شناسه خبر:60851
1401/7/12 09:44:34

سپهرغرب، گروه متن زندگی: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تغذیه خوب و ورزش می‌تواند باعث افزایش طول عمر شود و این موضوع برای افراد سابقاً سیگاری نیز صادق است.

محققان دریافتند که از حدود 160 هزار سیگاری سابق، کسانی که ورزش می‌کردند، غذای سالم می‌خوردند و الکل نمی‌نوشیدند، در مقایسه با همتایان خود که عادات کمتر سالمی داشتند، در طی چند دهه آینده کمتر با احتمال مرگ روبرو بودند.
به خوبی مشخص شده که وقتی افراد سیگاری، این عادت را ترک می‌کنند، فواید سلامتی آن بسیار زیاد است و با کاهش خطر ابتلاء به سرطان‌های مختلف، بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی و سکته روبرو هستند. اما خطر مرگ زودرس در افراد سیگاری سابق نسبت به افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند، بیشتر است.
محققان می‌توانند این شکاف را با ایجاد تغییرات دیگری در سبک زندگی کاهش دهند.
مطالعه جدید که توسط محققان مؤسسه ملی سرطان ایالات متحده انجام شد، حدود 160 هزار سیگاری سابق 50 تا 69 ساله را مورد بررسی قرار داد.
در طول 19 سال بعد، بیش از 86000 شرکت کننده در این مطالعه جان خود را از دست دادند. اما کسانی که در ابتدا عادات سبک زندگی سالم‌تری را گزارش کردند، بیشتر احتمال داشت زنده بمانند.
به طور میانگین، سیگاری‌های سابقی که وزن سالمی داشتند و توصیه‌های مربوط به رژیم غذایی، ورزش و نوشیدنی‌ها را دنبال می‌کردند، در مقایسه با سیگاری‌های سابق که هیچ یک از این موارد را نداشتند، 27 درصد کمتر در معرض خطر مرگ بودند.
«ماکی اینو چوی»، محقق ارشد این مطالعه، گفت: «هر چه افراد بیشتر از این توصیه‌ها پیروی کنند، بهتر است. اما به نظر می‌رسد که حفظ حتی یک عادت سالم فوایدی را به همراه دارد.»
وی افزود: «برای مثال، سیگاری‌های سابق که به توصیه‌های ورزشی پایبند بودند، در مقایسه با کسانی که بیشتر از همه بی‌تحرک بودند، 17 درصد کمتر در معرض خطر مرگ در طول دوره مطالعه قرار داشتند.»

شناسه خبر 60851