شناسه خبر:57455
1401/4/15 09:44:44

در رابطه با حواشی انتصاب رئیس دانشگاه فرهنگیان همدان و مطلب اخیر روزنامه همدان‌پیام بیانیه‌ای توسط بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان همدان صادر ‌شد که شرح آن به این قرار است:

«بسم الله الرحمن الرحیم
واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان همدان پردیس شهید مقصودی بر آن است تا در قبال حواشی اخیر انتصاب مدیریت دانشگاه فرهنگیان استان همدان مواردی را جهت تبیین و شفافیت مسئله فوق‌الذکر بیان کند:
نخست حال ناخوش پردیس‌های همدان که در سال‌های گذشته توسعه کمی و کیفی چشمگیری در آن‌ها ملاحظه نمی‌شود؛ سال‌ها است دانشجومعلمان پردیس خواهران در محیطی غیر دانشگاهی و ناایمن و به دور از حداقل امکانات زیبنده معلمان آینده این استان دوران تحصیل خود را سپری می‌کنند.
در طول دو سال تعطیلات کرونایی که فرصت مناسبی جهت بازسازی و رفع مشکلات ساختمان‌های فرسوده می‌توانست باشد، حتی با وجود کسورات ناعادلانه از حقوق دانشجومعلمان شاهد اقدامی درخور، در این زمینه نبودیم.
دوم، افت فرهنگی و تربیتی؛ فضای فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فرهنگیان همدان با وجود ظرفیت‌های ناب مادی و معنوی این دانشگاه، فضایی مرده و بی‌تحرک است. کانون‌ها و انجمن‌های دانشگاه گویی وجود خارجی ندارند.شاخص‌های تربیتی در بین دانشجومعلمان نسبت به سالیان گذشته نزول چشمگیری داشته است. عدم برگزاری منظم و به‌موقع جلسات شورای فرهنگی دانشگاه نمونه‌ای از بی‌تفاوتی نسبت به تعالی امور فرهنگی این مجموعه است.
سوم، عدم تعامل و نبود نگاه دانشجویی در بین مسئولین؛ نگرش سوء نسبت به فعالیت‌های سیاسی دانشجویان با وجود تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری و عدم تعامل صحیح با دانشجومعلمان مطالبه‌گر ازجمله چالش‌هایی است که دانشجویان را از میدان مشارکت در پیشبرد اهداف متعالی اجتماعی و سیاسی نظام مقدس جمهوری اسلامی باز داشته است.
چهارم، خلأ هویت‌بخشی به دانشجومعلمان؛ تقلیل هویت معلمی از امامت جامعه به یک شغل و منبع درآمد ره‌آورد نگاه غیر تربیتی و فن‌سالارانه به این مقوله تمدنی است. تربیت معلم تراز بایستی از همین مراکز رقم بخورد و نه لزوماً از سطوح کلان مدیریتی.
پنجم، فقر ایده‌های تحولی و رکود و رخوت مدیریت مسن و محافظه‌کار؛ازاین‌رو مرکز ثقل نظام تعلیم و تربیت در استان همدان نیازمند مدیری جوان، با پشتکار، دارای روحیه و سبقه بسیجی و جهادی، آگاه به مسائل دانشجومعلمان و ابعاد تربیتی و فنی تربیت معلم استان است. چراکه تربیت معلم استان بیش از هرچیز نیازمند فهم مسئله متناسب با اقتضائات و ظرفیت‌های موجود است که این ویژگی‌ها را بایستی در بین عناصر دغدغه‌مند و فعال در عرصه فرهنگ و تربیت جستجو کرد.
چه‌بسا بست‌نشینان تربیت معلم همدان که خود بانیان وضع موجود هستند.
در این بین جانب‌داری برخی نمایندگان مجلس و پدرخوانده‌های استان از گزینه‌های مطلوب خود و یا ممانعت از حضور دیگر افراد امری مذموم و خلاف شأنیت ایشان است که متأسفانه با وجود تذکرات چندباره رهبری در این زمینه همچنان مشاهده می‌شود. آنچه حائز اهمیت است حریت و استقلال مدیریت تربیت معلم و عدم اثرپذیری از القائات و فشارهای نمایندگان و صاحبان قدرت است.
لعل الله یحدث بعد ذلک امرا.»

شناسه خبر 57455