شناسه خبر:63515
1401/9/17 09:31:45

سپهرغرب، گروه اقتصادی: آژانس بین‌المللی انرژی(IEA) اعلام کرد رشد ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی ظرف پنج سال آینده، تحت تأثیر نگرانی‌های امنیت انرژی که پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین ایجاد شد، دو برابر خواهد شد.

در گزارش سالانه آژانس بین‌المللی انرژی درباره چشم‌اندازه تجدیدپذیرها آمده است: انتظار می‌رود ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی تا سال 2027 به میزان 2400 گیگاوات که معادل کل ظرفیت نیروی فعلی چین است، رشد کرده و به 5640 گیگاوات برسد. این افزایش 30 درصد بالاتر از میزان رشدی است که یک سال پیش پیش‌بینی شد.
قیمت‌های بالای گاز و برق که ناشی از بحران انرژی جهانی در سال میلادی جاری بوده، فناوری‌های نیروی تجدیدپذیر را جذابتر کرده است. رشد تجدیدپذیرها همچنین تحت تأثیر سیاست‌ها و اصلاحات بازاری است که آمریکا، چین و هند برای حمایت از توسعه تجدیدپذیر و توسعه سریع‌تر از برنامه‌ریزی قبلی تجدیدپذیرها، به اجرا گذاشتند.
فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی اظهار کرد: تجدیدپذیرها در حال حاضر هم توسعه سریعی دارند اما بحران انرژی جهانی آن‌ها را وارد یک فاز جدید رشد فوق‌العاده سریع‌تر کرده است زیرا کشورها به‌دنبال سرمایه‌گذاری روی امنیت انرژی خود هستند. جهان ظرف پنج سال آینده به اندازه 20 سال گذشته، نیروی تجدیدپذیر اضافه خواهد کرد.
طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، تجدیدپذیرها ظرف پنج سال آینده بیش از 90 درصد از توسعه ظرفیت برق جهانی را تشکیل داده و تا ابتدای سال 2025، از زغال سنگ به عنوان بزرگترین منبع تولید برق در سطح جهان پیشی خواهند گرفت. ظرفیت فتوولتاییک خورشیدی جهانی نیز تا سال 2027 تقریباً سه برابر شده و ظرفیت نیروی بادی هم تقریباً دو برابر می‌شود.
بر اساس گزارش رویترز، تقاضا برای سوخت‌های زیستی به میزان 22 درصد تا سال 2027 افزایش پیدا می‌کند.

شناسه خبر 63515