شناسه خبر:57039
1401/4/5 08:54:10

سپهرغرب، گروه خبر: معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب ایلام گفت: پروژه آبرسانی به 18 روستای مجتمع پله کبود، تک روستای شیراوند و بخشی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان هلیلان در روزهای آینده تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

امیر باقی روز جمعه اظهار کرد: با توجه به افت شدید سفره‌های آب‌های زیرزمینی در شهرستان هلیلان و مشکلات کمبود شدید آب ناشی از خشک شدن چاه‌های منابع تأمین آب روستاهای بخش جزمان و مرکزی شهرستان هلیلان، شرکت آب و فاضلاب استان به‌صورت اضطراری در سال 1400 اقدام به حفر یک حلقه چاه آب شرب با آبدهی حدود 26 لیتر بر ثانیه کرد.

وی افزود: اواسط خردادماه سال جاری با انجام مطالعات اجرایی مورد نیاز عملیات اجرایی پروژه آبرسانی شامل تجهیز چاه حفر شده، اجرای نیرورسانی شبکه برق و خرید و اجرای خط انتقال به طول 6 کیلومتر را آغاز کرد.

معاون آبفای ایلام با اشاره به پیشرفت 70 درصدی پروژه، یادآور شد: با بهره‌برداری از این پروژه اضطراری جهت تأمین و انتقال آب، مشکل کم‌آبی 18 روستا با جمعیت حدود 9 هزار و 500 نفر در دو مجتمع بخش جزمان و بخش مرکزی هلیلان مرتفع و از آب سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند.

باقی ادامه داد: در حال حاضر عملیات حفر دو حلقه چاه آب شرب عمیق جهت تقویت تأمین آب شهرک توحید و روستاهای بخش مرکزی و مجتمع داجیوند در حال انجام می‌باشد که در صورت بهره‌برداری از آن‌ها مشکل تأمین آب روستاهای مجتمع داجیوند (چاه مله هار) و تقویت آب شهرک توحید و روستاهای بخش مرکزی (چاه دارپروشه) به طور کامل برطرف خواهد شد.

معاون بهره‌برداری و توسعه آب با تاکید بر اینکه جهت اجرای پروژه‌های آبرسانی مذکور مبلغ 130 میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی هزینه شده است، تأکید کرد: اجرای فاز اول و دوم آبرسانی به مجتمع داجیوند نیازمند تخصیص اعتبار به میزان 400 میلیارد ریال است که در صورت تخصیص اعتبار لازم عملیات اجرایی پروژه مورد نظر شروع می‌شود.

شناسه خبر 57039