شناسه خبر:57428
1401/4/14 09:54:15

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان با بیان اینکه بر اساس آمار به ازای هر 5 درصد مرد سالمند، 20.5 درصد سالمندان "زن" تنها زندگی می‌کنند، گفت: تنها زیستن یکی از چالش‌های اساسی زنان سالمند است چون شانس ازدواج مجدد را ندارند و ضروری است تابوی ازدواج زنان سالمند در جامعه شکسته شود.

حسام‌الدین علامه به آسیب‌شناسی پدیده زنانه شدن سالمندی در ایران پرداخت و اظهار کرد: در دوران سالمندی، سالمندان مرد شانس ازدواج مجدد را دارند و کمتر تنها هستند ولی زنان سالمند به لحاظ مسائل فرهنگی این امکان را ندارند.

وی که در برنامه‌ای رادیویی سخن می‌گفت، ادامه داد: در سالهای گذشته به دلیل تولد بیشتر نوزادان پسر که 107 نوزاد پسر به ازای تولد 103نوزاد دختر بود و فوت ناشی از حوادث کاری در مردها، جنسیت سالمندی مردانه بود ولی از سال 85 به بعد، به دلیل کنترل عوامل مهمی چون عوارض زایمان، مرگ و میر مادران در هنگام تولد و دوران بارداری و افزایش مهاجرت مردان، جنسیت سالمندی در کشور زنانه شده است و بر اساس آمار سال 95 به ازای هر 100 زن سالمند، 97 مرد سالمند وجود داشت که در سال 1400 به ازای هر 100 زن سالمند 92 مرد سالمند زندگی می‌کند.

به گفته رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان، بر اساس آمار بعد از 85 سالگی مجدد تعداد مردان سالمند بیشتر می‌شود و جنسیت سالمندی مردانه می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود به پدیده «زنان سالمند فرهیخته» نیز اشاره و با بیان اینکه امروزه ما با پدیده زنان سالمند فرهیخته هم مواجه‌ایم، تصریح کرد: میزان ازدواج در زنان دارای تحصیلات تکمیلی کمتر است و در حقیقت میزان تجرد قطعی در زنان فرهیخته بیشتر شده است.

علامه معتقد است که در راستای حمایت از زنان سالمند تنها، با توجه به افزایش آمار دختران دچار تجرد قطعی باید قانون گذار یک نوع حمایت ویژه برای مسکن آنها در زمان فوت پدر و مادر دختران مجرد در سالمندی داشته باشد و نیز می‌توان با نگاه فقه پویا در زمینه تقسیم ارث و در شرایطی که زن همسر خود را از دست می‌دهد، بستری برای به تعویق افتادن تقسیم مسکن تا زمانی که مادر خانواده زنده است را فراهم کرد.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان، تعداد جمعیت سالمندان کشور را 9 میلیون نفر عنوان کرد و در اینباره توضیح داد: بر اساس پیش بینی‌ها در سال 1410تعداد سالمندان به 13 میلیون و در سال 1420 به 19 میلیون و در سال 1430 به 35 میلیون نفر می‌رسد که ضروری است تغییراتی در کیفیت و سبک زندگی سالمندان اتفاق بیفتد.

وی در پایان سخنان خود با تاکید بر اهمیت و ضروت توجه حاکمیت به "پیری جامعه"، خاطرنشان کرد: اکنون وضعیت صندوق‌های بازنشستگی بحرانی است و با افزایش سالمندان، صندوق‌های بازنشستگی دچار ورشکستگی می‌شود و با شرایط ابر بحرانی مواجه خواهند شد.

 

 

شناسه خبر 57428