شناسه خبر:55430
1401/2/27 09:47:08

سپهرغرب، گروه گردشگری: مدیرکل ترویج گردشگری در وزارت توریسم، هنر و فرهنگ مالزی گفت: کاهش مدت اعتبار ویزای مالزی برای مسافران ایرانی از سه ماه به 14 روز، توافقی بین دولت‌ها بود.

مالزی در سال 2013 اعتبار لغو ویزای ورود به این کشور را برای اتباع ایرانی به 14 روز کاهش داد. تا پیش از آن، اتباع ایرانی به مدت سه‌ماه بدون روادید می‌توانستند به این کشور سفر کنند. گفته می‌شد کاهش اعتبار ویزای ورود به این کشور برای کنترل انگیزه‌های مهاجرتی بوده است. اکنون که مالزی قصد کرده پس از دو سال وقفه به علت همه‌گیری کرونا، مسافران بازارهای قدیمی ازجمله ایران را برگرداند، این پرسش مطرح است که آیا در سیاست‌های لغو روادید تغییراتی ایجاد خواهد کرد؟

زین‌الدین عبدالوهاب، در پاسخ به این پرسش گفت: این اتفاق، طی توافقی بین دولت‌های ایران و مالزی افتاده و اعتبار ویزای ورود به هر دو کشور 14 روز تعیین شده است. به هر حال اگر کسی بخواهد بیشتر از 14 روز در مالزی بماند شرایط تمدید روادید به مدت 14 روز دیگر فراهم شده است. این مقررات را از این جهت تعیین کرده‌ایم که نشان دهیم قصد نداریم خارج از عرف توافق بین دولت‌های ایران و مالزی رفتار کنیم. این یک توافق بین دولت‌های ایران و مالزی است که نمی‌توان تغییر داد.

وی که در رأس هیأتی از سوی وزارت توریسم مالزی به ایران سفر کرده است، در حاشیه دیدار با آژانس‌های ایرانی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال دیگر درباره اقدام مالزی در ارتباط با طرح ترانزیت حجاج مالزیایی که بارها از سوی ایران پیشنهاد شده است، گفت: مالزی برای اجرای ترانزیت حجاج مالزیایی از طریق ایران و یا هر کشور دیگری از جمله ترکیه و یا لبنان آمادگی دارد این طرح را اجرا کند. ما از نظر دولتی هیچ مشکلی نداریم، ولی مسئله این است که مرزها به مدت دو سال بسته بوده و هنوز عمره و حج به وضعیت گذشته برنگشته است، اما به محض این‌که پکیج‌های عمره و حج مشخص شود، ما این آمادگی را داریم با هر کشوری، فرقی نمی‌کند ترکیه، لبنان و یا ایران، این برنامه‌ریزی را انجام دهیم.

مدیرکل ترویج گردشگری مالزی درباره این‌که آیا این موضوع از سوی ایران به‌عنوان کشور پیشنهاددهنده پیگیری و یا مذاکره شده است، گفت: خیر! ولی اگر این تقاضا وجود داشته باشد مالزی به محض مشخص شدن برنامه سفرهای عمره و حج آماده انجام این توافق است. مالزی در این زمینه مشکل ندارد.

عبدالوهاب در ادامه، مشکل اصلی برای اجرای برنامه ترانزیت حجاج مالزی را کم شدن تعداد پروازها به ‌ویژه پس از دوران کرونا دانست و افزود: تعداد کم پروازها روی قیمت سفر به ایران تأثیر گذاشته است، مثلاً پرواز مستقیم ماهان به مالزی که تا قبل از کرونا 1800 رینگیت بود، الان سه هزار رینگیت شده است. وقتی پرواز کم و مداوم نباشد نمی‌توان درباره جریان سفر با قطعیت صحبت کرد. وقتی تعداد پرواز محدود باشد انتخاب‌ها محدود می‌شود. بنابراین حتی اگر عمره هم برقرار شود با این شرایط پروازها نمی‌توان برنامه ترانزیت عمره و حج و یا تور مشترک با ایران را اجرا کرد، درحالی‌که پروازها در مسیر قطر و امارات روزانه است. مشکل اصلی ایرلاین‌ها هستند و الان درحال مذاکره با چندین شرکت هواپیمایی هستیم.

وی همچنین درباره پیش‌بینی و هدف‌گذاری این کشور برای جذب گردشگر ایرانی، گفت: در سال 2019 حدود 40 هزار نفر از ایران به مالزی سفر کردند و الأن با این وضعیت پروازها اگر 25 درصد جمعیت مسافران سال 2019 را هم جذب کنیم راضی هستیم.

شناسه خبر 55430