار جدیدی انجام نشده است و ابراز امیدواری کرد که دستگاه‌های ذی‌ربط همچون وزارت کشور برای تکمیل این پروژه همکاری کنند.

وی ادامه داد: احداث دو پارک 1900 هکتاری در عراق طراحی شده است و امیدواریم امسال وارد فاز اجرایی شود البته آغاز این اقدام بسیار بستگی به توافقات و رایزنی‌های دو کشور دارد.

  هدف از اجرای این طرح

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام با بیان اینکه این اقدام دو هدف را دنبال می‌کند، اظهار کرد: هدف اول توسعه فضای سبز و کنترل ریزگردها است و هدف دوم که ارزش بسیار زیادی دارد این است که این پارک در مسیر زوار امام حسین (ع) است و امیدواریم که وزارت کشور و سایر دستگاه‌ها و وزارت امور خارجه کشور عراق هم همکاری کنند تا برنامه تدوین شده اجرا شود.

احمدی گفت: وظیفه تأمین و تولید نهال‌ها را ما تقبل کرده‌ایم و در نهالستان شهرستان مهران تولید می‌شوند و چاله‌کنی و کاشت و مراقبت هم با مشارکت عراق انجام خواهد شد و به طور کلی در هر هکتار 150 اصله نهال کاشته می‌شود.

وی در پایان گفت: پس از رایزنی و برگزاری جلسات با مسئولان عراقی و توافق آن‌ها و تأمین اعتبار اجرا خواهد شد.

امیدواریم هرچه سریع‌تر استاندار استان و همچنین مسؤلان منابع طبیعی نسبت به تکمیل این پروژه اهتمام ویژه‌ای داشته باشند تا بتوانند بخشی از مشکل ریزگردها در استان کاهش یابد.

شناسه خبر 55283