شناسه خبر:69495
1402/3/4 09:30:48

سپهرغرب، گروه سلامت: رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اهمیت دسترسی به غذای سالم، گفت: در بوفه بسیاری از مدارس دسترسی به غذای سالم، ایمن و ارزان‌قیمت، سخت یا غیر ممکن است.

علیرضا زالی در مراسم افتتاح خط تولید محصولات غذایی سلامت‌محور اظهار کرد: همکاری دانشگاه و صنعت برای رفع نیازهای مردم و مشخصاً تأمین غذایی سالم، مسیری روشن برای تحقق مسئولیت‌پذیری دانشگاه و مجموعه صنعتی لذیذ خوراک است.
وی با اشاره به اینکه مردم ایران حساسیت ویژه‌ای نسبت به غذا دارند، افزود: غذا یکی از مؤلفه‌های اساسی در زندگی ایرانیان بوده و فرهنگ ایرانی با ماده غذایی عجین شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: فراهم کردن غذای سالم راهبرد روشن دانشگاه در حوزه سلامت است.
زالی با اشاره به بیماری‌های منتقله از غذا، گفت: این موضوع بخش زیادی از هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده را به نظام سلامت تحمیل می‌کند.
سوء تغذیه، موضوع دیگری بود که رئیس دانشگاه به آن پرداخت و تأکید کرد: عدم کفایت تغذیه‌ای یکی از موارد چالش‌برانگیزی است که باید به آن توجه کرد.
وی بر ضرورت فراهم کردن سبد غذایی ایمن و سالم تأکید کرد و ادامه داد: لازم است از ظرفیت‌های صنعتی در این زمینه بهره ببریم.
زالی به مدارس به‌عنوان یکی از کانون‌هایی که باید در آن غذای سالم توزیع شود، اشاره کرد و افزود: در بوفه بسیاری از مدارس دسترسی به غذای سالم، ایمن و ارزان‌قیمت سخت یا غیر ممکن است، هدف‌گذاری بر این مبنا بوده که غذایی سالم در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم.
وی تأمین غذایی سالم و ایمن را راهبرد مهم در حوزه سلامت عنوان کرد و گفت: گروه‌های پُرخطر جامعه مثل زنان باردار و شیرده، افرادی که دچار سوء تغذیه هستند، مبتلایان به کبد چرب و یا بیماری‌های قلبی و عروقی ازجمله گروه‌های پُرخطری هستند که ضرورت استفاده از غذای سالم در این افراد اهمیت بیشتری دارد.
این مقام مسئول با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با در اختیار داشتن یکی از بزرگ‌ترین مراکز تحقیقات گوارش کشوری نقش مهمی در زمینه تأمین سلامت مردم ایفا می‌کند، نسبت به ادامه و استمرار همکاری‌ها در حوزه تأمین غذایی سالم با هدف ارتقای سلامت عمومی اعلام آمادگی کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ادامه داد: متأسفانه بسیاری از کودکان مبتلا به سندرم‌های متابولیک به سبد متنوع غذایی دسترسی ندارند، دانشگاه این آمادگی را دارد که با توجه به ظرفیت حضور متخصصان و استفاده از دانش و فناوری کارشناسان صنعت غذا، برای این گروه‌های خاص مواد غذایی متنوع را طراحی کنند، بی‌تردید این موضوع سرفصل مشترک فعالیت‌های آتی تلقی می‌شود.

شناسه خبر 69495