شناسه خبر:55379
1401/2/26 09:31:14
رئیس میراث‌فرهنگی اراک خبرداد؛

مرمت و ساماندهی امامزادگان 72 تن ساروق

سپهرغرب، گروه خبر: رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک گفت: فاز دوم مرمت امامزادگان 72 تن ساروق در دستور کار قرار گرفته است.

محمدعلی آقازیارتی در خصوص مرمت امامزادگان 72 تن ساروق اظهار کرد: رفع نواقص شیب‌بندی پشت‌بام بقعه تاریخی به زودی آغاز می‌شود گفت و مرمت زیر گنبدها نیز به 700 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که اعتبارات آن در کمیته برنامه‌ریزی سال جدید صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه فاز اول شامل، مرمت بخش‌های فرسوده آجری و اصلاح کامل بندکشی گنبدها، اصلاح عایق بام اجرای پوشش حفاظتی بر روی پوشش اصلی و دفع رطوبت و مرمت گنبد اصلی در سال گذشته انجام گرفته است، گفت: در فاز دوم مرمت سازی، سایر بخش‌ها به ویژه بدنه‌های خارجی و داخلی و همچنین مرمت و تثبیت تزئینات و نقاشی‌های داخل بقاع در دستور کار قرار دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک افزود: اصل بنا در دوره ایلخانی احداث شده و در دوره‌های سلجوقی تا قاجار، الحاقاتی در آن صورت گرفته است و طبق اسناد و مدارک موجود در مجموعه زیارتی ساروق امامزاده طاهر (ع) و شاهزاده علی (ع) و همچنین چهار تن از فرزندان و نوادگان امام سجاد (ع) به نام‌های حضرت علی الصالح، عبیدالله، محمدبن علی و نصرت خاتون و 66 نفر از نوادگان امامان معصوم، مریدان و شهدای اسلام، دفن هستند.

شناسه خبر 55379