شناسه خبر:55337
1401/2/25 09:30:16

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: تأسیسات آبی همچون دریاچه سد‌ها محل مناسبی برای شنا نیست و در صورت فوت افراد، براساس قانون هیچ دیه‌ای به بازماندگان تعلق نخواهد گرفت.

آرش آریانژاد اظهار کرد: همه‌ساله با شروع فصل گرما شاهد حضور گردشگران در حاشیه رودخانه‌ها، دریاچه سدها و کانال‌های آبیاری و زهکشی برای شنا و گذران اوقات فراغت هستیم که بی‌توجهی به تابلوهای شنا ممنوع و علائم هشداردهنده، در این مناطق حوادث تلخی را رقم می‌زند.

وی خاطرنشان کرد: عواملی مانند شرایط رسوبی کف دریاچه سدها، وجود ریشه و شاخه درختان و عدم دید کافی و امکان برخورد با اجسام سفت و نوک تیز، تأسیسات آبی همچون دریاچه سدها را به محل نامناسبی برای شنا تبدیل می‌سازد.

به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان، برخی از سازه‌های آبی در زیر آب تعبیه شده‌اند که در مجاورت آن‌ها مکش آب به‌شدت افزایش می‌یابد، بنابراین شنا در این تأسیسات آبی باعث می‌شود که افراد به زیر آب کشیده شده و در نتیجه غرق شوند.

آریانژاد افزود: علاوه بر این، تغییرات دمایی در لایه‌های مختلف آب بسیار شدید و خطرناک بوده و نوع طراحی کانال‌های آبیاری کشاورزی با استخر و مکان‌های تفریحی کاملا متفاوت است، به طوری که حجم آب زیادی با دبی متغیر در کانال‌ها جریان دارد و این کانال‌ها بسیار عمیق و شدت جریان آب در آن‌ها زیاد است که حتی برای شناگران ماهر نیز خطرناک است.

وی با بیان اینکه همه‌ساله قبل از شروع فصل گرما، اقدامات خوبی توسط این شرکت در زمینه پیشگیری از بروز حوادث در تأسیسات آبی صورت می‌گیرد، گفت: اطلاع‌رسانی ممنوعیت شنا در دریاچه سدها، رودخانه‌ها و کانال‌های آبیاری و زهکشی، شناسایی نقاط حادثه‌خیز بازسازی و تجدید نصب علائم هشداردهنده، تهیه کلیپ‌های مرتبط با خطرات شنا در تأسیسات آبی، مصاحبه با صدا و سیما و خبرگزاری‌ها و همچنین درج آگهی ممنوعیت شنا در روزنامه‌های محلی ازجمله این اقدامات است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان افزود: آگاهی و توجه جدی هرچه بیشتر شهروندان به تذکرات همکاران حفاظت فیزیکی، بنرها و علائم هشداردهنده نصب شده در مناطق شنا ممنوع، نظیر رودخانه‌ها و دریاچه سدها، می‌تواند باعث کاهش چشمگیر آمار حوادث دلخراش و جبران‌ناپذیر شود.

آریانژاد اظهار کرد: وجود رسوبات، جریان‌های زیرسطحی، عمق زیاد و اختلاف دمای لایه‌های مختلف آب، اشباع و لغزشی بودن حاشیه دریاچه سدها و رودخانه‌ها و شیب تند دیواره کانال‌های آبیاری، این محل‌ها را به مکانی بسیار خطرناک حتی برای شناگران ماهر تبدیل کرده، بنابراین لازم است تا شهروندان به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشند که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی این اماکن را برای شنا انتخاب نکنند و در صورت فوت، براساس قانون هیچ دیه‌ای به بازماندگان تعلق نخواهد گرفت.

شناسه خبر 55337